Markante schoorsteen van Kuhlmann gaat tegen de vlakte Gratis musea in Terneuzen houden toch subsidie: 'Dat is netjes' Digitale banenmarkt voor werken in de grensstreek 6 »Milieuonderzoek kanaalzone Tussen hoe mensen overlast bele ven en hoe goed bedrijven zich aan de regels houden, kan een wereld van verschil zitten. Die kantteke ning maken de bij het milieuonder zoek betrokken instanties in een onlangs gepubliceerde tussenrap portage. De bedrijven zijn gebon den aan milieueisen. MMr ook als die worden nageleefd, waarschu wen de instanties, kunnen bewo ners hinder ondervinden. ,,En dat kan tot frustraties leiden", wordt gesteld. Wakker geschud De instanties, waaronder de pro vincie Zeeland, de gemeente Ter- neuzen, milieudiensten RUD en DCMR, Rijkswaterstaat en haven bedrijf North Sea Port, willen in elk geval hun best doen om het woon klimaat in de Kanaalzone te verbe teren. In 2019 zijn ze flink wakker geschud door de stijging van het aantal klachtmeldingen tot ruim driehonderd, tegen jaarlijks gemid deld honderd in 2016-2018. In 2020 kwamen er 150 binnen, over geur-, geluid- en stofoverlast. Het vorig jaar begonnen groot schalige milieuonderzoek zal nog enige tijd duren. In de recente tus senrapportage zijn alvast alle klach ten uit de jaren 2016-2020 geanaly seerd. Ze zijn uitgesplitst naar ne gen bedrijven in de Kanaalzone Sluiskil-Terneuzen en scheepvaart op het Kanaal Gent-Terneuzen. Het hoogste scoren: recyclingbedrijf Heros in Sluiskil-Oost (223 meldin gen), scheepswerf de Schroef op het Kanaaleiland bij Sluiskil (211 mel dingen) en kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost (188 meldingen). Scheepvaart (112 mel dingen) en overslagbedrijf Ovet in Terneuzen (34 meldingen) volgen. Met Heros, dat met name geur- hinder zou veroorzaken, is afge- In de recente tussenraportage zijn alle klachten uit de jaren 2016-2020 geanalyseerd sproken nader onderzoek te doen naar bedrijfsactiviteiten en -instal laties die vermoedelijk overlast ge ven. De belangrijkste bron van overlast in de scheepvaart is het ge bruik van stroomaggregaten door afgemeerde schepen. Een oplossing is in zicht. Havenbedrijf North Sea Port heeft al walstroom geïnstal leerd. Rijkswaterstaat wil nu ook werk maken van dat geluidsarme alternatief, waarbij Sluiskil wellicht landelijk voorop zal lopen. Omwonenden worden nog di rect bij het onderzoek betrokken. Zodra de coronaregels dit toelaten, worden acht a tien gespreksgroe pen gevormd in Sluiskil en de Ter- neuzense wijk Oude Vaart. Dat kan in de toekomst wellicht frustraties voorkomen. ,,Als we vanaf de kust kwamen en die schoorsteen zagen, dan wisten we dat we bijna thuis wa ren", sprak Vivien De Baets gis teren al in de verleden tijd. Hij is actief lid van heemkundige kring Selsaete, de historische vereni ging van Zelzate. Zijn vader werkte bij Kuhlmann. Vivien: ,,'De schoorsteen van opa', zei den mijn kinderen altijd." Luc Holvoet was vijfendertig jaar personeelsfunctionaris bij Kuhlmann. ,,Twee van zulke schoorstenen zijn er zelfs ge weest", diept hij op. ,,De eerste Als we vanaf de kust kwamen en die schoorsteen zagen, dan wisten we dat we bijna thuis waren was van 1961. Half jaren tachtig is die gesloopt. Kunststof was erin verwerkt en dat kon niet tegen de zwavelzuurdampen die erdoor moesten." Zwavelzuurdampen De nu nog bestaande schouw, op z'n Vlaams gezegd, moet van 1971-1972 zijn, aldus Holvoet. De bouw kostte 22 miljoen Belgische frank (550.000 euro) én eiste twee mensenlevens, een vader en zoon. Ook de nieuwe schoorsteen was geen succes. Holvoet: ,,Die is niet lang in bedrijf geweest. Zwavelzuurdampen moesten erin neerslaan, maar dat lukte niet." Sluistuk In 2009 ging de opvolger van Kuhlmann failliet. De Belgische Staat bleef met de zwaar ver vuilde site zitten. Aannemings bedrijven Jan De Nul en DEME namen vanaf 2010 de sanering ter hand. Het opblazen van de rood witte schouw is het sluitstuk. Holvoet is er nuchter onder. ,,Aan alles komt een einde, en er komt een proper bedrijfsterrein voor terug." CDA-fractievoorzitter Jos van Gin- neken kaartte de kwestie aan in een discussie over de nieuwe subsidie verordening voor 2022 en 2023. ,,Vrijwel niets wordt daarin gewij zigd ten opzichte van andere jaren", stelde hij, ,,alleen de eis van entree heffing voor musea. Waarom? Laat dat aan de musea zelf over." Cul tuurwethouder Frank Deij ging di rect overstag. ,,Als musea vinden dat entreeheffing een drempel op werpt, moeten we deze eis maar la ten vallen, al vind ik wel dat zij zichzelf daarmee tekortdoen." Heel blij Drie van de in totaal negen musea in Terneuzen vragen geen entree: het Minox-museum in Zaamslag, oorlogsmuseum Gdynia bij Axel en museum Oud-Westdorpe. Henk Hommes van het Minox-museum zegt 'heel blij' te zijn dat hij liefheb bers van de kleinste camera ter we- reld gratis kan blijven ontvangen. ,,Ik kan niet zonder subsidie. Ik had anders dus wel entree moeten vra gen. Het is misschien typisch Hol lands, maar dat schrikt af." ,,Dat is netjes", reageert Mario Maas van het Gdynia-museum op het intrekken van de entree-eis. ,,Wie bij ons binnen wil komen, moet dat gewoon kunnen doen." J ohan de Baets van museum Oud-Westdorpe is eveneens opge lucht. Als dorpsgids laat hij mensen ook altijd het museum zien. ,,Het zou toch vreemd zijn dat ik dan opeens geld moet vragen. We heb ben een giftenpot, ruim honderd donateurs en de gemeentesubsidie, daar kunnen we het van doen." HULST Bedrijven uit de Zeeuws-Vlaamse grensstreek zetten digitaal hun deuren open. De Jobbeurs van EGTS Linieland van Waas en Hulst wordt voor het tweede jaar on line gehouden. Jaarlijks wordt er een banen- markt gehouden in het Freet- hielstadion in Beveren, om werkzoekenden en werkge vers uit de grensregio met el kaar in contact te brengen. Vorig jaar werd de eerste digi tale editie gehouden. Er deden toen 47 werkgevers mee en kwamen er online zo'n vijfduizend bezoekers op af. Donderdag 20 en vrijdag 21 mei laten bedrijven uit onder meer de logistiek, bouw, indu strie, zorg en het onderwijs zichzelf zien. Werkzoekenden kunnen bij het zien van een interessante vacature hun cv doorsturen en een chatsessie inplannen. EGTS Linieland neemt het ini tiatief voor de e-jobbeurs sa men met VDAB, Maatschappij Linkerscheldeoever (MLSO), Eures en partners zoals de ge meente Hulst en UWV. Registreren is mogelijk via de site e-jobbeurs.vdab-evene- ment.be donderdag 20 mei 2021 'Niet alles kan worden opgelost' De Kuhlmann-schoorsteen die vandaag wordt opgeblazen. foto kelly thans Een groot milieuonderzoek is vorig jaar begonnen in de Ka naalzone Sluiskil-Terneuzen naar aanleiding van een sterke toename van het aantal klachten in 2019. Inmiddels zijn de eerste resultaten bekend. De betrok ken instanties geven alvast een voorwaarschuwing af. 'Niet voor alle klachten is een oplossing'. Harmen van der Werf Terneuzen Al tientallen jaren is het hét markeringspunt van Zelzate- West, de rood-witte schoor steen van de vroegere Kuhlmann-fabriek. Wie uit Gent over de R4 naar Zelzate-West rijdt, laat er ongemerkt zijn oog op vallen. Dat kan vanaf van daag niet meer. Het 125 meter hoge gevaarte wordt om 12.30 uur opgeblazen. Harmen van der Werf Zelzate - Vivien De Baets Gratis te bezoeken musea in Terneuzen houden toch subsi die. Het Terneuzense college van B en W wilde vanaf volgend jaar alleen nog subsidie geven als entree wordt geheven, maar is daar deze week op teruggeko men in de raadscommissie sa menleving. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53