Als iemand emotioneel overkomt, zien we dat vaak als iets negatiefs. In zijn nieuwe boek De emotionele mens pleit hoogleraar Emoties en Welbevinden Ad Vingerhoets er juist voor onze emoties te waarderen. Speciaal voor Mezza schreef hij dit kleine college. n de psychologie Is de Amerikaanse spoorwegarbeider Phineas Gage een beroemdheid. Het was zijn taak grote rotsblokken met dynamiet op te blazen voor de aanleg van een spoorlijn. Op een zekere dag In 1848 ging het flink mis. Een lading dynamiet die Phineas vlak daarvoor In een rotsblok had aangebracht, ontplofte voortijdig. Daarbij vloog een grote stalen pin die hij gebruikte om het dynamiet aan te stampen uit het rotsblok en doorboorde Phineas' hoofd nét onder zijn oogkas. De pin kwam aan de bovenkant, helemaal door zijn schedel heen, weer naar bulten. Een deel van zijn voorhersenen raakte daarbij ernstig beschadigd. Phineas overleefde het ongeluk en aanvankelijk leek het zelfs dat hij er niets aan had overgehouden. Zijn motoriek, cognitieve vermogens en spraak leken onaangetast. Toch zou het niet goed met hem aflopen. Phineas' persoonlijkheid was namelijk wel degelijk Ingrijpend veranderd. Terwijl hij voor het ongeluk een verantwoordelijke, rustige en sociaal aangepaste man was, leek hij daarna geen spijt, schaamte en schuldgevoelens meer te kennen. Hij was In een onverschil lige man veran derd, niets leek hem nog dierbaar te zijn. Hij werd omschreven als asociaal, totaal ongeremd, en gestuurd door dierlijke driften. Het lukte hem niet zich aan een partner te binden en in elke nieuwe betrekking hield hij het hooguit een paar weken vol. Hij ging aan de drank, vergokte alles en raakte aan lager wal. Het lijkt erop dat wij niet zoveel op hebben met emoties. Ze hebben een slechte reputatie. En dat geldt al helemaal voor negatieve emoties, zoals boosheid en jaloezie. Of teleurstelling en frustratie, want daar kun je - zo lijkt het - per definitie al niets goeds van verwachten. Maar ook iemand die erg verliefd is kan rare bokkensprongen maken. Als we van iemand zeggen dat hij emotioneel is, of vanuit de emotie handelt of spreekt, dan is dat feitelijk meteen een diskwalificatie van die persoon. Dat zien we zelfs in de rechtspraak, denk aan begrippen als 'crime passionnel' en 'ontoerekeningsvatbaar'. Je zou er haast door gaan denken dat we zonder emoties misschien beter af zouden zijn. Zeker met emoties als verdriet, schaamte en spijt. Maar met het verhaal van Phineas in het achterhoofd, weten we dat het genuanceerder ligt. Het is met emoties wellicht net als met alles waar 'te' voor staat. Te veel is niet goed, maar te weinig zeker ook niet. Dat is ook wat recent onderzoek naar emoties ons leert. Steeds opnieuw blijkt hoezeer emoties - ook de varianten die we aanduiden als negatief - ons de weg wijzen en ons helpen bij problemen. Onze emoties zijn ontstaan aan het begin van de menselijke evolutie, toen de wereld er heel anders uitzag. Toen waren ze zelfs van groot belang voor de overleving. Bovendien zijn ze onmis baar voor ons sociale en morele functioneren. Om het concreet te maken: als onze voorouders geen angst zouden hebben gehad voor allerlei roofdieren, zouden ze een gemakkelijke prooi zijn geweest. Als ze geen walging hadden gekend, zouden ze veel vaker zijn blootgesteld aan allerlei ziekte verwekkers. En als ze nooit gevoelens van schuld, schaamte of berouw hadden getoond, zouden ze waarschijnlijk uit de groep zijn verbannen, wat bijna gelijkstond aan de doodstraf. Emoties zijn in de kern altijd een reactie op een situatie (of een herinnering of een fantasie) die ertoe doet voor ons. Daarbij is steeds sprake van een uit lokkende prikkel. Als die prikkel ontbreekt of de situatie ons onverschillig laat, zullen we geen emo tie ervaren. Welke emotie we precies ervaren, hangt mede af van hoe we tegen de situatie aankijken en MEZZA 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 109