bolderman nl Boek nu met ons Garantiepakket! bolderman.nl NVM: Weer doe-het-zelf- makelaars van Funda NIEUWS 15 De ondertekenaars van de brief stellen dat er een wirwar is ont staan van veelal louche aanbieders die zonder mogelijkheid van tucht recht woningen aanbieden op Funda.nl. 'Toegang tot Funda moet per direct beperkt worden tot lou ter branche-aangesloten kantoren', schrijven de afdelingen in een ver trouwelijke 'brandbrief', zoals ze die zelf noemen. Deze krant heeft de brief in bezit. Het broeit al een tijdje tussen tra ditionele makelaars en zoge noemde 'internetmakelaars' of 'doe-het-zelfmakelaars', zo blijkt uit gesprekken met ondernemers. Met name de Makelaarsvereniging Amsterdam opent nu vol de aanval en vindt zelfs dat ze uit de NVM moeten worden gezet, zo heeft voorzitter Jerry Wijnen kenbaar gemaakt tijdens een vergadering. In het schrijven, dat door meer makelaars is ondertekend, wordt vervolgens alleen aangestuurd op het weren op Funda. Als voorbeeld wordt een lijstje met zeker twintig aanbieders genoemd. „Schokkend dat internetaanbie ders op deze manier worden weg gezet'', zegt Benno Kolt van Zelf- verkopen.nl. ,,Wij hebben in elf jaar tijd duizenden huizen verkocht en hebben aan alle kwaliteitseisen vol daan. De klant kan er door ons be staan voor kiezen om zelf de be zichtigingen te doen.'' Funda is vol gens internetmakelaars essentieel om een huis goed te kunnen verko pen. Ze zouden een kopje kleiner worden gemaakt als ze geen toe gang meer hebben tot de huizen zoekers op Funda. Een paar voorbeelden in abso lute cijfers: begin vorig jaar be taalden we voor een kilo vers vlees, gevogelte of vis gemiddeld 8,55 euro. Dat bedrag is met 0,56 cent gestegen naar 9,11 euro. Voor een liter bier is de prijs met 11 cent omhoog gegaan, van 1,76 naar 1,87. En brood en banket is ook niet goedkoper geworden, de gemiddelde prijs steeg met 13 cent per kilogram; van 2,96 naar 3,09. Niet alles werd duurder. Buysse: ,,Voor koek en snoep be talen we bijna hetzelfde als vorig jaar, dat geldt ook voor veel groenten, fruit, frisdranken en diepvriesproducten. Sommige boodschappen zijn zelfs goedko per, bijvoorbeeld verzorgings producten als deo's en tand pasta. Dat wordt grotendeels verklaard door het vele thuis werken. We gebruiken hierdoor minder deodorant en poetsen minder vaak onze tanden. De vraag is minder groot, waardoor de prijs omlaag gaat.'' Dat veel consumenten het idee hebben dat ze veel meer voor hun boodschappen betalen dan vorig jaar, kan volgens de GfK- onderzoeker ook te maken hebben met het gegeven dat we door de lockdown meer geld hebben be steed in met name supermarkten. ,,Ook zien we dat het doen van boodschappen online stevig blijft doorgroeien. Voor thuisbezorging worden veelal kosten in rekening gebracht. Dit kan de prijsstijging of de beleving hiervan versterken.'' Thijs Geijer is sectoreconoom food bij ING en houdt de internatio nale voedingssector in de gaten. Hij constateert dat de voedselprijzen wereldwijd al maanden aan het stij gen zijn. Dat blijkt uit de index van de voedsel- en landbouworganisa tie (FAO) van de Verenigde Naties. Het gaat dan om producten zoals granen, oliehoudende zaden, zui vel, vlees en suiker. Chinese vraag De prijsniveaus zijn in zeven jaar tijd niet eerder zo hoog geweest. ,,Met name de vraag vanuit China is momenteel erg groot. De groeiende Chinese vraag naar voedergewas sen zoals maïs is een van de verkla ringen van de stijgende wereld voedselprijzen. Het land is bezig met het moderniseren van de var kenshouderijen. De varkensstapel is aan het herstellen van de var kenspest en hierdoor stijgt ook de vraag naar veevoer. Maar ze impor teren daarnaast ook veel tarwe en vlees. Dat heeft ook z'n effect op de prijs die wij in Nederland betalen. Door het aantrekken van de econo mie en een snelle bevolkingsgroei in Azië is er sowieso een snel groei ende vraag naar basisvoedsel, meer monden moeten worden gevoed'', aldus Geijer. Doorberekenen De ING-econoom verwacht dat de prijsstijging van een deel van onze boodschappen nog niet ten einde is. ,,Het effect van de prijsstijgingen die we nu in de index van de FAO zien, worden pas later verwerkt en zichtbaar in de supermarkten. Daarnaast geven grote voedselpro ducenten aan dat ze bezig zijn ho gere kosten van grondstoffen en transport door te berekenen aan de consument.'' Hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het CBS houdt ook een prijzenindex bij en constateert dat sommige bestedingen inder daad duurder zijn geworden. ,,Maar wij zien nog niet zoveel stijgingen als GfK. Wat ons opvalt is dat met name alcohol, tabak en niet te ver geten bloemen en planten flink duurder zijn in vergelijking met een jaar geleden. Bloemen stijgen volgens onze indexcijfers zelfs met dubbele cijfers: 10 procent.'' Bij de bloemenveilingen in ons land merken ze dat ook. Die hoge prijs wordt met name gestuurd door de enorme vraag uit het bui tenland. Waar tijdens de eerste lockdown bloemen nog werden vernietigd, is er nu veel internatio nale vraag en dat drijft de prijs op. m Geld-terug-garantie VRepatriëringsgarantie ^Zekerheid via SGR Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Istrië en Slovenië, Umag all-inclusive 12 dagen Ierland, the Wild Atlantic Way 8 dagen Zwitserse Alpen, Glacier- en Mont-Blanc Express 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 15 dagen Rondreis Spanje en Portugal 8 dagen Salzburgerland, Kaprun all-inclusive zaterdag 22 mei 2021 GO Internetmakelaars die huiseige naren gedeeltelijk zelf hun wo ning laten verkopen, zouden per direct moeten worden geweerd op huizenplatform Funda.nl. Dat staat in een brandbrief van alle regionale afdelingen van make laarsvereniging NVM. Volgens Funda hebben die afdelingen er niets over te zeggen. Stefan ten Teije Nieuwegein Vooral verse producten plunderen portemonnee Het zal niet veel mensen zijn ontgaan: het bedrag op de kassabon bij de supermarkt lijkt het afgelopen coronajaar flink omhoog geschoten. En onderzoeksbureau GFK toont aan dat we ons niet vergissen. Werd er ook iets goedkoper? Ja, deodorant en tandpasta. Die gebruiken we minder nu we thuiswerken Sanne Schelfaut Amstelveen Voor een liter bier ging de prijs het afgelopen jaar met 11 cent omhoog van 1,76 naar 1,87. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Calamiteitenfonds, reserveringskosten SGR-bijdage Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Bloemen zijn koploper met 10 procent prijsstijging. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15