Natuurlijk rapen ze afval: 'Dat is goed voor de toekomst' II 6 BRIETHUIZEN WITTE WONINGEN OGEN MOOI MAAR ZE STINKEN EN TOCHTEN -f M - -diéj -r - 7 2, V'; - Posters die ageren tegen sloop van monumentale woningen, zijn bekend. Maar op de Briëthuizen rond de Langevieleweg in Middelburg hangen posters die sméken om sloop. De meeste bewoners kunnen niet wachten tot hun huizen plat liggen. Iedereen die wel eens door Middelburg rijdt, kent ze. De karakteristieke witte huisjes in de wijk 't Zand, met die mooie brede straat van trommelstenen en houten bankjes naast bijna elke voor deur. En stokrozen, overal stokro zen. Je zou er een film kunnen opnemen, zo mooi. Maar het vredige beeld wordt verstoord door gele posters. 'Wij HOPEN op SLOPEN' staat erop en 'Gemeente, laat ons niet in de kou staan'. Meer huizen hebben de poster wel dan niet. ,,En veel mensen die hem niet hebben hangen, staan ook achter sloop", vertelt een vrouw aan het begin van de Baarsjesstraat. Zijzelf heeft geen moment getwijfeld. ,,Toen ze in 2013 gingen renove ren, hadden ze ze al plat moeten gooien." Ze wil niet met haar naam in de krant ('dan krijg ik straks weer iedereen in mijn nek'), maar ze wil wel even laten zien wat ze be doelt. Eén stap in haar halletje en verdere uitleg is niet nodig. Haar huisje ruikt alsof je in een klets- natte kelder staat. Ze laat haar kromme vingers zien. „Artrose. Drie keer raden hoe dat komt." Asbest Aan de overkant doet Freddy Pat- tipeilohy er nog een schepje bo venop. ,,Het tocht als de neten. 's Winters krijg je het niet warmer dan veertien graden, terwijl je je helemaal scheelt betaalt aan ener gie. En door die asbest mag je nog geen spijkertje in de muur slaan. Ik ben blij dat ze gaan slopen. Na 23 jaar wil ik ook wel eens wat comfort." Zijn buurvrouw, Berdien van der Hout, heeft de poster ook. ,,Ons huisje is redelijk, maar het is waar: als je op de bank zit, voel je de koude lucht gewoon langs je benen gaan. De verf bladdert af, op zolder kijk je zo tussen de dakpan nen door naar buiten. Maar ja, ze zijn zo mooi hè?" Ze zegt het zonder enig gevoel voor cynisme. ,,Ik woon hier echt fijn. En ik zie enorm op tegen het inpakken en weer uitpakken. En daarna nog een keer, want ik wil per se terugkomen." Maar waarom dan die poster? Ze lacht. ,,Dat wilde mijn man. Die zit in de sloopcommissie. Hij denkt er an ders over dan ik." De posters komen van Kees van Kampen, van de tweedehands winkel om de hoek. Liefhebber van oude dingen dus. ,,Maar aan deze huizen valt geen eer meer te Het tocht als de neten. 's Winters krijg je het niet warmer dan veertien graden behalen. Aan alles komt een eind. Het stadhuis is na de oorlog ook heel anders herbouwd. Toch trekt het duizenden bezoekers per jaar. Nieuwbouw kan ook mooi zijn." Slampampers En toch is een authentiek buurtje als de Baarsjesstraat vele malen mooier, betoogt Piet Kraan van de LPM. Dat hij mak kelijk praten heeft aan de Noord singel, weet hij zelf ook wel. ,,Ik geef de bewoners groot gelijk. Woongoed had beter voor de huizen moeten zorgen. Stelletje slampampers. Sorry dat ik het zeg." Het gemeenteraadslid schreef deze week een emotioneel, bijna poëtisch epistel over de Briëthui- zen. ,,Het zit me hoog, ja. We be waren betonnen bunkers, maar deze unieke huizen gooien we plat. Ik ben bang dat we hier ooit spijt van krijgen. Maar, nog maals: ik snap de bewoners vol komen. Als ik er zou wonen, zou ik ook pleiten voor sloop." Gisteren kwam wethouder Chris Dekker naar de twee scholen voor de officiële start van het project Schoon belonen. De scholen kregen ook elk een speciale afvalbak, die door de leer lingen is versierd. Dekker gaf de Jullie zijn fantastische ambassadeurs kinderen dikke complimentjes voor hun werk. ,,Ze zijn echt heel mooi. Ze nodigen echt uit om er afval in te gooien. Jullie zijn fantastische am bassadeurs." Op de Leeuwenburch gaan de groepen 4 tot en met 8 op vrijdag een uurtje de wijk in om rommel op te rapen. ,,Leuk hoor", zegt Jermay- lon (9), uit groep 6. ,,Vooral die knij pers." En belangrijk vindt hij het. ,,Ik maak me wel zorgen over de natuur. Als het slecht gaat, zijn er straks geen bijen meer en geen honing. Afval opruimen is goed voor de toe komst." Als hij vrij is, bukt hij ook om troep op te rapen. ,,Soms doen andere kinderen dan mee." De groepen 6, 7 en 8 - dat zijn acht klassen in totaal - van de Cypres- senhof gaan alle dagen van de week de straat op om de omgeving van de school schoon te maken, zegt direc teur Piet-Jan Reijnierse. ,,Dat wij meedoen komt door de kinderen", vertelt hij. ,,Zij vinden zelf dat er te veel troep in de buurt ligt." De basisscholen de Leeuwenburch en de Cypressenhof, die naast elkaar zitten in Middelburg-Zuid, hebben allebei een afspraak gemaakt met de gemeente om de omgeving van de school schoon te houden. Leerlin gen gaan met grote regelmaat de wijk in om zwerfafval op te ruimen. Ze krijgen daarvoor spullen van de gemeente, zoals hesjes en knijpers. zaterdag 22 mei 2021 Veel bewoners blij met sloop WA H IWU Ronald en Berdien van der Hout: ,,Ons huisje is redelijk, maar het is waar: als je op de bank zit, voel je de koude lucht ge woon langs je benen gaan. Maar ja, ze zijn zo mooi hè?" FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Wendy Wagenmakers Middelburg - Freddy Pattipeilohy, bewoner - Chris Dekker, wethouder Jermaylon (links) en Kotouf van basisschool de Leeuwenburch doen mee met een afvalrace waarmee de nieuwe afvalbak op het schoolplein in gebruik wordt genomen. foto dirk-jan gjeltema Middelburg Natuurlijk raapt Jermaylon op straat afval op en gooit hij het in een prullenbak. ,,Dat is toch goed voor de natuur." Dat doet hij onder schooltijd, want zijn school de Leeuwenburch doet mee aan het project Schoon belonen. „Maar ook als ik vrij ben hoor." Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38