RIVM: Besmetting met corona kan toch over grotere afstand 4 CORONA KOSTENOVERSCHRIJDING Deugde de mega-mondkapjesdeal wel die het ministerie sloot met Sywert van Lienden? Nog altijd is onduidelijk hoeveel winst de voormalige lobbyist/commentator maakte met de levering van 40 miljoen mondmaskers. Vier vragen over de kwestie. Het ministerie van Volksgezondheid heeft tijdens de coro nacrisis gesmeten met geld, onder meer om beschermingsmiddelen (mond kapjes, schorten, brillen) in te slaan. Bij de verantwoording ging van alles mis, concludeert de Re kenkamer, maar ook rond de tot standkoming van inkooporders zijn er vraagtekens. Iemand die flink lijkt te hebben geprofiteerd van de mega-hamsteroperatie is Sywert van Lienden. De bekende talkshowgast en ex-gemeen teambtenaar regelde in april vorig jaar 40 miljoen mondkapjes uit China voor 100 miljoen euro. Maar na onthullingen van de Volkskrant rijst de vraag of dit louter nobel werk in crisistijd was of dat Van Lienden de kans greep om zich met miljoenen euro's belasting geld te verrijken. Wie is Sywert van Lienden? De meeste Nederlanders kennen Van Lienden (30) van de De Wereld Draait Door, waar hij regelmatig aanschoof als politiek commenta tor. Als 16-jarig broekie verscheen hij al in de media als voorzitter van het Laks, de belangenclub die zich inzet voor scholieren. Van Lienden schreef columns en werd steeds actiever op het poli tieke front: in 2012 lanceerde hij de G500, een jongerenbeweging die de Nederlandse politiek van bin- nenuit wilde hervormen. De jon geren werden massaal lid van VVD, CDA en PvdA met als doel om bij partijcongressen de koers van de partijen bij te sturen. Uit eindelijk 'landde' Van Lienden bij het CDA. Voor die partij schreef hij zelfs mee aan het laatste verkie zingsprogramma. Vorig jaar stortte hij zich op het leveren van hulpgoederen voor de coronacrisis. Hij zat zich naar ei gen zeggen 'op te vreten over het gebrek aan actie van de overheid'. Hij richtte de non-profitorganisa- tie Stichting Hulptroepen Allian tie op, waarmee hij naast mond kapjes ook sneltesten ging leveren. In mei zegde hij zijn baan als amb tenaar bij de gemeente Amster dam op. 2 Waar gaat de kwestie over? Een grote mondkap-order (40 miljoen maskers voor 100 miljoen euro) die Van Lienden vorig jaar sloot met het ministe rie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). Met zijn stichting Hulp troepen Alliantie re gelde Van Lienden be langeloos mondkapjes, maar ondertussen liet hij deze grote order voor de overheid via een eigen bv lopen. Zo zou hij dus flink verdiend hebben aan de pande- mie. Over het persoonlijke profijt rept Van Lienden niet, wel benadrukt hij dat alles in de haak is: de overheid wilde geen onderne mersrisico dragen, zijn stichting kon dat niet en dus richtte Van Lienden de bv op. Als hij inderdaad veel geld heeft ver diend aan de verkoop, is dat in te genspraak met wat hij altijd heeft beweerd: dat hij dit allemaal 'om niet' zou doen. Reden waarom be drijven, waaronder Randstad, ook kosteloos personeel ter beschik king stelden om de stichting te helpen. Waarom werd het 13 miljoen meer? De megadeal die Van Lienden via zijn aparte bv sloot, pakte voor de overheid bijna 13 miljoen euro ho ger uit dan in een prijsopgaaf van een week eerder, zo schreef de Volkskrant gisteren. Toch stelt het ministerie in een reactie dat er niet onnodig veel geld naar Van Lienden is gegaan: prijzen fluctu eerden enorm in de eerste weken en maanden na de corona-uit braak, 'dagkoersen' op de wereld markt van beschermingsmiddelen wisselden sterk en waren afhanke lijk van onder meer levertijden, volumes en producenten: 'In de periode die voorafging aan de uit eindelijk gemaakte afspraken zijn er door (Van Lienden, red.) ver schillende voorstellen gedaan. In die voorstellen varieerden prijzen en volumes', schrijft een woord- Tot voor kort schreef het RIVM op de website dat het 'niet duidelijk is of de kleine druppels (aerosolen) die in de lucht blijven hangen een rol spelen bij de verspreiding van het virus'. En ook: 'Ondanks dat het coronavirus Sars CoV-2 nog een vrij nieuw virus is waarvan nog lang niet alles bekend is, weten we dat andere mensen vooral via de wat grotere druppels besmet worden.' Sinds gisteren staat er het vol gende: 'Onder bepaalde omstan digheden kan besmetting ook plaatsvinden via virusdeeltjes die in de kleine druppeltjes (aerosolen) een grotere afstand kunnen afleg gen. Bijvoorbeeld in ruimtes waar geen of te weinig ventilatie is en/of veel mensen, vooral voor een lan gere tijd, bij elkaar zijn.' Een duidelijk onderscheid tussen grote en kleine druppels wordt niet meer gemaakt. 'In principe geldt: hoe groter de afstand, hoe kleiner de kans op besmetting. Dit komt doordat de grotere druppels niet zo ver komen. En de kleinste druppels verdunnen over een grotere af stand. Ook een goede luchtverver sing draagt bij aan het voorkomen van verspreiding.' Een woordvoerder zegt dat de nieuwe tekst beter recht doet aan de wetenschappelijke inzichten. Er W Inzicht verandert weinig aan de maatregelen om het virus te bestrijden is geen sprake van een koerswijzi ging, stelt hij. ,,Dit gaat ook niet lei den tot nieuwe adviezen. Afstand houden, drukte mijden en handen wassen blijven nog steeds cruciaal. Ook het belang van goed ventileren benadrukken we al lange tijd." Het RIVM heeft de mogelijke over dracht via aerosolen nooit ontkend. RIVM-baas Jaap van Dissel stelt echter dat de erkenning van die route weinig verandert aan de maatregelen die genomen moeten worden om het virus te bestrij den. Toch zien mensen die al langer hameren op het belang van over dracht via de lucht in de nieuwe stap aanleiding tot verdere aanpas singen van beleid. ,,De voorlichting moet structureel worden aange pakt", zegt Francesco Franchimon, wetenschapper en zelfstandig on dernemer in de ventilatiebranche. ,,In Duitsland en België is goed ven tileren integraal onderdeel van de overheidscommunicatie. In Duits land is er een speciaal icoontje voor dat in alle communicatie gebruikt wordt, net zo goed als voor afstand houden, testen en handen wassen." Franchimon spreekt van een 'goede' en 'grote' aanpassing in de tekst van het RIVM. ,,Na een jaar lijkt er eindelijk sprake te zijn van verandering. Dat het RIVM nu er kent dat besmetting ook over gro tere afstand kan plaatsvinden, is echt een belangrijke stap. Maar het gaat erom wat er vervolgens mee wordt gedaan. Goede ventilatie en luchtverversing moeten nu echt onderdeel worden van ons beleid, ook bij de heropening van bepaalde gebouwen." Ook andere officiële organen, zoals de Amerikaanse CDC, pasten onlangs hun commu nicatie over de verspreiding van het virus aan, met een grotere nadruk op de rol van aerosolen. donderdag 20 mei 2021 GO Mondkapjesdeal: échte hulp of Niels Klaassen Den Haag j A Sywert van Lienden. SCREENSHOT WNL Het RIVM heeft de officiële richtlijnen op zijn website aan gepast, en stelt nu expliciet dat mensen via aerosolen over gro tere afstand besmet kunnen raken met het coronavirus. Ook stelt het rijksinstituut niet langer dat verspreiding via grote drup pels belangrijker is dan via kleine druppels. Sander van Mersbergen Bilthoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4