De Drenten zijn trots, eindelijk 22 FORMULE 1 GP VAN MONACO De meest exclusieve Grand Prix van het jaar, die van Monaco, wordt deze keer ingetogen gevierd. In de haven heerst atypische stilte, de horeca klaagt over te strenge corona-regels en er mogen maar 7500 toeschouwers bij de race zijn. „Normaal schraapt de bezemwagen hier het bier van het asfalt." Bekvechten over vleugels COLUMN SJOERD MOSSOU De klok tikte gestaag door bij Emmen - NAC, in Drenthe en in Breda lag inmiddels iedereen aan de hartbewaking, toen de re gisseur van ESPN steeds opnieuw Ronald Lubbers in beeld bracht. Dat was een goede keuze: FC Em- men-voorzitter Ronald Lubbers is in Drenthe een absolute beroemdheid, maar daarbuiten nog rela tief onbekend. De ene keer zag je Lubbers een zaam op een stoel zitten peinzen, daarna hield hij zich wanhopig vast aan een trapleuning. In de slotfase: de ene sigaret na de andere, duizend do den stervend op een betonnen trappetje. ,,Ze de den bij ESPN net alsof het Silvio Berlusconi was", zei een voetbalvriend de volgende dag. Dat bedoel ik dus: Ronald Lubbers ^s Silvio Ber lusconi, maar dan in een Drentse variant. In rela tieve zin pompt hij net zo driftig geld in FC Emmen als Silvio ooit bij AC Milan deed. Ook Lubbers is flamboyant, maar dan in een onder koelde, nogal droge vorm. En ook Lubbers voelt een onbegrensde drang om zijn club tot iets groots en meeslepends te maken. FC Emmen groeide de laat ste jaren uit tot een ambiti euze knuffelclub met een excentriek randje. Briljant bedacht: in de regio met het minst geile imago van Nederland wordt de plaat selijke voetbalclub gespon sord door een fabrikant in seksspeeltjes. Emmen had niet alleen een paar dikke voetballers de laatste jaren, maar ook een stel dikbetaalde Zuid- Amerikaanse internationals. Qua spelersbudget was de club niets minder dan een stevige midden moter in de eredivisie, maar het imago bleef er één van een schattige underdog. Een club waar het eeuwig ruikt naar bruine bonen met appeltjes. Vorige week zat ik in De Koel naast de radiover slaggevers van RTV Drenthe. Wat die middag wel helder werd: FC Emmen heeft Drenthe definitief verlost van een minderwaardigheidscomplex. Het zelfvertrouwen vloog je om de oren. De beroemde, hyperchauvinistische geestdrift van RTV Rijn mond was er niks bij. In dat opzicht kun je zeggen dat de missie van Lubbers al glorieus is geslaagd. Sinds ik het boek Vertrouwd voordelig las, over de jeugd van schrijver Peter Middendorp in Emmen, is er blijkbaar veel veranderd. Op droogkomische toon beschrijft Middendorp zijn oude streekgenoten in het boek als totaal ambitieloos, oersaai, a-modieus en 'over matig bescheiden'. ,,Niet voor niets is Drenthe het enige stukje aarde waar nooit om is gevochten", zei de auteur daarover, wat een prachtige observa tie is, maar voor een Drent misschien niet leuk om te horen. Dankzij FC Emmen is dat sentiment de laatste jaren definitief omgebogen. Donderdagavond werd de 'Slag om Emmen' alsnog uitgevochten, eindelijk, in een wedstrijd om nooit meer te verge ten. Dat Emmen verloor, is heus niet het einde van de wereld. Over degradatie wordt vaak gedaan alsof het iets totaal rampzaligs is, maar dat is onzin natuurlijk. FC Emmen komt straks vanzelf weer terug, al is het maar omdat deze voetbalclub iets revolutionairs teweegbracht in zijn eigen regio, op een manier zoals je het zelden ziet. FC Emmen en Lubbers maakten de Drenten trots op zichzelf - en dat werd verdorie tijd ook. Men doet vaak alsof degradatie iets totaal rampzaligs is. Dat is onzin natuurlijk Memphis vertrekt bij Lyon Halep ontbreekt in Parijs Monaco Geroutineerd werpt Robin Blee- kemolen (11) het touw van de kleine 'Half Moon' om het anker van de grote 'Half Moon'. Ze is met haar zus en opa Michael met het kleine bootje meegevaren om de verslaggever op te pikken aan de andere kant van de haven van Mo naco. ,,Normaal zouden we hier nu niet kunnen varen", legt kapitein Bleekemolen onderweg uit. ,,Dan krioelt het van de boten. Maar kijk: allemaal lege plekken." Even later vertelt hij op het dek van zijn boot trots over de eerste kartavonturen van zijn kleindoch ter ('Ik vind het spannend, maar ze gaat hard en wil hier over tien jaar ook racen'), zijn dertig races in Mo naco ('Het is al-tijd rijden met het mes tussen de tanden') en zijn nog immer voortdurende carrière ('Ei genlijk moet ik ophouden met die onzin, maar het is mijn leven'). Een meter of zes verderop scheu ren de Formule 2-wagens voorbij. Met een verrekijker houdt Bleek- emolen, 71 jaar, het grote scherm een eind verderop in de gaten. ,,Welk nummer heeft Richard Ver schoor", vraagt hij. ,,We hebben dit jaar geen programmaboekje ge had." Dat is nog maar het kleinste voor beeld van een sober raceweekeinde. Sober voor Monaco-begrippen dan. Door alle restricties is de 'Grand Prix van de glamour' eigenlijk al leen maar nog exclusiever gewor den. ,,Ik hoorde dat je voor een kaartje op die grote boot verderop 55 duizend euro moest neerleggen." Even later: „Eigenlijk is het hier na tuurlijk een decadente zooi." Bleekemolen meert hier sinds 1985 elk jaar aan. Normaal ontvangt FLEXI-WINGS hij wel vijftig gasten per dag. Rela ties, vrienden, mensen die een kaart bij hem kopen. Nu mogen er maar twaalf mensen aan boord en is het vooral een familieweekend. Zoon Sebastiaan vertelt dat ze heb ben overwogen een keertje over te slaan. Maar het is, ook na al die ja ren, zo'n unieke sportervaring dat ze toch weer een plek huurden. ,,Ook om de mensen hier een beetje te steunen. En het went nooit om - v •••- - - hier te komen en dit uitzicht te hebben. Voor een keer vind ik het wel lekker, deze rust. Normaal is het hier vanaf het einde van de middag één grote disco. Dan komt de bezemwagen om half vijf 's och tends het bier van het asfalt schra pen." Nu heerst er vanaf 22.00 uur, als de avondklok ingaat, een atypische rust in de haven. Alleen twee boten verderop klonk gisteravond laat muziek. De vlaggen van Max Ver stappen en de provincie Noord Brabant verraden de afkomst van de bemanning. Merchandising Verder is het vooral erg rustig in de stad, vergeleken met 'normaal'. In de stoptrein vanuit Frankrijk is volop plek en als bij de halte Mo naco Monte-Carlo iedereen uit stapt, is er maar één racefan te iden tificeren aan zijn Mercedes-polo. De rest van de mensen komt hier werken. In de straten klagen ho- reca-ondernemers, winkeliers en verkopers van merchandising steen en been. Er wordt deze vrijdag wel iswaar niet gereden door de For mule 1-coureurs, maar bij de kra men staat werkelijk niemand. GP van Monaco Circuit van Monaco zaterdag 22 mei 2021 $0 @sjoerdmossou GO Dat is best aardig gelukt. VOETBAL Memphis Depay (27, foto) vertrekt na dit seizoen bij Olympique Lyon. Depay, die transfer vrij is, weet nog niet uit waar zijn toe komst ligt. ,,Het klopt dat Barcelona in teresse heeft, maar er zijn ook andere clubs in de race. Ik wil me eerst con centreren op het EK'', aldus de aanvaller van Oranje. TENNIS Simona Halep (29, foto) heeft zich met een kuit blessure af gemeld voor Roland Gar ros, dat over negen dagen van start gaat. De Roe meense, de nummer 3 van de we reld, won het toernooi in Parijs in 2018. ,,Met pijn in mijn hart trek ik me terug.'' Halep won in 2019 Wimble don. o a 0) 'Glamour-GP' nu Rik Spekenbrink MONACO In de paddock in Monaco gaat het deze dagen vooral over reglementen, dreigende protesten en ge kissebis tussen de twee top- teams. Mercedes dreigt rond de GP van Azerbeidzjan over twee weken met een officieel pro test te komen tegen de zoge noemde 'flexi wings' waar onder andere Red Bull Racing mee rijdt. Deze achtervleugel kan tijdens het rijden wat doorbuigen, waardoor de luchtweerstand vermindert. Nu de FIA heeft aangekon digd dat een verbod op deze vleugels pas van kracht wordt over vier weken bij de Grand Prix in Frankrijk, is met name Mercedes boos. Teambaas Toto Wolff noemt de FIA-oplossing halfbakken. ,,Dit rechtsvacuüm zet de deur open voor een gang naar het internationaal tuchtorgaan" aldus Wolff. .y- Met de flats en bergen van zijn woonplaats als decor werkt 'import-Monegask' Max Ver stappen op donderdag een trai ningsronde af. FOTO REUTERS Morgen, Ziggo Sport 13.45 u Circuit 3 DRS-inhaalzone DRS-detectiepunt Rondes Afstand 3,337 km r 260,286 km Winnaar 2019 Lewis Hamilton, Mercedes BRON: FIA Snelheid (1,™ h A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22