Vosmeerder Lars Boot doet onderzoek naar hittestress 6 KAPSELS 40.000VOLGERS Strakke lijnen, vlechten en staartjes. Marieke Wilthagen (28) maakt kunstwerken van de kapsels van dochters Selena (3) en Sofia (1). Foto's van de kapsels plaatst ze op haar Insta- grampagina toddler.hair, waar ze bijna 40.000 volgers heeft. Er heerst dan ook opperste con centratie in huize Wilthagen vrij dagmiddag. Wilthagen is druk be zig met het vlechten van het haar van dochter Selena. Selena kijkt ondertussen naar een filmpje met Mickey Mouse en vindt het allemaal prima. ,,Als ze maar ergens naar kan kijken", zegt haar moeder lachend. Wilthagen begon haar Insta- grampagina toen Selena 1 jaar. ,,Toen Selena geboren werd, had zij gelijk best veel haar. Ik ging dus al vrij snel staartjes maken en an dere dingen met haar haar doen. Hoe langer haar haar werd, hoe be ter dat ging. Ik maakte er ook steeds foto's van en besloot een In- stagrampagina aan te maken." Succes Op die pagina deelt Wilthagen fo to's van de kapsels. Vooral van Se lena, want haar andere dochter So fia vindt het nog niet zo leuk dat haar moeder met haar haar bezig is. Dat de pagina zo'n succes zou worden, had ze niet verwacht. ,,Ineens ging het heel hard. Ik kreeg een lange periode meer dan honderd volgers per week erbij. Zo zat ik al snel op de 10.000 volgers. Het gaat heel erg op en neer. Een paar weken geleden deelde ik een korte video dat ik aan het vlechten was, die ging viraal. Toen kreeg ik weer likes erbij. Ik heb niet echt een ritme in mijn posts, dus dat scheelt ook wel. Eerst vlocht ik Se lena's haar iedere dag, nu ongeveer drie keer per week. Ik moet steeds een nieuwe creatie verzinnen." Internet Inspiratie voor kapsels haalt Wil- thagen van Instagram. Ze heeft ook via internet leren vlechten. ,,Ik heb wel een blauwe maandag op de kappersopleiding gezeten, maar ik was meer niet aanwezig dan wel", lacht ze. ,,Ik heb dus vooral veel van internet geleerd." Haar stijl omschrijft ze als 'zo strak mogelijk'. ,,Je ziet ook we- leens pagina's met losse feestkap- sels. Dat doe ik dus echt niet. Bij mij is het allemaal super strak, met strakke lijnen. In het maken van die lijnen gaat ook de meeste tijd zitten." Samenwerkingen Wilthagen wordt regelmatig be naderd voor samenwerkingen. ,,Ik krijg dan strikken en andere spul len op gestuurd, met de vraag om die te gebruiken in een post. Dat is natuurlijk heel leuk. Vooral in het begin kreeg ik iedere week wel een Ik kreeg een lange periode meer dan honderd volgers per week erbij. Zo zat ik al snel op de 10.000 volgers paar pakketjes. Die spullen ge bruikte ik dan vooral in de wat simpelere dingen, zodat iedereen die kan toepassen." Ook helpt ze weleens anderen met vlechten. ,,Hier thuis geef ik weleens workshops. Maar alleen aan kleine groepen. Mensen moe ten wel het gevoel hebben dat ze wat kunnen leren. Ik kan ook bij anderen hun haar vlechten, maar dat doe ik niet zo vaak. Ik vind dat ook wel lastig, want het moet dan wel écht goed zijn. Ik wil dan geen half werk afleveren." Vaak opmerkingen De kapsels van haar dochters trek ken niet alleen op internet de aan dacht. ,,Bij de supermarkt krijgen we wel vaak opmerkingen. Ook zeggen vreemden regelmatig dat ze het haar mooi vinden. Dat is hartstikke leuk natuurlijk!" Lars' onderzoek draait voorname lijk om 'hittestress': de verzamel naam van alle negatieve effecten die hitte voor mensen met zich meebrengt. Te denken valt dan aan uitdroging en oververhitting. Na tuurlijk kun je dan een parasol op zetten en een zwembadje opbla zen, maar de Vosmeerder richt zich op de inrichting van de buiten ruimte. Bomen spelen daarbij een belangrijke rol, legt hij uit. ,,Dat komt uit alle onderzoeken naar vo ren. Die bieden schaduw en dus Bomen spelen een belangrijke rol, die bieden schaduw en dus verkoeling verkoeling." In een hele smalle straat is het aanplanten van bomen echter geen optie. ,,Maar misschien zijn een stukje verder wél mogelijk heden." Huizen wit schilderen is ook zo'n praktisch uitvoerbare maatregel. Hoe de bewoners denken over hittestress onderzocht Lars met een enquête. Dat moet leiden tot een stappenplan dat toegepast kan wor den in Sint-Annaland en andere Zeeuwse dorpen. Sint-Annaland is volgens hem het meest diverse dorp in de gemeente. ,,Er is een ha ven, een strand en het dorp bestaat uit oudere en nieuwere wijken. Er kwam nog bij dat veel versteend was in vergelijking met andere dor pen." Met hulp van de dorpsgemeen schap ondervroeg hij bijna 150 in woners. Hoewel hij nog bezig is met het uitwerken van de resulta ten vielen een paar dingen al wel op. ,,Dat meer dan de helft van de respondenten graag bomen in hun buurt ziet. En dat de meesten ook liefst zien dat de gemeente initiatief neemt om daar later bij aan te slui ten." zaterdag 22 mei 2021 Bijzondere vlechten op Instagram Anne Jansen Krabbendijke - Marieke Wilthagen (28) Hoe dorpen als Sint-Annaland zich het beste kunnen wapenen tegen hitte wordt bekeken door Lars Boot uit Oud-Vossemeer. De student Watermanagement heeft er zijn afstudeeronder werp van gemaakt. Michiel Bouwman Sint-Annaland Marieke Wilthagen voorziet de haren van dochtertje Selena van weer een nieuwe vlechtcreatie. foto marcelle davidse Het strand in Sint-Annaland is druk op hete dagen. foto bart hoogveld Lars Boot. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 139