Q Overname van Intervence kost gemeenten handenvol geld 'ler„vence 2 MAIKEL HARTE innen Column aandagavond zagen mijn I vrouw en ik een stukje van het interview met Maxima. Als ik Willem-Alexander en Maxima zie dan vraag ik me vaak af hoe die man toch aan zo'n knappe vrouw is gekomen. Maan dagavond zei ik dat dus ook weer, maar mijn vrouw was het daar niet mee eens: ,,Hij heeft toch wel wat, die Willem-Alexander", zei ze, om er meteen aan toe te voegen: ,,Pas je op als je hier een column over wilt doen, want het koningshuis is een gevoelig onderwerp." nooit zo gevoelig liggen als grap pen over Ajax en Feyenoord. Ik ben er aan gewend dat mensen iets van m'n column vinden, maar zo bont aan reacties als op mijn column van vorige week heb ik het niet eerder meege maakt. Ik probeer vaak met een knipoog naar dingen te kijken, maar die knipoog is bij een aan tal Ajax- en Feyenoordsuppor- ters blijkbaar moeilijk over te brengen. Langs allerlei kanalen werd ge reageerd. Soms scheldend, soms ronduit intimiderend, maar aan de andere kant ook op leuke manie ren, met soms humorvolle betogen waar ik dan echt van kan genieten. De reacties zullen bij mij nog mee vallen als je het vergelijkt met het geen bekende Nederlanders als bij voorbeeld een Maxima en een Mat- thijs van Nieuwkerk over zich heen krijgen. Grootste kritiekpunt op het interview van maandag avond was dat er bij het Grieken land-debacle niet werd doorge vraagd. Voor degenen die het zich niet meer herinneren: Rutte riep vorig jaar op thuis te blijven, maar het koninklijk gezin vloog niette min op vakantie naar Griekenland. Ze hadden meer solidair moeten zijn, zegt Maxima nu achteraf. gebleven is dat ze zelf zijn terug gevlogen, maar dat Amalia en Alexia daar bleven. Dat is toch sterk, want wees eerlijk: wie heeft er op vakantie niet al eens tegen zijn puberende kinderen gezegd: ,,Ei je noe nie ophoudt dan bekiek je het mao; dan zie je maor oe je thuus komt." Zij deden dat dus echt. Die knipoog is blijkbaar moeilijk over te brengen DE STELLING Weekend: Ik merk in mijn portemonnee goed dat de boodschappen duurder zijn Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters VEEL LOF VOOR PRESENTATIE NIKKIE PE JASER A58 tijdelijk afgesloten Mannen tulpenveld verdacht van vier auto-inbraken Scooterrijder vlucht na ongeluk Het is de bedoeling dat het nood lijdende Intervence wordt onder gebracht bij Jeugdbescherming west (JB west). De verantwoorde lijke Zeeuwse wethouders hebben vorige week al ingestemd met een 'bestuurlijke fusie', die in de prak tijk neerkomt op een overname. Voorwaarde is wel dat de dertien gemeenteraden het benodigde geld op tafel leggen. De afgelopen dagen is druk gerekend om wat voor bedragen het gaat. De ko mende twee weken moeten alle raden, vaak tijdens speciaal inge laste vergaderingen, beslissen of ze daarmee instemmen. Losse eindjes Dat zal niet zonder slag of stoot gaan, want de rekening loopt be hoorlijk op en er zijn nogal wat losse eindjes. Toch lijkt de politiek weinig keuze te hebben. Er moet op korte termijn wat gebeuren om de zorg voor honderden kinderen en gezinnen die afhankelijk zijn van Intervence veilig te stellen. Bo vendien kunnen door een over name de werknemers hun baan houden. Het eerdere plan van de gemeenten om Intervence op te heffen, werd door de inspecties in februari van tafel geveegd. Om een nieuwe, gezonde start te kunnen maken met Intervence, vraagt JB west een fors bedrag. De hoogte daarvan moet nog blijken uit een boekenonderzoek. Er wordt rekening gehouden met mi nimaal 3,8 miljoen en maximaal 5 miljoen euro. JB west wil onder meer een 'risi cobuffer' aanleggen. Dat kan als gevolg hebben dat andere organi saties in Zeeland hetzelfde gaan vragen. Die kans wordt niet groot Voorwaarde voor de fusie is wel dat de dertien gemeenteraden het benodigde geld op tafel leggen geacht, maar er wordt wel reke ning gehouden met 750.000 euro. Daarmee kunnen de overname kosten oplopen tot in totaal 5,75 miljoen euro. Een deel daarvan (1,3 miljoen) zit al in de 3,2 miljoen euro die de gemeenten eerder dit jaar beschikbaar hebben gesteld. Contract voor vijf jaar Maar ook de jaarlijkse kosten voor de jeugdbescherming stijgen flink. JB west eist een contract voor vijf jaar met een gegarandeerde omzet van 7 miljoen euro per jaar. De om zet van Intervence is nu tussen de 6 en 6,5 miljoen euro. Dat betekent dat de gemeenten elk jaar 500.000 tot een miljoen euro moeten aan vullen. Dat kan nog meevallen als JB west werk van Briedis, dat moet stoppen, gaat overnemen. Hogere tarieven Ook verlangt JB west hogere tarie ven dan de organisaties nu in Zee land krijgen betaald. Omdat er geen onderscheid mag worden ge maakt, moeten de gemeenten de andere organisaties ook meer gaan betalen. Het gaat om tussen de 240.000 en 395.000 euro extra per jaar. escher*t hinde zaterdag 22 mei 2021 Dat moge zo zijn, maar het kan Wat mij er vooral van bij is Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik heb nog ver trouwen in de prikstrategie 2085 reacties MIDDELBURG Rijkswaterstaat voert bin nenkort onderhoud uit aan de A58 bij Middelburg én bij knooppunt Stelle- plas. De weg wordt een aantal keren afgesloten: twee nachten 25-27 mei van afrit Middelburg Cen trum tot en met Middel burg Oost richting Goes, steeds van 21.00 uur tot 05.00 uur; van vrijdag 28 mei 20.00 uur tot zondag 30 mei 09.00 uur bij Stel- leplas én tussen Middel burg Oost en Middelburg Centrum, beide in de rich ting Vlissingen en twee nachten 31 mei-2 juni van Middelburg Centrum tot Ritthem richting Vlissin- gen, steeds van 20.00 uur tot 06.00 uur. VOGELWAARDE De twee mannen die woensdag aangehouden zijn in Vogelwaarde - één van hen werd na een achtervolging opgepakt in een tulpenveld - wor den nu verdacht van vier auto-inbraken. In eerste instantie werden ze aan gehouden, omdat ze 2 ki logram harddrugs bij zich hadden. De politie vond in de auto inbrekerswerk tuig en rijbewijzen en klantenpassen waarop niet hun namen stonden. Het gaat om vier auto-in braken die gepleegd zijn op 6 maart 2021 in Til burg, 8 en 9 mei in Koe wacht en Terneuzen en op 14 mei in Graauw. WILHELMINAPOLDER Een scooterrijder is donderdagavond op de vlucht geslagen na een botsing met een motor rijder bij Wilhelmina- dorp. De politie heeft nog met honden naar hem gezocht, maar dat was tevergeefs. Het ongeluk gebeurde om 19.40 uur bij de Westhavendijk in Wil- helminadorp. De scoo terrijder gaf geen voor rang aan een 63-jarige motorrijder waardoor een botsing ontstond. De achtergelaten scoo ter had geen kenteken en is door de politie meegenomen naar het bureau. De overname van jeugdzorgor ganisatie Intervence gaat de Zeeuwse gemeenten handenvol geld kosten. De eenmalige kos ten kunnen oplopen tot bijna 6 miljoen euro. Ook moet er jaar lijks flink wat geld bij: maximaal 1,4 miljoen euro. Rolf Bosboom Middelburg Het kantoor van Intervence in Middelburg. foto dirkjan gjeltema STEEKT MET KOP EM SCHOUDERS BOVEN DIE ANDERE DRIE UIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2