'MET DRUGS HEB IK NOOIT VEEL GEHAD' Bart Chabot 'Mijn drankgebruik moet ik terugdraaien' 'Ook ijsberend kom ik aan mijn beweging' 'Soms ga ik wel twaalf keer m'n bed uit' 'Mijn telefoon uit het jaar nul is een zegen' 'Als ik stress heb, hak ik in mijn agenda' Het nieuwe boek Hartritme van Bart Chabot (66) draait niet om zijn hartritmestoornissen, maar om zijn hartsvriendschappen met geestverwanten Herman Brood, Martin Bril en Jules Deelder. 'Ik ben een overlevingskunstenaar.' ETEN DRINKEN 'Ik heb altijd vertoefd in kringen van rock-'n-roll en daarin zijn drank en drugs geen vreemde eenden in de bijt. Drugs vond ik nooit zo interessant. Speed of amfetamine maakte ik van mezelf wel aan en van softdrugs viel ik in slaap, maar drank was en is een probaat middel om even van mezelf af te kunnen komen. Dat ervaar ik als een bevrijding, maar ook als een gevaar. Ik zit nu in een fase dat ik mijn drankgebruik even moet terugdraaien en leef als een spreekwoordelijke monnik, maar dan zonder abdijbier. Bijzonder saai, maar gelukkig heb ik het druk. Wat eten betreft: ik wil geen rockster worden van wie je eerst de buik het podium op ziet komen. Ik weeg me elke ochtend en zodra de wijzer neigt naar de 90, grijp ik in. Dan eten we salade of alleen maar groente en even geen snoep. Al doe je mij een ongelooflijk plezier met patat en kroketten en chocolade.' BEWEGEN 'Twee keer per dag wandel ik drie kwartier met de hond, Bril, genoemd naar Martin Bril. Door weer en wind, the whole distance. Verder loop ik veel trappen omdat mijn werkkamer op zolder is en stap ik op de fiets als dat moet. Verder doe ik hoegenaamd niets. Qua sport ben ik fan van Formule 1 en voetbal, maar ik zit natuurlijk niet in een raceauto en aan voetbal deed ik voor het laatst tijdens militaire dienst. Nu we dit gesprek voeren, ijsbeer ik door de kamer. Dat doe ik ook als ik teksten voor het theater repeteer: altijd lopend. Dus ik kom wel aan mijn beweging.' SLAPEN 'Meestal ga ik na middernacht naar bed en sta ik om half 8 op. Als ik bekaf ben, zoals deze periode met het afronden van mijn boek, slaap ik slecht doordat er zoveel door mijn hoofd spookt. Soms ga ik er wel twaalf keer uit om een paar regels op te schrijven. Of, nu ik met mijn jongens aan de boekenrubriek in De Vooravond meedoe, denk ik na over wat ik in de uitzending ga zeggen. Daarbij heb ik apneu, maar daar heeft vooral mijn vrouw Yolanda last van. Verder vind ik slapen het meest oninteressante deel van m'n bestaan. Er zijn betere redenen om in bed te kruipen.' SCHERMTIJD 'Ik schrijf mijn boeken met een Bic-balpen en heb een mobiele telefoon uit het jaar nul waarmee je alleen kunt bellen en sms'en. Ik vind het een zegen. Dat oeverloze gesodemieter met die mobiel van 'ik ben hier, waar zit jij nu?' kan ik missen als kiespijn. Op YouTube kijk ik vaak naar Nick Cave of Iggy Pop, en ik weet: je bent zo uren verder. Dat moet ik wel in de gaten houden.' ONTSPANNEN 'Doe ik nooit. En als ik te veel stress heb, los ik het op. Kijken in mijn agenda wat er moet gebeuren en dat in stukken hakken om mezelf uit die chaos te krijgen. In het weekend kijk ik tv met Yolanda, zoals naar Even tot hier. En ik volg de Formule 1; dat is ontspannen en werken tegelijk. Als ik als tafelgast aanschuif bij Formule 1 Café, moet ik toch mijn huiswerk hebben gedaan.' MEZZA 47

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 135