I" Ui 3 ARMADA OEFENING Voor het eerst in 21 jaar vaart een Nederlands marineschip dit weekend uit naar het Verre Oosten. Zr.Ms Evertsen beschermt tijdens de reis het nieuwste vliegdekschip van Groot-Brittannië. Tot nu. Vandaag trekken de ongeveer 180 bemanningsleden van de Evertsen er voor zeven maanden op uit richting Japan. Zelfs een ervaren rot in het vak en commandant van de Evert sen, kapitein-luitenant-ter-zee George Pastoor, moet bekennen dat hij in zijn carrière nog nooit zo'n lange tijd weg is geweest. En dan ook nog eens met zo'n aanlokkelijke bestemming om straks even de zeebenen te strek ken. ,,Het is een plek waar je nor maal gesproken niet zo snel komt. Dit is voor mij echt 'see the world'", vertelt hij in zijn kajuit, terwijl be manningsleden de laatste spullen aan boord brengen. Zo'n mooie wereldreis werd hoog tijd ook voor de marine, vindt Pastoor. Dit motiveert zijn mensen enorm. Het bindt ze en wie weet werkt het zo aanstekelijk dat het ook nog wat nieuwe aan was oplevert. Matroos Bibi kan in elk geval niet wachten om te ver trekken. Ze komt uit een marine familie. Haar vader werkte er, haar broer nog steeds. ,,Maar ze zijn al lemaal jaloers op mijn reis", lacht ze. Buitenstaanders moeten alleen niet de illusie hebben dat dit een luxe cruise is, want er gaat geoe fend worden en veel ook. Juist nu. Het imposante, Britse vliegdek- schip met de nieuwste generatie vliegtuigen is een unieke kans om de bemanning van de Evertsen en het schip zelf tot het uiterste te testen. ,,We trainen niet zo vaak in het hoogste geweldsspectrum en al helemaal niet in zo'n vlootver- band", zegt commandant Pastoor. De Evertsen sluit zich dit week end aan bij nog negen andere ma rineschepen voor de reis van in to taal 48.000 kilometer. Behalve de Nederlanders, leveren ook de Amerikanen een oorlogsbodem, maar het zijn vooral de Britten die indruk willen maken met hun maritieme slagkracht. Zij varen uit met een onderzeeboot, twee fre gatten, twee torpedojagers, twee bevoorradingsschepen en hun nieuwste paradepaardje, het vlieg- dekschip HMS Queen Elizabeth. Het schip werd al in 2014 gedoopt, maar maakt nu zijn eerste operati onele reis naar het Verre Oosten. Op het dek staan achttien gloed nieuwe F-35's en veertien helikop ters. In totaal zijn er zo'n 3700 mi litairen aan boord van alle sche pen. Turbulente wateren De Britse krijgsmacht spreekt zelf van de grootste demonstratie van hun zee- en luchtmacht in decen nia. Dat ze juist nu de wereld over trekken is volgens defensie-expert Dick Zandee bij instituut Clingen- dael niet zonder reden. Na de brexit willen de Britten uitstralen dat ze een land zijn dat in de hele wereld zijn belangen kan beharti gen. Het bezoek aan de turbulente wateren in Azië is zorgvuldig ge kozen. Een groot deel van de spul len die we in Europa gebruiken, komt uit Zuidoost-Azië. De Brit ten, maar ook de Nederlanders, zijn gebaat bij een goede relatie met hun handelspartners. Tegelij kertijd lopen de spanningen in de Zuid-Chinese zee op over de terri toriale wateren. Vooral China claimt een groter gebied. Langsva- ren met zo'n indrukwekkende 'ar mada' is een signaal aan China dat het land zich beter gedeisd kan houden. Commandant Pastoor van de Evertsen houdt zich niet bezig met de diplomatie. Hij wil vooral zijn opdracht zo goed mogelijk uitvoeren en ziet wel wat er on derweg op hem afkomt. Grote pro blemen verwacht hij niet, ook niet als ze straks de Zuid-Chinese zee doorkruisen. China zal best een kijkje nemen, denkt hij. ,,Dat doen wij ook als de Russen met een vliegdekschip op de Noordzee va ren. Maar wij zullen zeker niet provoceren, blijven op gepaste af stand en zullen niet de indruk wekken dat we offensieve be doelingen hebben. We mogen daar varen en alles wat we doen is met het oog op een vredelie vende doorgang." Mede om die reden gaat het eskader niet door de straat van Taiwan, nog zo'n politiek gevoelig gebied voor China en Taiwan. Vertrouwen In totaal komt de vloot langs veertig landen en leggen ze ruim 48.000 kilometer af. Dat de marineschepen zo'n lange tijd samen kunnen optrekken, is volgens commandant Pastoor grote winst. Op de Noordzee kunnen ze prima een oefening houden met een vliegdekschip, maar daarmee is het nog geen team. ,,Als Navo-partners moe ten we blind op elkaar kunnen vertrouwen. Wie pakt welk vliegtuig als er een aanval is. Hoe kijken we samen wat er al lemaal om ons heen gebeurt. Daar moet je goede afspraken over maken en dat gaat niet in een oefening van een paar da gen." Pastoor is daarom blij dat ze meevaren, ook al is het vooral een Brits 'feestje'. ,,Wij geven hiermee ons visitekaartje af dat we mee kunnen doen op het hoogste niveau. Dat we opera ties kunnen uitvoeren ver weg van Nederland. Dat we een land zijn om rekening mee te hou den en dat we een betrouwbare bondgenoot zijn." De kosten van deze bijzondere wereldreis bedragen minimaal 15 miljoen euro, zegt Defensie. zaterdag 22 mei 2021 GO Marine toont met Britten spierballen in Verre Oosten Raymond Boere Den Helder /d loin the navy. See the world'. Het bord met de beroemde slogan van de marine staat nog steeds in de haven van Den Helder. Maar echt iets van de wereld zien, kwam er na decennia van fors bezuinigen lang niet altijd van. De helft van de 22 schepen ligt aan de kade door personeelsgebrek en mate riële krapte. Het Caribisch ge bied is de verste uithoek die nog wel altijd regelmatig wordt be zocht vanwege de Nederlandse eilanden daar. Maar verder dan het Midden-Oosten zijn de meeste militairen met een ma- rinehart de laatste twintig jaar niet geweest. De Zr.Ms. Evertsen. FOTO KONINKLIJKE MARINE - •7."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3