II Wachten op prikoproep: 'Die brief kwam wéér niet' NIEUWS 3 Eén dode, twee gewonden na kogelregen tijdens en na brute overval De politie achtervolgde de overval lers, die het hadden voorzien op een waardetransport, met grote in zet tot in Broek in Waterland. In dat dorp ten noorden van Amsterdam werd eveneens fors geschoten. In totaal zijn zes verdachten aange houden, onder wie de twee gewon den. Zeker één zwaarbewapend arres tatieteam zocht gisteren naar mo gelijke verdachten die nog op vrije voeten waren. Politievoertuigen reden aan het eind van de middag af en aan. Voortvluchtig Volgens een ingewijde waren de overvallers, die ook met automati sche wapens schoten, met zeker tien man, dus zouden er nog drie voortvluchtig zijn. De beoogde buit zou volgens een bron in de miljoe nen hebben gelopen, maar dat kan een woordvoerder van de politie niet bevestigen. ,,Dat is nog te vroeg, het onderzoek loopt volop'', zegt hij. De politie kreeg rond twee uur 's middags een melding van een schietpartij en een overval in Am sterdam-Noord. Er was geprobeerd een geldtransportwagen van Brink's te overvallen. Volgens een ooggetuige ging die transportwa gen naar binnen bij Schöne Edel metaal, een goed beveiligd bedrijf. ,,Ik ging mijn huis in en hoorde daarna 'popopopop', er werd wel vijftien keer geschoten. Binnen no time hing er een politiehelikopter Ik ging mijn huis in en hoorde 'popopopop', er werd wel vijftien keergeschoten boven mijn huis." Een andere ooggetuige had net haar zoon van school gehaald toen ze over de Meeuwenlaan reed. ,,Ik zag voor mijn neus een politieauto komen aanrijden. Ze deden kogel vrije vesten aan. Direct daarna hoorden we zo'n tien schoten: bam, bam, bam! Ik zag een kerel met een bivakmuts op en iets wat op een AK-47 leek. Ik ben snel weggereden en zag een zee van zwaailichten er- opaf komen.'' De verdachten vluchtten met een Porsche Cayenne en een Audi, de politie zette de achtervolging in. Volgens woordvoerder van de poli tie vuurden de daders de hele weg, ook over de smalle landweg, met automatische wapens op de politie. ,,Het is echt een wonder dat aan po litiezijde geen slachtoffers zijn ge vallen.'' Achtertuin De achtervolging eindigde in Broek in Waterland, aan de rand van een weiland. Op een bewakingsfilmpje is te zien hoe rond kwart over twee een zwarte Renault Mégane een achtertuin in rijdt, de auto waar een deel van de mannen is ingestapt na dat ze de Porsche in brand hadden gestoken. Vier mannen rennen het aan grenzende weiland in, waar ook een aantal anderen, waarschijnlijk uit de andere auto, rennen. Even later, blijkt uit beelden van bewoners, worden ze in het wei land hevig beschoten door verschil lende politieagenten. Een van de verdachten wordt dusdanig ge raakt, dat hij op de grond in het weiland valt. Hij overlijdt. Of hij daadwerkelijk geraakt is door een politiekogel wordt onderzocht door de rijksrecherche. Op beelden is te zien hoe de po litie een verdachte, zichtbaar ge wond, arresteert. Ook ging in zeker een van de huizen in Broek in Wa terland een kogel door de ruiten. Stijnie Smit runt een computer winkel in Broek in Waterland met zicht op het weiland waar de ver dachten vermoedelijk in zijn ge vlucht. ,,Er vlogen allemaal politie agenten het weiland in. We moch- ten niet naar buiten, de politie heeft iedereen uit de buurt naar binnen gestuurd. Ze hebben alle schuurtjes uitgekamd. Wij hebben de winkel maar op slot gedaan en de poorten dicht.'' Sharida Hosli-Dhonre (49) uit Til burg weet inmiddels precies welke ronde de postbode in haar wijk maakt. Al twee weken staat ze op de uitkijk. „Gisteren ben ik geen boodschappen gaan doen, zodat ik de brief meteen uit de bus zou kunnen vissen en een prikafspraak maken. Maar hij kwam weer niet.'' Als astmapatiënt is Hosli- Dhonre extra bang om Covid-19 op te lopen. ,,Ik knuffel mijn stu derende dochter niet, spreek am per af met familie. Die zeggen dan: joh, het is maar een virusje. Dan denk ik: ja, voor jullie misschien. Maar ik sta al te hijgen als ik de trap oploop. Mijn tante, die ook zware astma heeft, is een week voor ze gevaccineerd zou worden met corona opgenomen op de ic. Opgelopen via haar fysiothera peut. Zij vecht nu voor haar leven in het Erasmus MC. Dat zit in mijn achterhoofd, ik wil nu geen enkel risico meer lopen.'' Hosli-Dhonre was erg opgelucht toen 20 april bekend werd dat 60-minners uit de 'griepprik- Het voelt zo oneerlijk. We zijn afgeschilderd als mensen die niet komen opdagen vanwege de vakantie groep' met voorrang zouden wor den gevaccineerd. ,,Ik krijg al twintig jaar de griepprik. Boven dien heb ik borstkanker gehad, zes weken geleden ben ik geopereerd. Daarom volg ik nu een hormoon- kuur, waardoor ik de prednison die ik normaal vanwege mijn astma slik niet kan nemen. Ik voel me dus extra kwetsbaar.'' Toen de vaccinatie-uitnodi gingsbrief maar niet kwam, belde ze haar huisarts om te checken of die haar niet vergeten was. Nee, verzekerde die: haar gegevens zijn drie weken geleden al bij het RIVM aangeleverd. Minister Hugo de Jonge (Volks gezondheid) stelde dat de brief ui terlijk afgelopen zaterdag bij ieder een met een medische indicatie op de mat zou liggen. Die bleek wel te zijn aangekomen bij tal van men sen die niets of amper iets manke ren, maar niet bij Hosli-Dhonre. Toen ze maandag hoorde dat er zo weinig prikafspraken waren ge maakt dat gezonde vijftigers alvast werden uitgenodigd, brak haar klomp. ,,Het voelt zo oneerlijk. We worden door het RIVM afgeschil derd als mensen die niet komen opdagen vanwege de meivakantie. Nou, als ik mag komen, kom ik vandaag nog.'' Gisteren heeft Hosli-Dhonre de GGD gebeld om een vaccinatieaf spraak in te plannen, ook al heeft ze de brief nog niet. ,,Pas op 8 juni mag ik komen. Eerder was er geen plek. Ik mag hopen dat de brief er tegen die tijd is.'' donderdag 20 mei 2021 Wildwest in Broek in Waterland De overval vond plaats op de Meeuwenlaan in Amsterdam. De daders vluchtten naar Broek in Waterland, waar ze vluchtauto's in brand staken. foto michel van bergen, marco okhuizen Bij een mislukte roofoverval in Amsterdam-Noord en een daar opvolgende vluchtpoging van zeker zeven mannen is gisteren hevig geschoten. Eén overvaller werd tijdens een klopjacht in een weiland in Broek in Water land gedood, twee raakten ge wond. Wouter Laumans Paul Vugts Amsterdam - Ooggetuige Politieagenten achtervolgen de mannen al schietend in een wei land. Onder een van de uitgebrande wagens. foto michel van bergen Meerdere keren heeft ze bij haar huisarts gecheckt of ze écht op de vaccinatielijst staat: jawel. Maar haar felbegeerde prik- uitnodiging heeft astmapatiënt Sharida Hosli-Dhonre nog steeds niet ontvangen. ,,Mijn tante, die ook zware astma heeft, ligt met corona op de ic.'' Annemieke van Dongen Tilburg -Sharida Hosli-Dhonre, patiënte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3