'Ondernemen zit mij in het bloed' perfecte Hoeveel verdien je? €1800 19 CURSUS 'Wanneer mensen hun werk te serieus nemen, kan het goed misgaan. Dat zag je bijvoorbeeld bij de toeslagenaffaire' speelde de game en kreeg opdrachten om duurzamer te leven. ,,De resulta ten zijn heel positief. Door het spel werd veel meer dan die 15 procent bespaard, ook in de periode nadat het spel was uitgespeeld.'' In sommige vakgebieden is die ontwikkeling al langer gaande. De politie en de brandweer gebruiken in hun opleidingen verschillende simu latiespellen. „Vroeger moest je alles live oefenen, met acteurs en op een grote locatie'', zegt Fijnheer. ,,Nu kan de brandweer via zo'n spel een vlieg tuig laten crashen op de A1. Om ver volgens te zien wat er dan ontstaat en hoe je het beste hulp kunt verlenen. Zo'n game helpt de hulpdiensten echt verder. In veel andere beroeps groepen is gamificatie nu vooral een mooie toevoeging. Het zorgt vaak voor meer plezier op het werk.'' Pakketbezorgers Ook al klinkt het geweldig om gami- ficatie op meer vlakken in te zetten, 'Aan gamificatie kleven etnische risico's. Je moet het niet inzetten om meer winst te maken' er kleven volgens Fijnheer ethische risico's aan. ,,Met de techniek van mijn Powersaver Game help ik men sen om duurzamer te leven en dat is een mooi streven. Dezelfde techniek kan echter ook ten nadele gebruikt worden. Denk bijvoorbeeld aan pak ketbezorgers die nu al uitgeknepen worden om bepaalde targets te halen. Gooi daar nog een spel met een doel overheen en die mensen hebben helemaal geen leven meer. Als gami- ficatie gebruikt wordt om nog meer winst te behalen, kan het misgaan.'' Marijne Vos en Ben Kuiken willen daar verre van blijven. Hun creatieve oproep om meer te spelen, heeft niets te maken met targets of efficiënter werken. ,,Wij gebruiken het woord 'moeten' liever helemaal niet'', zegt Kuiken. ,,Wij zeggen juist: laten we elkaar weer ontmoeten op de werk vloer. Dat kan door samen te spelen. Daardoor leer je elkaar beter kennen, kun je je beter verplaatsen in de ander en vastgeroeste patronen doorbreken.'' Medeauteur Vos is het daarmee eens. ,,Als adviseur word ik soms ingehuurd voor het schrijven van een rapport, bijvoorbeeld over de toe komst van de organisatie. Dat kan ik doen door saaie vergaderingen te beleggen met alle betrokkenen, maar ik kan het ook doen door een crea tieve vorm te kiezen en het samen met de medewerkers te doen. Daar door wordt het voor mij prettiger en is de kans groter dat de visie bij de medewerkers ook echt gaat leven. Dat is winst.'' „Ongeveer 2000 euro bruto in de maand. Daar hou ik ongeveer 1800 euro netto van over.'' c Blij mee? ,,Het mag wat meer, maar ik ben 21 en het zijn natuurlijk geen functies om in door te groeien. Sinds 2018 run ik met een maat een bijlesbedrijf. We koppelen leerlingen aan bijlesgevers.'' ,,We zijn allebei ondernemend en zijn dit bedrijf vooral begonnen om te leren. Omdat we geen duizenden euro's hadden om te investeren, kwa men we hierop uit. Voor 500 euro hebben we een website gebouwd en flyers laten drukken. We hebben vrienden gevraagd om bijles te geven. We begonnen in maart en hadden tot de zomer vijf klanten. In de zomer hebben we veel aangepast aan de hand van onze ervaringen.'' ,,Eerst zaten we op 18 euro per uur. We hadden marktonderzoek gedaan en de goedkoopste aan bieder vroeg 24 euro. Omdat we 'maar' studen ten waren zijn we daaronder gaan zitten, maar wat bleek: onze leerlingen haalden supergoede resultaten. Toen zijn we 22 euro gaan vragen. Het ondernemen zit me in het bloed. Mijn vader heeft allemaal bedrijven opgestart. Ik heb nooit iets over loondienst van hem meegekregen.'' ,,Ik wil eerst ergens gewerkt hebben voor ik zelf iets opstart. Ik denk dat ik iets wil doen op het gebied van coaching voor gezond leven.'' ,,Ik denk dat ik het op een andere manier moet doen. Ik ben met twee studies gestopt. Mijn ouders zeggen dat ik de derde studie zelf moet betalen. Ik krijg het geld terug als ik die afrond. Ik beleg elke maand zo'n 700 euro en spaar 400 euro. Dat kan omdat ik nog thuis woon. Ik heb een doel: voor mijn 30ste wil ik hypotheek- vrij leven. Voordeel: ik kan een lening nemen bij mijn ouders. Zij kunnen het voorfinancieren. Bij een bank is het de vraag hoeveel ik kan lenen.'' Verdient Michiel genoeg? Opleiding: havo Functie: overig Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 1440 euro bruto. ,,Ik zit erboven, maar ben niet helemaal tevreden. Dat heeft ook te maken met het doel van dat huis voor m'n 30ste.'' Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl HELEN FiELDS Tommie Niessen Kastanje hove PC DONDERDAG 20 MEI 2021 - BEN KUIKEN ILLUSTRATIE NOZZMAN - JAN-DIRK FIJNHEER Vandaag: Michiel (21) werkt als bron- en con tactonderzoeker bij de GGD (16 uur), bij een grote supermarkt als bezorger (tussen de 18 en 21 uur) en heeft een eigen bedrijf in bijlessen (2 tot 3 uur per week). c Wat verdien je? c Waarom zijn jullie het bedrijf begonnen? c Zoals? c Waarom dan toch baantjes in loondienst? c Wil je daar een studie voor volgen? - Babette Rijkhoff Leeftijd: 21 Aantal jaar werkervaring: 2 Aantal werkzame uren per week: 36 Branche: overig Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? *'■1' Ncgei V Niemand kar cu'srêfcwv »n weg.., fnffiuEu Oan breekt Eerst g'iïP* hij hen hij hen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19