'Als mannen een ku>aal hebben gaan ze in de regel eerst een half jaar zelf lopen klooien, tot het meestal te laat is' légÊSfm iÊi& pageturner over de ouder wordende man, gelar deerd met persoonlijke verhalen, humor en zelf spot. Frank: 'Het is vooral een geuzennaam voor een man die de 40 is gepasseerd, alles op de rails heeft en langzamerhand wegzakt in gezapigheid. Zijn kinderen gaan al op hun 15de zeggen: je bent een ouwe lul, pa.' Jerry: 'Een van de definities is een man die een conservatieve zeikerd is geworden met een nostal gische hang naar vroeger tijden. Je kunt het begrip ook lezen als iemand die fysiek begint af te takelen. Rond je 40ste, dat hadden Frank en ik ook, krijgen mannen een besef van sterfelijkheid. Jarenlang hebben ze hun gezondheid voor lief genomen, tot ze merken dat er echt dingen veranderen.' Frank vult aan: 'Laatst zag ik een patiënt die rond zijn 40ste een relatief groot hartinfarct had gehad. In de jaren daarna worstelde hij met zijn gezond heid. Hij is nu 70 en heeft er nog steeds last van. Dertig jaar van zijn leven kampte hij dus met fysieke problemen die met zijn leefpatroon te maken had den. Die man had namelijk gedronken, gerookt en slecht gegeten. Dat is een slopende combinatie.' Jerry: 'Als je een beetje goeie genen hebt, kun je vrij straffeloos slechte dingen doen met je lichaam, maar er komt een moment waarop dat niet meer gaat. Mijn keerpunt was het roken. Vanaf mijn 12de en tot mijn 40ste heb ik stevig gerookt. Ik ben eigenlijk rokend geboren: mijn hele familie pafte als een schoorsteen. Op mijn 40ste vond ik dat echt niet prettig meer, maar ik was zwaar verslaafd. Als ik 's ochtends vroeg mijn nest uitkwam, ging ik in mijn badjas in de tuin, vaak in de regen, een sigaretje roken. Na zes slopende pogingen is het me gelukt te stoppen. Om te zorgen dat ik niet zou terugvallen, ben ik gaan hardlopen en kracht- trainen.' Op een vakantie in Italië bespraken Frank en Jerry de geneugten die lichaamsbeweging kan geven. 'Frank en ik waren al heel lang vrienden,' legt Jerry uit, 'maar we spraken nooit over sport. Ik kom uit een sportloos gezin. In 1974 keek ik als enige van mijn generatie niet naar het WK voetbal en ik werd altijd als laatste gekozen met gymnastiek. Toen ik op mijn 40ste begon te sporten - mijn vader noemt het smalend 'bewegen' - leerde ik van Frank hoe belangrijk dat is.' De vrienden kwamen tot het besef dat er altijd wordt gezegd dat bij mannen na hun 40ste het grote aftakelen begint. Onzin! Jerry: 'Tot mijn stomme verbazing leerde ik dat je niet aftakelt, maar dat je juist beter kunt worden. Topsporters zullen na hun Wat is een ouwe lul? 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 120