1M We bevinden ons in Frank van Helle- mondts open keuken, door Jerry Goos- sens 'het ouwelullen-hoofdkwartier' genoemd. Op deze plek kwamen de vrienden maanden achtereen bij elkaar om te schrijven en elkaar te voeden met ideeën voor hun ouwelullenboek. Op verzoek van de mannen vindt het gesprek staand plaats. 'Dat heeft met neuropsycholoog Erik Scherder te maken,' legt Jerry uit, terwijl Frank espresso's bereidt. 'We spraken hem uitgebreid en hij vertelde ons over een artikel in The Lancet over de epidemie van het zitten. Er wordt door iedereen veel te veel gezeten. Niet bewegen maakt wereldwijd inmiddels meer slachtoffers dan roken. Daarom moet je bewegen, als dat kan. De hele maatschappij is zo ingericht om ons steeds minder te laten bewegen.' 'Als je ergens moet wachten wordt er steevast gezegd: gaat u daar maar zitten,' neemt Frank het over. 'Overal wordt gewezen: daar is de lift, zelfs in het ziekenhuis waar ik werk. De norm zou moeten zijn: ga met de trap, tenzij je echt niet anders kunt. Vergaderingen kunnen best staand, dat is al zoveel beter dan zitten. Zelf werk ik inmiddels alleen maar staand.' Hij laat me het stabureau zien dat hij een tijdje gele den heeft aangeschaft. 'Het is even wennen, maar als je dit eenmaal doet, wil je niet anders meer. Net als met suiker in de koffie; als je daarmee stopt snap je niet waarom je al die tijd suiker hebt gedronken.' Ik ben nog maar tien minuten in Franks keuken en de tips vliegen me al om de oren. De titel van hun boek doet een bepaalde meligheid vermoeden, maar het is een wetenschappelijk doorwrochte KUNNEN MANNEN HET LICHAMELIJK VERVAL STOPPEN OF AFREMMEN, vroegen sportarts Frank van Hellemondt (59) en schrijver/ columnist Jerry Goossens (55) zich af. Voor Het grote ouwelullenboek zochten ze antwoorden op prangende vragen over mannen op leeftijd. Generatiegenoot (en vriend) Ronald Giphart (55) neemt poolshoogte. MEZZA 31 Penopauze? Midlifecrisis? Allemaal flauwekul!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119