over onio doorgaans niet gepaard met tranen, bij Mirjam wel' 'Vanaf de eerste avond voeren we diepe gesprekken over zware onderwerpen. En dat is nooit meer overgegaan. Vlak na de dood van Tonio ben ik begonnen haar elke avond te vertellen over de aanteke ningen die ik maakte voor de roman Tonio. Bij mij gaat vertellen over Tonio doorgaans niet gepaard met tranen. Bij haar wel. Op een avond zei ze: 'Jij huilt van binnen en ik huil van buiten.' Dat is zo'n moment dat je op een kier staat voor elkaar. Alsof er een vonk overvliegt tussen twee aparte zielen. Alsof je elkaar echt bereikt. Misschien is gemeenschappelijk ver driet een manier om de boel tussen personen open te bre ken. Ook literatuur kan een rol spelen in het elkaar beter leren begrijpen. Zwanet is daarvan een voorbeeld. Ik heb haar opzettelijk een ik-vertelstem gegeven, zodat we al haar gedachten en gevoelens kunnen volgen. Opdat er een vonk kan overvliegen.' 'Het is eerder een ode aan het mysterie vrouw. Met verbeeldingskracht heb ik geprobeerd de vrouw beter te leren kennen. Vrouwen kunnen soms geweldig nuchter zijn, maar ze blijven voor mij altijd mysterieus. Met alleen papier voor je word je niet afgeleid door de angst die alle mannen hebben voor vrouwen. Er is geen bestraffende of verleidende blik. Misschien is het niet gelukt om helemaal in een vrouwenziel af te dalen, zoals het misschien nooit lukt om ooit echt helemaal iemands ziel te snappen, maar ik heb het wel geprobeerd.' Maartje Wortel en Sofie Lakmaker heb ik wel gelezen. In het volgende deel van De tandeloze tijd laat ik Zwanet constate ren dat vrouwen zich in de hedendaagse literatuur inderdaad steeds sterker uitspreken. Maar dat komt dus pas in het vervolgdeel. 'Heb geduld', zeg ik hier dan maar schoolmeesterachtig.' MEZZA 37 Uw vrouw Mirjam Rotenstreich en u zijn bijna 42 jaar samen. Wat is het geluk in uw relatie? Is deze roman over de erotische liefde een cadeau aan uw vrouw? U verwijst in Stemvorken naar Harry Mulisch en zijn roman Twee vrouwen, maar niet naar een jonge generatie schrijvers, vooral vrouwen, die heel vanzelfsprekend over biseksualiteit en seks tussen vrouwen schrijven. Opzet? 'Zoveel mogelijk volg ik de nieuwste literatuur, maar ik lees niet alles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 125