Mm 'De penopauze bestaat niet!' roept Jerry. 'Er is een verschijnsel genaamd de andropauze, maar dat is in tegenstelling tot de menopauze een ziekte. Andropauze is een tekort aan testosteron, als gevolg van gebrek aan beweging en slechte voeding. De andropauze versterkt zichzelf: als je zo'n tekort hebt, maak je geen spieren meer aan, word je in rap tempo dikker en dat zorgt weer voor de aanmaak van vrouwelijke hormonen. Je balans wordt verstoord. Mannen krijgen vrouwelijker vormen, ze ontwikkelen de gevreesde man boobs en worden lusteloze propjes die op de bank hangen. Dat bedoel ik letterlijk: ze hebben geen zin meer in seks en krijgen erectiele problemen.' Frank legt uit: 'Dus als je als man niet meer geil wordt of hem niet meer omhoog krijgt, is in MEZZA 33 30ste nooit meer de piek halen uit hun topjaren, maar de gemiddelde man kan na zijn 40ste makke lijk sneller en beter worden.' Frank: 'Het is nooit te laat om je gezondheid te verbeteren. Dat is een van de bevindingen van ons boek. Als je niks doet, krijg je spier- aftraak, maar de mogelijkheid tot spier- opbouw blijf je altijd houden. Je kunt je aftakelings proces als man eenvoudig afremmen en dus zelfs omkeren. Er zit een uitermate hoopvolle boodschap in ons boek.' 'En dat hoort ook bij mannen,' legt Jerry uit. 'Laten we wel zijn: mannen weten helemaal niks. Ze doen maar wat. Ze vragen ook niets. Zoals een van de wetenschappers in ons boek zegt: mannen zijn eigenlijk altijd alleen, ze hebben een ingebakken eenzaamheid. Als ze een kwaal hebben, gaan ze in de regel eerst een half jaar zelf lopen klooien, tot het meestal te laat is. Ze praten niet met hun omgeving of arts, maar gaan op internet op onderzoek uit. Als je online zoekt naar antwoorden over onder werpen als beweging, voeding of verminderde seksuele lust, word je gek van de lawine tegen strijdige informatie. Daar wilden we met ons boek wat aan doen, door aan deskundigen te vragen hoe het werkelijk zit.' Frank vult aan: 'Bijvoorbeeld met testosteron, het mannelijk geslachtshormoon. Tijdens de meno pauze krijgen vrouwen een stevige dip in de aan maak van vrouwelijk geslachtshormoon en ook bij mannen daalt de hormoonaanmaak gestaag.' Jerry: 'Maar dat hoeft helemaal geen probleem te zijn, dat is normaal. Tot je als gevolg van je levens stijl op een gegeven moment door de ondergrens zakt. Dat heeft dan verstrekkende gevolgen.' Noemen we dat dan de penopauze? Voor vrouwen zijn er de afgelopen decennia tientallen menopauzeboeken verschenen, maar voor mannen bleek er vrijwel niets te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 121