'Sommige mannen van sommige generaties hebben er moeite mee als een vrouw zich stevig opstelt' s Barbara Baarsma (51) op aarde om de wereld te redden? De argeloze kijker van Op1, Jinek, Humberto, Beau, de kranten lezer of de luisteraar van nieuwsradioprogramma's zou zomaar kunnen denken van wel. De coronacrisis, de klimaatcrisis, voedselverspilling, de energie transitie, mensen met torenhoge schulden - geen onderwerp zo complex of beladen of ze praat erover mee. Er zijn veel mensen die haar daarom op handen dragen, maar er zijn er ook bij wie haar status als 'economisch orakel' danig op de zenuwen werkt. Ze is eraan gewend dat haar mailbox af en aan volstroomt met haatmail, met seksistische opmerkingen, met beledigingen, zegt ze. 'Weet je wat ik dan doe?' Ze drukt op een denkbeeldige knop. 'Delete, delete, delete. Ik heb een olifantenhuid gekweekt en weet dat ik met de beste intenties bij die programma's zit, oprecht om dingen duidelijk te maken, mijn wetenschappelijke inzichten te delen met een breed publiek. Laat ik het netjes zeggen: sommige mannen van sommige generaties hebben er moeite mee als een vrouw zich stevig en onafeankelijk opstelt en een opinie heeft die ze onderbouwt en kan verwoorden.' Maar begin dit jaar waren de aantijgingen van een andere orde. Nadat Barbara Baarsma half februari plannen van de actie groep Herstel NL op tv toelichtte, viel het halve land over haar heen. De artsen, economen en andere wetenschappers in dat collectief presenteerden een plan om de coronalockdown op te heffen, terwijl kwetsbaren tegelijkertijd beter beschermd moesten blijven tegen corona, onder meer door aparte zones in te stellen. Niet realistisch en onethisch, luidde de kritiek. Tegenstanders riepen dat Herstel NL oude en zieke mensen in kampen wilde opsluiten zodat jonge mensen weer konden feestvieren. 'Ik had rekening gehouden met kritiek,' zegt ze terugkijkend, 'maar niet in deze mate en niet zo op de persoon. Er kwamen zoveel enge reacties, doodsbedreigingen zelfs. Dat heeft mij echt geraakt.' Kort na de lancering van de publiekscampagne stapte ze onverwacht uit Herstel NL, waarna werd gespeculeerd over ruzie in de tent. Radiostilte volgde, op de tv liet ze zich niet meer zien. Waarom niet? 'Ik heb de luwte opgezocht vanwege die vaak heel persoonlijke doodsbedreigingen. Ik dacht: heb ik dit er nog voor over? Nee. Ik had er gewoon geen zin in. Ik koos ervoor om niet te reageren op de vraag waarom ik vertrok. Men is alleen maar tevreden als ik zeg dat er ruzie is binnen Herstel NL. Maar er was geen ruzie. Ik dacht: ik sta altijd 10-0 achter, welk gesprek ik ook voer. Het enige wat ik kan doen is verdedigen, verdedigen, verdedigen. Maar het is niet zo dat ik niet meer wil deelnemen aan het debat. Dat wil ik wel, ook in de media, als dat helpt. Ik krijg brieven, vooral van vrouwen, die vragen of ik alsjeblieft weer van me wil laten horen. "Fijn dat er ook zo'n geluid was," schrijven ze dan.' 'Er zijn dingen ongelukkig samengelopen. Ik streefde - als wetenschapper - al vanaf het begin van de pandemie naar een open dialoog over de corona-aanpak. Ik vond dat het kabinet ook moest kijken naar alterna tieven, dat er meer belangen meegewogen moesten worden. Ik sloot mij in november aan bij Herstel NL omdat ik die dialoog niet in mijn eentje voor elkaar kreeg. Begin febru ari merkte ik dat die ruimte in het publieke debat wel ontstond. Achteraf had ik er mis- schien beter toen al uit kunnen stappen. Wat meespeelde: er zaten elementen in Herstel NL waar ik me niet bij thuis voelde, vooral de snelheid waarmee ze alles per 1 maart rücksichtslos open wilden gooien. Dat kon gewoon niet.' Er gingen geruchten dat vanuit politiek Den Haag druk was uit geoefend op de initiatiefnemers om te stoppen. 'Dat bericht was voor mij de druppel. Want dat was gewoon ni'et waar. Er werd gedaan alsof er een Haags complot tegen ons was, dat politici ons dwarsboom den. Dat ervoer ik echt niet zo. Ik wilde geen onderdeel van die speculaties zijn.' 'Nee. Spijt niet. Ik sta nog steeds achter beleid waarbij je naar risico's kijkt die verschillende groepen lopen en maatregelen daar op toesnijdt. Ik heb wel gemerkt: er is geen vrije discussie, je wordt in een kamp geduwd. Het corona- beleid heeft tot ónwaarschijnlijke polarisatie geleid. Dat snijdt zelfs dwars door families heen. Of je volgt de lijn-Rutte, of je bent een viruswappie, of je bent onethisch en moreel verwerpelijk, zoals ik kennelijk. Dat raakte me. Ik stelde die vragen als econoom, maar als persoon vind ik het afschuwelijk om te zien dat de reguliere zorg in het gedrang is gekomen. Dat kankerpatiënten niet de behande ling krijgen die ze nodig hebben. Dat kinderen niet naar school konden. Dat het geestelijk welzijn van studenten onder druk staat. Zaken die geen rol leken te spelen 14 CD Z O X 10 I O ue O Q co LU I Maar waarom besloot u om uit Herstel NL te stappen? U bent flink onder vuur komen te liggen. Heeft u spijt van uw deelname?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 102