'Ik hou erg van de getallen 4 en 24, even getallen. Ik heb een hekel aan oneven. 2021 is ook niet mijn jaar' Barbara Elisabeth Baarsma Denkt na. Peinzend: 'Eerlijk gezegd weet ik dat niet. En als het zo is, is het mijn eigen verantwoordelijk heid. Het zal best zo zijn dat deze kwestie effect heeft gehad op de mening van sommige mensen. Maar één: ik ben daar niet dagelijks mee bezig en twee: stel dat het zo is, dan gaat dat me er niet van weerhouden me uit te spreken. Het stuurt me niet in mijn gedrag. Wat me stuurt, is dat ik écht graag een bijdrage lever aan de vraag hoe we deze crisis het best te lijf kunnen. Dat is gebleven. Ik voel me niet monddood gemaakt.' Barbara Baarsma doet haar verhaal thuis, in een bovenwoning in Amsterdam-Zuid, op blote voeten onder een krijtstreeppak. Sinds 1 maart is haar huis ook haar kantoor, want op die datum verruilde ze haar baan als directeur van Rabo Amsterdam voor een ambitieuze klus bij dezelfde bank, de oprichting van de zogenoemde Carbon Bank. Hele dagen brengt ze videocallend door achter haar bureau, ze overlegt met de halve wereld, van Australië tot Brazilië en Canada, vanuit haar werkkamer met uitzicht op Amsterdamse binnentuinen. De 'koolstoftank' is een nieuw initiatief, waarbij boeren CÜ2-rechten die zij verdienen met het verduurzamen van de bodem en de aanplant van bomen, kunnen verkopen aan bedrijven die veel kooldioxide uitstoten en hun voetafdruk willen verminderen. De coronacrisis mag misschien complexe kost zijn voor een econoom, haar nieuwe functie doet daar weinig voor onder. 'Alle aspecten van mijn hersencapaciteiten worden aan gesproken, want het is ingewikkeld, echt ingewikkeld,' zegt Barbara Baarsma verlekkerd, 'ik hou ervan ze te laten kraken.' Niet alleen het technische verhaal, ze moet ook partners zoeken, relaties opbouwen, het proces opschaalbaar maken. 'De eerste weken liep mijn hoofd over. Zalig! Een totale staat van verwarring. Langzaamaan begint er lijn in te komen, er komt iets van orde.' Ze voelt intuïtief dat het project klopt, en bij haar past, zegt ze. 'Ik wil meedenken over de energietransitie en het klimaatprobleem. Hoe kan ik als weten schapper, hoe kan ik als bankier, hoe kan ik met alle nevenfuncties die ik heb, een bijdrage leveren aan die ingewikkelde transitie? Je verduurzaamt de landbouw, je geeft boeren betere kansen en je reduceert CO2-emissies. Niemand verliest. Het is win-win-win.' Om duidelijkheid te scheppen in dit soort ingewikkelde processen, zegt ze, gaat ze graag hardlopen. Dan dropt haar echtgenoot haar ergens in de ommelanden van Amsterdam en rent ze terug naar huis. 'Omdat ik nu geen reistijd heb, heb ik meer tijd over, dus ook meer tijd om na te denken. Ik wandel iedere dag of ik ren, om het hoofd leeg te lopen en te ordenen.' 'Ik zet graag mijn denkkracht in om een bijdrage te leveren aan meer geluk voor iedereen, een betere wereld. Dat zijn grote woor den, ik weet het, maar zo voel ik het. Als econoom heb ik geleerd hoe je met kennis een bijdrage künt leveren. Hoe je verbanden legt, structuren ziet.' Waar komt die drive toch vandaan? Peinzend: 'Ik weet het niet precies. Wat er in mij opkomt... ik had een heel lieve grootvader en hij voelde zich ontzettend verantwoordelijk voor de mensen van wie hij hield, van de mensen om hem heen. Dat gevoel herken ik, alleen speelt het bij mij op een grotere schaal. Ik voelde verwantschap met hem. Hij was ingenieur, hij heeft in Zürich gestudeerd, en toen in Delft, net als ik. We zijn de enige bèta's in de familie. Toen hij 70 werd heb ik een boek voor hem geschreven, ik was 10. Een boek met allerlei adviezen, over hoe hij goed oud kon worden.' 'Dat speelde toen minder. Ik wilde niet per se concrete dingen ont werpen, een kopje of een fles of een telefoon, maar iets abstracts, dat vond ik leuk.' 'Een reguleringsschema, of een veilingmechanisme, dat wilde ik al maken toen ik jong was. Maar toen ik industrieel ontwerpen studeerde, vond ik dat veel te concreet. Ik moest dingen tekenen en kleien en dat is niets voor mij.' Uw reputatie heeft wel een knauw gekregen. Barbara Baarsma werd geboren in Leiden op 19 november 1969. Ze stu deerde economie aan de Universiteit van Amsterdam, waar ze in 2000 promoveerde. Ze is er nu hoogleraar toegepaste economie en ze was tussen 2008 en 2016 directeur van adviesbureau SEO Economisch Onderzoek. Sinds 2012 is ze kroonlid van de SER. Begon in 2016 bij de Rabo bank; op 1 maart als directeur van de Rabo Carbon Bank. Baarsma publi ceert regelmatig opiniestukken en schreef vorig voorjaar Het voedsel- paradijs, over kringlooplandbouw. Ze is getrouwd en heeft twee zoons. U wilt altijd dingen oplossen. Voordat u overstapte op economie, studeerde u in Delft een jaar indus trieel ontwerpen. Was uw ambitie toen ook de wereld beter te laten functioneren? Iets abstracts. 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 104