I Kritiek Rekenkamer op financieel beheer verrast De Jonge niet CNV: Volledig heropenen onderwijs niet wenselijk 5 Bedrijven, zoals Randstad, stelden kosteloos personeel ter beschikking voerder van minister voor Medi sche Zorg Tamara van Ark (VVD). 'Daarnaast waren ook de op dat moment zeer sterk fluctuerende wereldmarktprijzen van mond- maskers van invloed -'dagkoer- sen'- op de prijzen.' Krijgt dit nog een politiek staartje? Wellicht. Want ook na uitgebreide schriftelijke verklaringen van Van Liendens stichting, zijn bedrijf en het ministerie blijft onduidelijk hoeveel profijt de voormalige ambtenaar had van de deal en of op het ministerie van VWS alles precies volgens het boekje is ge gaan. Dat er (grote) winsten ge maakt zijn tijdens de pandemie is een feit waar ook overheidsinko- pers zich bij neerlegden, zo klinkt het op het Binnenhof. ,,Zo véél partijen hebben winst gemaakt", verzucht een bron. PVV-Kamerlid Fleur Agema wil nu weten of CDA-minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid een rol heeft gespeeld. ,,In hoeverre was De Jonge hierbij betrokken?" zegt Agema. ,,Hij en Van Lienden zijn beide van het CDA. Daar wil ik opheldering over." Eerder deze week zei De Jonge dat de kwestie 'niet zijn portefeuille' was (PvdA- minister Martin van Rijn ging daarover, nu is dat dus Van Ark, red.). Maar een precies antwoord op de vraag of hij zelf contact heeft gehad met Van Lienden gaf hij niet: ,,Ik ga daar helemaal niets over zeggen, we houden ons aan de portefeuilleverdeling. Ik ben er niet bij betrokken." Overigens beschikt Nederland over duizelingwekkende voorra den beschermingsmiddelen na de hamsteroperatie die vorig voorjaar begon. Het landelijk inkoopappa raat heeft dik 255 miljoen chirurgi sche mondkapjes op de plank lig gen, nog eens bijna 48 miljoen maskers van betere kwaliteit (FFP2), bijna 65 miljoen jassen en een half miljard paar handschoe nen. DEN HAAG Het volledig her openen van het voortgezet on derwijs is volgens CNV On derwijs niet wenselijk. Minis ter Hugo de Jonge kondigde gisteren een extra Catshuis- overleg aan waarin besproken wordt of alle middelbare- schoolleerlingen weer tegelij kertijd naar de les kunnen, zonder 1,5 meter afstand van elkaar te houden. ,,Het zal voor de leraren las tig worden om afstand te hou den van de leerlingen", zegt een woordvoerster van de on derwijsbond. ,,En het meren- deel van de docenten is nog niet gevaccineerd, dus dan lo pen ze verhoogd risico op co rona.'' Dat betekent volgens de zegsvrouw dat het ziektever zuim hoger zal liggen. ,,Dat zorgt alleen maar voor een ho gere werkdruk en onrust in de examenperiode. Waarom zou je organisatorisch zo'n risico nemen voor de laatste paar weken van het jaar?" vraagt ze zich af. De Algemene Onder wijsbond zegt dat de scholen alleen volledig open zouden moeten als het OMT-advies volledig positief is. De Algemene Rekenkamer velt bij de jaarlijkse controle van de rijks uitgaven op Verantwoordingsdag een hard oordeel. Zo ontbreekt be wijs of ingekochte beademingsap paratuur aan zorginstellingen wel is geleverd. Ook werden rekeningen voor testen betaald zonder te con troleren of de aantallen wel klop ten. Daarnaast ging van alles mis met aanbestedingsregels en werd de Kamer meer dan eens te laat geïnformeerd. Volgens het hoge college van Staat is het financiële beheer bij het ministerie 'ernstig tekortgescho ten'. Ruim 5 miljard euro aan pu bliek geld is niet op de juiste wijze verantwoord, wat de Rekenkamer wijt aan 'structurele zwakheden in de bedrijfsvoering'. Hozen Demissionair minister van Volks gezondheid Hugo de Jonge zegt in een reactie dat het harde oordeel 'niet als een verrassing' komt. Wel wijst hij erop dat het 'nou eenmaal crisis' was: ,,Het was hozen, het was kopen wat je kopen kon, want er móest bescherming, beademings apparatuur en testcapaciteit komen. En niet over zes weken, maar mor gen." De Rekenkamer wijst er echter op dat het financieel beheer op Volksgezondheid al jaren rammelt. ,,Er zijn al zeventien jaar onvolko- menheden met subsidies", zegt president Arno Visser. Door corona kwam dit structu rele probleem nog duidelijker aan de oppervlakte, stelt Visser. Al in september was duidelijk dat het op grote schaal mis ging met de aan schaf van test- en beschermings middelen. De Jonge - verantwoor delijk voor de financiën van het de partement - kwam echter pas begin dit jaar in actie om greep te krijgen op de uitgaven. Daardoor kon niet meer worden voorkomen dat er in de verantwoording 'forse fouten en onzekerheden' werden geconsta teerd: onduidelijk is of het geld rechtmatig is besteed en of de be dragen precies kloppen. De Algemene Rekenkamer voerde de druk bij De Jonge flink op door begin april bezwaar te maken, een instrument dat slechts zelden wordt ingezet. Hierbij werd om een verbeterplan gevraagd, een verzoek dat de minister prompt inwilligde. Op 6 mei is daarom het bezwaar in getrokken. Desondanks beoordeelt de Rekenkamer het tekortschie tende financieel beheer als een 'ernstige onvolkomenheid'. Er móest testcapaciteit en bescherming komen. En niet over zes weken, maar morgen De Jonge erkent dat corona niet voor alle geconstateerde tekortko mingen opgevoerd kan worden. ,,Dat deel ik met de Rekenkamer. De financiële functie op VWS moet worden versterkt." Volksgezondheid is niet het enige ministerie dat ervan langs krijgt. Rijksbreed constateerde de Reken kamer vijftig onvolkomenheden, met name op het terrein van finan cieel beheer, it en informatiebevei liging. Van 9,1 miljard euro aan rijksuitgaven staat niet vast of die volgens wettelijke regels juist zijn uitgegeven. Dit bedrag komt neer op 2,48 procent van de totale ver plichtingen van het Rijk, terwijl de Rekenkamer een 'tolerantiegrens' van 1 procent hanteert. Over nog eens 4,3 miljard euro aan uitgaven oordeelt het college dat de rechtma tigheid in het geding is, wat overi gens niet betekent dat geld in ver keerde zakken is beland. Onrechtmatig Een belangrijke oorzaak voor de kwalificatie 'onrechtmatig' is dat het kabinet vooral in het geval van corona het parlement niet vooraf informeerde voordat het tot uitga ven besloot. De Tweede Kamer, die het budgetrecht heeft en uitgaven eerst moet goedkeuren, kwam daardoor voor een voldongen feit te staan. Dit was ook het geval bij de tot standkoming van de Catshuisrege- ling, waarbij het kabinet besloot slachtoffers van de toeslagenaffaire 30.000 compensatie te geven. Vol gens de Rekenkamer is met het pas seren van het parlement 'de hoek steen van het democratisch bestel in het geding'. De Algemene Re kenkamer noemt de uitkomsten van het jaarlijkse onderzoek 'zorge lijk' en plaatst daarom een kritische kanttekening bij de goedkeuring van de rijksrekening 2020. Over het jaar 2019 gebeurde dat ook al. donderdag 20 mei 2021 GO vette winst? Sywert van Lienden regelde vorig jaar 40 miljoen mond kapjes uit China. Daar hoorde een nota bij van 100 miljoen euro. foto shutterstock Het ministerie van Volksgezond heid (VWS) heeft financiële spelregels overtreden bij de aankoop van testmateriaal, be schermingsmiddelen en de uit kering van zorgbonussen. Minis ter Hugo de Jonge erkent de te kortkomingen, maar vraagt ook begrip. ,,Het was kopen wat je kopen kon." Laurens Kok Den Haag - Hugo de Jonge, minister van Volksgezondheid Minister Hugo de Jonge wijst er in reactie op het harde oordeel van de Rekenkamer op dat 'het nou eenmaal crisis was'. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5