IVORLD CL0 Eigenaar van drugswoning wil sluiting voorkomen M c Voor onderzoek naar nieuwe onderhoudstechniek van windmolens 10 Jarenlang keek hij uit op Belgische landerijen, maar nu fungeert de gondel van een oudere generatie windmolens als testruimte in De Kaap in Vlissingen. Fieldlab Zephyros gaat in dit testcentrum bekij ken hoe de machineka mer van een windmo len op afstand kan wor den onderhouden en bediend. Met drones, robots en sensoren. Als dat lukt, hoeft er straks geen monteur meer naar boven te klimmen. De gondel weegt 60.000 kilo schoon aan de haak. Er moest een dieplader aan te pas komen om het gevaarte naar Vlissingen te bren gen. Daar staat hij nu op een stalen frame dat rust op betonblokken. De machinekamer van de Vestas 66, zoals het windmolentype heet, is een cadeautje van de Prior Group. Deze technische en perso neelsdienstverlener uit Middel burg is partner in De Kaap. Levend lab De ontvanger Fieldlab Zephyros is er reuzeblij mee. In dit levende la boratorium van het netwerk World Class Maintenance dokte ren industrie, onderwijs en ken nisinstituten slimmer onderhoud aan windmolens uit. Onderhoud op afstand is een speerpunt, want dat hoeven monteurs niet steeds in de windmolenpaal naar boven te klimmen. Om te experimenteren met nieuwe technieken moet je wel een heuse gondel in huis hebben. Projectmanager Ferry Visser: ,,De gondel is de machinekamer van een windmolen. Hij zit bomvol met apparatuur. Van elektrische onderdelen, een grote versnel lingsbak tot ondersteunende sys temen voor de hydrauliek. Ook het draaien van de kop van een tur bine wordt in de nacelle, zoals de gondel in vaktaal heet, geregeld. Om al die onderdelen te inspecte ren en te onderhouden, moeten monteurs een paar keer per maand naar boven. Daar willen we vanaf." Camera's en kleine robots zou den het werk van monteurs voor een belangrijk deel kunnen over nemen, zegt Visser. Met het groei end aantal windparken op zee neemt de behoefte aan dit soort oplossingen toe. Op een stukje paal ,,In De Kaap willen we slimme on derhoudstechnieken ontwikkelen en beproeven. Met een heuse gon del in huis krijg je daar veel meer gevoel bij. De machinekamer van deze gondel functioneert welis waar niet meer, maar we kunnen er nog wel stroom opzetten. Het dak gaat er nog af, want nu is het een krap en donker hol. Een voor malig Vestas-monteur is bereid ons daarmee te helpen. Stap twee is om de gondel op een stukje paal te zetten. De paal hebben we nog, net als de toren. Die ligt nu bij Sagro in de haven van Vlissingen. Of we ook de toren kunnen plaat sen, is de vraag. We moeten na gaan of dat qua hoogte allemaal past." Studenten De windmolengondel zal meer studenten naar De Kaap trekken, verzekert Visser. De hZ University of Applied Sciences en mbo- school Scalda, die op een steen worp afstand van De Kaap zijn ge vestigd, willen de gondel inzetten bij hun onderwijsprogramma's. Scalda bezit een opleiding tot windmolenmonteur en de HZ biedt een minor duurzame ener gie op zee. Visser: ,,Ook Zeeuwse ondernemers kunnen in De Kaap terecht om eigen techniek voor windmolenonderhoud te testen. Als uit toekomstige experimenten bruikbare technieken rollen, dan volgen testen in bestaande wind molens." Zaamslag De 21-jarige man kocht de woning in juni 2020 en trok er naar eigen zeggen ongeveer een maand later in. In december dat jaar komt er een melding binnen bij de politie en in februari dit jaar doen agenten een inval. Drie ruimtes zijn omge bouwd tot hennepkwekerij en her bergen in totaal zeshonderd plan ten. De gemeente Terneuzen spreekt van een professionele plan tage die potentieel brandgevaarlijk is, te meer daar er 'gerommeld is' in de meterkast. Ook vermoedt de ge meente dat het pand een schakel vormt in de drugsketen. Voldoende redenen om de woning voor drie maanden op slot te draaien, aldus de burgemeester. Schuld De eigenaar erkent verantwoorde lijk te zijn voor de hennepkwekerij en zal zich daarvoor later bij de strafrechter moeten verantwoor- den. Hij is de kwekerij begonnen omdat hij een schuld van 36.000 euro heeft. Door de woning te ver kopen hoopt hij met de overwaarde die schuld in te lossen. Ook voelt hij zich niet langer welkom in het dorp. De gemeentewoordvoerder begrijpt dat en zegt dat de vondst waarschijnlijk het gesprek van de dag is in de 'hechte geloofsgemeen schap' die het dorp volgens hem is. Funda De rechter wijst erop dat het huis met veertig foto's en een video op Funda te vinden is. Zou dat niet vol doende zijn om een koper te vin den, vraagt zij zich af. De man zelf en zijn advocaat zijn ervan over- Zou u een woning kopen als u hem nog nooit heeft gezien? tuigd dat dat niet het geval is. ,,Foto- grafen kunnen ruimtes er veel rui mer uit laten zien dan ze in werke lijkheid zijn. Mensen willen ook de sfeer van een woning voelen en vinden die belangrijk", zegt de raadsman. ,,Zou u een woning ko pen als u hem nog nooit heeft ge- zien?", vraagt de eigenaar aan de rechter. De gemeente heeft begrip voor de situatie en wil de verkoper tege moetkomen. Als er serieuze kopers zijn die financieel de zaken hebben geregeld, kan er onder begeleiding van een buitengewoon opsporings ambtenaar een rondleiding plaats vinden. ,,We willen niet dat men sen te pas en te onpas door het huis banjeren en ramptoerisme voorko men", zegt de vertegenwoordiger van de gemeente. Maar dat vindt de advocaat nog een te grote beper king. DONDERDAG 20 MEI 2021 GO Testcentrum in oude gondel De windmolengondel werd vorige week al bewonderd door staatssecretaris Raymond Knops (rechts). Links Bas van den Tillaar. In het midden Jan Roest, projectmanager van De Kenniswerf. foto els swart Frank Balkenende Vlissingen de Vlissingse burgemeester De eigenaar van een woning in Zaamslag, waar in februari een hennepkwekerij met zeshon derd planten is gevonden, wil via de rechter voorkomen dat het huis voor drie maanden op slot gaat. Het onderkomen staat te koop en hij vreest dat het onver koopbaar is als de makelaar geen mensen mag rondleiden. Henk van Ingen - Eigenaar van het te koop staande huis De rechter doet over twee weken uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38