'Ik werd bijna overreden door Dylans tourbus' Dylan-connaisseur en -fanaat Tom Willems (48) weet het: hele volksstammen vinden dat de Amerikaanse singer-songwriter niet kan zingen. Hij tikt de noten niet zoals Mariah Carey aan volgens het boekje. 'Maar Bob Dylan kruipt in zijn muziek. Niet op een technische manier, hij vertelt vanuit zijn donder. Vergelijk je het met een schilderij, dan zeg je bij het ene werk: knap geschilderd en bij het andere: dat raakt me. Dylan is van die laatste categorie.' En daarom wijdt hij opnieuw een boek aan de levende legende die vijf jaar terug de Nobelprijs voor Literatuur kreeg toegekend. Bob Dylan in Nederland 1965-1984 (Permafrost Publishers, 29,50) heet dit gedetailleerde naslag werk. Ging Willems eerder in op bijvoorbeeld de invloed van schrijvers van de Beat Generation op Dylan en belichtte hij zijn latere muziek, nu beschrijft hij de begin jaren van zijn carrière in Neder land. Van die keer dat hij in 1965 zijn tv-optreden bij de VARA voor 500 gulden liet schieten ('hij vond dat waarschijnlijk te weinig geld') tot zijn podium debuut in De Kuip in 1978 en zijn concerten in juni 1984 in Rotterdam Ahoy. 'Algemeen werk over zijn leven is er zoveel: alleen deze maand al verschij nen tien titels. Gedetailleerde boeken zijn de krenten uit de pap voor de echte fanaten. Daarom moest dit geschreven worden. Ik zal heus geen grote aantallen verkopen, wel mooie aantallen.' De obsessie voor Dylans werk sloeg in als de bliksem tijdens het favoriete radioprogramma van zijn Ter gelegenheid van Bob Dylans 80ste verjaardag schreef TOM WILLEMS zijn vijftiende boek over het zingende fenomeen: Bob Dylan in Nederland. moeder: Arbeidsvitaminen. Hij was 15 jaar en luisterde vooral naar jaren 80-bands als U2 en The Cure. 'Ik hoorde Blowin' in the Wind en sprong gelijk op de fiets naar de platenboer en kocht voor vijf gul den het album Desire. Die dag ben ik nog eens teruggegaan om van mijn laatste geld Hard Rain voor 7,50 aan te schaffen. Toen was ik definitief verkocht.' De 'mix van liefde en gezonde journalistieke interesse' voor Dylan mondde uit in vijftien boeken, verschillende blogs, een verzameling van duizenden cd's en knipsels en vijfeonderd singles. 'Aan de ene kant ben ik een bakvis. Sta ik te gillen en wil ik een glimp opvangen bij de artiestenuitgang. Anderzijds ben ik heel nuchter: hij is ook maar een man. Ik heb hem nog nooit ontmoet. Ik weet dat zijn agent een van mijn boeken heeft. In 2003 werd ik bij de Heineken Music Hall bijna overreden door de tourbus waarin hij zat. Dichterbij ben ik niet gekomen. Zou ik dat willen? Ik weet het niet. Ik weet alles over hem, hij niets over mij. Wat voor gesprek krijg je dan?' Op zijn 80ste, die leeftijd bereikt hij op 24 mei, is Dylan volgens Willems nog steeds relevant. 'Zijn laatste album, Rough and Rowdy Ways, is goed ontvangen. Ik weet dat hij staat te popelen het podium weer op te gaan. Velen met mij kunnen niet wachten.' MEZZA39 MIJN BOEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 127