effeweg.D ECONOMIE 19 saneert en gaat veel meer inzetten op onlineverkoop Pizzabakker gaat personeel deels in bitcoins uitbetalen Zomer en najaar 2021 0 effeweg.nl oF bel 08810 30 800 anderd.' Volgens de Bovag komt het besluit van Stellantis bepaald niet uit de lucht vallen. ,,De ge ruchten gingen al langer'', zegt woordvoerder Tom Huyskens. ,,FCA en PSA zijn niet voor niets gefuseerd. Dat doe je alleen als je kosten denkt te besparen. En door het samengaan kwamen negen bekende merken onder één para plu. Er is daardoor nu overlap in het dealernetwerk.'' Kleine dealer dupe Niek Schenk, autojournalist bij deze krant, verwacht dat andere autofabrikanten het voorbeeld van Stellantis zullen volgen. ,,Dit is nog maar het begin. Steeds meer fabrikanten willen ook zelf uitsluitend online gaan verkopen, zoals Volvo binnenkort met zijn C40 gaat doen. Uiteindelijk zal dit tot een bloedbad bij de Ne- derlandse autodealers leiden.'' Met name kleinere dealers zul len daarbij het slachtoffer worden, denkt Huyskens. ,,Het aantal dea lers daalt al jaren. Enerzijds zijn er grote spelers als Van Mossel die dealers kopen en steeds meer merken aanbieden. Anderzijds zeggen de autofabrikanten con tracten op en stellen ze steeds ho gere eisen aan dealers. Die moeten fors investeren in hun pand en aan allerlei regels voldoen. Die trend is al tien tot vijftien jaar terug in gezet.'' Bij Stellantis zal het niet anders gaan, vermoedt brancheclub Bo- vag. De 71 dealers die een contract hebben bezitten ruim vierhon derd vestigingen in ons land. Opel beschikt met 115 locaties de meeste filialen, daarna volgen Peugeot (115) en Citroën (107). Een kleiner merk als Alfa Romeo is in 32 vestigingen te koop en Maserati slechts op 3 locaties. Bovag zegt Stellantis-dealers met raad en daad bij te staan. ,,Zo- dra zij dat verzoeken, gaan wij de opzegbrief bestuderen. Is die juri disch in orde, is de opzegtermijn redelijk en billijk? Want wat als je als dealer net miljoenen hebt geïnvesteerd in een nieuw pand en Stellantis nu je contract op zegt? Dat zou heel onredelijk zijn.'' Onderhoud Autojournalist Schenk wijst op een andere reden dat dealers gaan verdwijnen: elektrische auto's vergen substantieel minder peri odiek onderhoud. In de motor zit ten veel minder onderdelen. Hij vreest dat de consument uiteinde lijk de dupe wordt. „Gevolg is dat de consument niet meer in de buurt naar de garage kan. Bij pro blemen met je auto ben je dan in de aap gelogeerd.'' De coronacrisis heeft de bin ding tussen dealers en klanten af gelopen jaar al geërodeerd, stelt de autojournalist. ,,Showrooms wa ren hierdoor gesloten en de branche zette vol in op proefritten aan huis. Het lekker rondneuzen bij een dealer was er zo niet bij.'' Stellantis is sinds de fusie de vierde autobouwer ter wereld, al leen Volkswagen, Toyota en Re nault-Nissan zijn groter. De naam is afgeleid van het Latijnse werk woord 'stello' dat 'verlichten met sterren' betekent. Het bedrijf maakt jaarlijks bijna 6 miljoen au to's, telt een jaaromzet van ruim 183 miljard euro en heeft 400.000 werknemers. Het hoofdkantoor van de nieuwe megacombinatie is in Amsterdam gevestigd. Vandaag is het precies elf jaar geleden dat iemand twee pizza's afrekende met 10.000 bitcoin. Sinds dat moment gaat 22 mei door het leven als Bitcoin Pizza Day. Een mooi moment om het eigen personeel kennis te laten maken met de bitcoin, vond Jonathan Gure- vich, directeur bij Immensus Holding. Immensus baat zestien vestigingen van Domino's uit in het midden en oosten van het land en een aantal ho recabedrijven. In totaal werken er meer dan duizend mensen. ,,En al die mensen krijgen de mogelijkheid een deel van hun salaris uit te laten beta len in bitcoin'', zegt Gurevich. Wettelijk is elk bedrijf verplicht het minimumloon in euro's uit te betalen. Daarboven kunnen mensen kiezen of ze bitcoins willen of euro's. ,,Met de fooien erbij gaat het al snel om enkele tientjes per medewerker per maand die in bitcoins kunnen worden be taald'', aldus Gurevich. De cryptomunten staan op een spaarrekening bij BTC Direct, een cryptohandelaar uit Nijmegen. ,,Im- mensus is het eerste grote bedrijf dat deze mogelijkheid biedt'', zegt een woordvoerder van BTC Direct. ,,Maar er is veel belangstelling bij bedrijven. En we krijgen veel vragen van free lancers die een deel van hun honora rium in bitcoins willen ontvangen. Ze gebruiken dat als hun pensioenpot." BTC Direct biedt het eigen perso neel al drie jaar de mogelijkheid een deel van het salaris in bitcoins te ont vangen. ,,Dat heeft een rendement op geleverd van 362 procent in drie jaar. Vorige week was dat nog 700 procent.'' Rijk worden is niet het uitgangs punt, volgens Gurevich. ,,Er zijn meer redenen om bitcoins te betalen. Het brengt de medewerkers financieel be wustzijn bij. Het is goed voor de spaarzin van mensen en ze leren over investeren.'' 0 Geld-terug-garantie Repatriëringsgarantie Q Zekerheid via SGR Boek zonder aanbetaling Drielandenreis Valkenbrug Italiaanse Bloemenrivièra en Cöte d'Azur Vier Alpenlanden en de Bernina Express Rondreis Kroatië Meer van Genève, Chatel zaterdag 22 mei 2021 Dealers van onder meer Ci- troën en Peu geot kregen een brief op de mat waarin au tofabrikant Stellantis het contract met hen opzegt. FOTO'S GETTY, AP Autogigant zet mes in dealernetwerk Medewerkers bij een aantal win kels van Domino's Pizza kunnen een deel van hun salaris in bitcoin laten uitbetalen. Ook bij andere bedrijven groeit de belangstelling om loon in de cryptomunt uit te keren. Peet Vogels Utrecht ALL INCLUSIVE ALL INCLUSIVE ALL incLusive Diverse vertrekdata Ontbjjten diner Diverse vertrekdata ALL incLusive Diverse vertrekdata ALL incLusive Diverse vertrekdata Ontbijt en diner Diverse vertrekdata ANVR ALLe fouten voorbehouden. ExcLusief reserveringskosten, Calamiteitenfonds en SGR bijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19