Berouw, schaamte en schuld, zeker als ze gepaard gaan met reacties als huilen of blozen, helpen om anderen milder te stemmen De mens is een sociaal wezen en we verwachten van elkaar dat we rekening houden met anderen. Dat gaat weieens mis, maar dat kan geen kwaad omdat onze emoties dat ook weer goed kunnen maken. Want berouw, schaamte en schuld, zeker als ze gepaard gaan met reacties als huilen of blozen, helpen om anderen milder te stemmen. Zo wordt hun vergevingsgezindheid vergroot. Zand erover, alles weer vergeven en vergeten en we kunnen weer verder. gezicht opeens verstrakken. Ze mocht geen spier vertrek ken. Alle activiteit moest uit haar gezicht verdwenen zijn. Het effect daarvan op de baby is meteen duide lijk. Die doet direct allerlei pogingen de moeder weer te laten reageren. Als dat niet snel genoeg gebeurt, raakt het kleintje in paniek en gaat huilen. Overigens voelen niet alleen baby's, maar ook volwassenen zich ongemakkelijk bij een gezicht zonder emoties. Dat ondervinden depressieve patiënten (mede vanwege hun medicatie) nogal eens. Of parkinson- patiënten en mensen die hun gezicht hebben laten behandelen met botox. Emoties zijn dus van belang voor ons sociale functioneren. Ongeveer vijftig jaar geleden werd dat prachtig en dramatisch geïllustreerd door een even simpel als beroemd onderzoek van de Amerikaanse psycholoog Edward Tronick. Hij nodigde moeders samen met hun baby van pakweg een half jaar oud uit en vroeg ze om op normale wijze met de baby te spelen. De moeders maakten allerlei geluidjes en reageerden met gebaren op het gedrag van de baby. Gewoon zoals dat gaat. Maar op commando van de onder zoeker moest de moeder haar MEZZA 23 ilAWV En dan is er nog een bijkomend probleem. Omdat zij de emotionele gelaatsexpressies van anderen niet meer goed kunnen spiegelen, zijn zijzelf minder in staat de emoties van anderen te herkennen. En dat heeft weer tot gevolg dat zij ook minder empa- thisch zijn. Kortom, emoties zijn beduidend meer dan alleen maar gevoelens. Ze zijn van cruciaal belang voor ons sociaal en moreel functioneren. Denk nog even aan de arme Phineas Gage. Personen bij wie door bijvoorbeeld een hersenbeschadiging de normale emotionele huishouding verstoord is, zijn vooral in sociaal opzicht vaak ernstig gehandi capt. Dus laten we onze emoties, en zeker ook de zogenaamd negatieve, vooral koesteren. De emotionele mens van Ad Vingerhoets verschijnt bij Ambo Anthos, 21,99.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 111