Wetenschappelijke bewijzen liggen er nu: mondkapjes werken Hamer wil 'groepen uit Kamer' bij elkaar zetten "DE MONTAGE WAS PERFECT GEREGELD" NIEUWS 17 Hamer liet gisteren aan het begin van de avond weten dat zij vol gende week verder wil spreken met partijen in de Tweede Kamer. ,,Vol- gende week ga ik praten met een cluster van verschillende partijen. Ik denk erover om groepen uit de Kamer met elkaar te laten praten. Ik ga de komende dagen bedenken van wie het nou zin heeft om ze bij elkaar te zetten.'' De informateur zegt zich eerst te willen 'concentreren op het her stel- en transitiebeleid'. Dat is de opdracht van VVD-leider Mark Rutte en D66-aanvoerder Sigrid Kaag, de fractievoorzitters van de twee grootste partijen. Nadat Ha mer deze week met onder anderen jongeren, burgemeesters en onder nemers sprak, zat ze gistermiddag om tafel met Rutte en Kaag om de voortgang te bespreken. Rutte en Kaag wilden niet veel kwijt over het gesprek met Hamer, dat anderhalf uur duurde. ,,Het was een heel nuttig gesprek, heel infor matief'', zei Kaag na afloop. De D66-leider temperde enigszins de verwachtingen over de mogelijk heid dat er al voor de zomer een nieuw kabinet is, zoals ze eerder zei. ,,Het is niet wat ik denk dat er gaat gebeuren, maar wij blijven als D66 wel die ambitie houden.'' Hamer heeft nog twee weken de tijd om met een herstelplan te ko men én een voorstel voor een mo gelijke nieuwe coalitie. Over dat laatste wil Hamer nog niets kwijt. Dat een nieuw kabinet van VVD, D66 en CDA mét PvdA en Groen Links - de eerder uitgesproken voorkeur van Kaag - nog altijd een serieuze optie is, blijkt uit de line up van burgemeesters die gister- Ik ga de komende dagen bedenken van wie het zin heeft om ze bij elkaar te zetten ochtend bij Hamer op de koffie gin gen. Femke Halsema (GroenLinks, Amsterdam), Ahmed Aboutaleb (PvdA, Rotterdam), Jan van Zanen (VVD, Den Haag) en Sybrand Buma (CDA, Leeuwarden) schoven aan, net als de commissaris van de koning in Zeeland, Han Polman (D66). Hoewel zij officieel niet vanwege hun partijlidmaatschap werden uitgenodigd, viel het wel op. ,,On- derschat Leeuwarden niet'', ant woordde voormalig CDA-leider Buma op de vraag waarom uitgere kend hij te gast was. Buma wilde niet zeggen of hij met de CDA-top overlegt over eventuele kabinets deelname van zijn partij. Ook wilde hij niet ingaan op de mogelijke ver deeldheid binnen het CDA. ,,Sybrand Buma is degene die de vorige keer heeft meegedaan met de formatiegesprekken'', zegt Van Zanen, die ook voorzitter is van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. ,,Die kan dus heel goed vertellen, uit zijn eigen ervaring, hoe dat is en hoe dat allemaal gaat.'' De burgemeesters spraken met Hamer over het crisisherstelplan. De informateur sprak ook met on dernemers die zwaar zijn getroffen door corona, onder wie de directeur van de Efteling en de voorman van Koninklijke Horeca Nederland. Onderzoekers van onder meer het Max Planck Instituut in Mainz en het universitair ziekenhuis Cha- rité in Berlijn maakten voor hun onderzoek gebruik van een nieuw model om aan te tonen dat de ef fectiviteit van een gezichtsmasker afhangt van de hoeveelheid virus in de lucht, schrijven ze in het we tenschappelijke tijdschrift Science. De conclusie: in een omgeving of ruimte met een lage viruscon centratie kan het gebruik van een eenvoudig chirurgisch mondmas- ker (de gewone wegwerpmas- kers) het reproductiegetal al dui delijk verlagen. In een omgeving waar meer virusdeeltjes rondwa ren, zoals in ziekenhuizen of slecht geventileerde binnenruim ten is volgens de onderzoekers be tere bescherming nodig, zoals een FFP2- ofN95-masker. Het nut van het dragen van mondkapjes werd vorig jaar in Nederland hevig betwist. Onder anderen RIVM-baas Jaap van Dis sel bleef volhouden dat gezichts bescherming weinig effect had in de strijd tegen het virus. Hij stelde dat mondkapjes leiden tot schijn veiligheid en dat ze afleiden van andere coronamaatregelen. Dat Nederland toch overging tot een mondkapjesplicht noemde Van Dissel een 'politiek besluit'. Het team wetenschappers uit Duitsland, China en de VS zegt met hun studie echter aan te to nen dat mondkapjes, mits correct gebruikt en door veel mensen ge dragen, het reproductiegetal van het coronavirus fors omlaag kun nen brengen. Om dat cijfer te la ten dalen van 3 - de geschatte ver spreidingsfactor van het coronavi rus zónder maatregelen - naar on der de 1, zou 60 tot 70 procent van de bevolking een mondkapje moeten dragen. Bij de betere mas kers is dat percentage 40 procent. De onderzoekers gaan daarbij uit van het begrip 'universal masking', t Een simpel masker helpt virus terug te dringen, mits veel mensen meedoen waarbij mensen als ze deelnemen aan de samenleving altijd een mondkapje dragen. Bovendien benadrukken ze dat ook maatre gelen als afstand houden en ven tilatie nog steeds belangrijk zijn. Volgens directeur Ulrich Pöschl van het Max Planck Instituut is voor het eerst wetenschappelijk aangetoond dat mondkapjes de verspreiding van corona remmen. ,,Dat is essentieel om af te rekenen met niet eenduidig eerder onder zoek en aanhoudende discussies. We zijn ervan overtuigd dat de in zichten en resultaten uit onze stu die een wetenschappelijke door braak vormen die zal helpen om het debat over het nut van mond- maskers te beslechten." Belisol. Meer dan 40 jaar kozijnen en deuren zonder zorgen. BELISOL zaterdag 22 mei 2021 Een delegatie van burgemeesters na een gesprek met informateur Mariëtte Hamer. foto anp De vorming van een nieuw kabi net laat nog wel even op zich wachten. Informateur Mariëtte Hamer gaat na Pinksteren met 'een cluster van verschillende partijen' praten over het herstel plan voor na de coronacrisis. Over de samenstelling van een nieuwe coalitie zegt Hamer: ,,Zo ver ben ik nog lang niet.'' Peter Winterman Jan Hoedeman Den Haag - Mariëtte Hamer, informateur Lang is erover gesoebat, maar onderzoekers uit Duitsland, ge holpen door wetenschappers uit China en de Verenigde Sta ten, zeggen definitief bewijs te hebben dat mondkapjes wer ken in de strijd tegen het coro navirus. In veel situaties is een eenvoudig mondkapje al ge noeg, stellen de wetenschap pers. Ze spreken van 'een doorbraak'. Chris van Mersbergen Rotterdam/Berlijn M Studie: een eenvoudig masker heeft nut. Wilt u graag nieuwe kozijnen en deuren, maar ziet u op tegen de verbouwing? Met Belisol is dat niet nodig. Onze vakmannen zijn gespecialiseerd in het plaatsen van kozijnen en deuren en doen dit met de uiterste zorg. Wij geloven in het orrtzorgen van onze klanten en daarom geven we ook nog eens 20 jaar garantie op onze producten. Meer weten? Maak een afspraak op belisol.nl Belisol Goes, Nobelweg 2-24, 4462 GK Goes, T 0113-211 811

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17