WERK Doe eens iets anders dan saai vergaderen Zo kom je verstandig en overtuigend over Jobcoach Gratis e-book cadeau 18 Je brein op het werk Als kind spelen we allemaal, maar op de werkvloer doen we dat amper. Werk is vooral een serieuze bedoening. Waarom eigenlijk? ,,Spelen geeft ruim te om perspectieven te zien.'' 3x meer speelsheid Wat doet een... Download jouw gratis e-book via pzc.nl/ebook f X an het wat min der vlot geschre ven?', las ik in mijn mail. Ik had wetenschappers geholpen met een artikel over hun nieuwste project en had mijn best gedaan het voor le ken zo helder mogelijk uit te leggen. Iets te helder, vonden ze, nu kwam het iets te sim pel over. Ze deden suggesties om de zinnen weer passief te maken ('onderzoek werd uitgevoerd aan de hand van vragenlijsten') en ambtelijke taal zetten ze stilletjes terug ('tevens' in plaats van 'ook'). Op zich snapte ik waar ze bang voor waren. Ze wilden niet anders klinken dan hun beroepsgenoten en als je hun onderzoek uitlegt in klare taal klinkt het ineens - tja - be grijpelijk. Alsof hun jaren lange onderzoek eenvoudig was. Sommige mensen zijn huiverig voor het 'vertalen' van moeilijke materie naar normalemensentaal. Vooral als je het jip-en-janneketaal noemt, lijkt het of het voor kleuters bedoeld is. Een bele diging voor lezer en afzender. Maar als je verstandig en overtuigend wilt overkomen, helpt ingewikkelde taal niet. Integendeel, zo bewees de Amerikaanse hoogleraar psy chologie Daniel M. Oppen- heimer. Hij liet studenten teksten lezen. Sommige wa ren goed leesbaar, in normale taal. Andere waren onnodig ingewikkeld gemaakt, met lange woorden. Je zou denken dat het knap is om zulke las tige woorden te gebruiken, maar de studenten waren niet onder de indruk. Ze von den de schrijvers van de mak kelijke teksten intelligenter en zelfverzekerder. Het heeft allemaal te maken met cognitief gemak. Je her senen doen het liefst zoveel mogelijk op de automatische piloot en een vlotte tekst helpt daarbij. Het brein hoeft zich niet te veel in te spannen en je voelt je optimistisch en op je gemak. Zien we lastige woorden of een moeilijk lees baar lettertype, dan moet ons brein zich actiever inzetten. We worden sceptischer en minder goed van vertrouwen. Gewone woorden schrijven dus, vooral als je wilt dat je lezers iets oppikken van wat je probeert te vertellen. Moet je een advies schrijven of iets ingewikkelds uitleggen? Stel je voor dat je het aan een buurman of familielid uitlegt. Praat je dan ook zo? isiedocumenten, expert- denken en ellenlange vergaderingen volgens eenzelfde stramien. ,,Het is allemaal zo serieus bij veel bedrijven'', vindt zelfstandig organisatieadviseur Marijne Vos (39). ,,Als we ons werk luchtiger maken, wordt het leven een stuk leuker.'' Samen met organisatiefilosoof Ben Kuiken (55) maakte ze Het grote fröbelboek voor adviseurs; een door Hein van Putten kunstzinnig geïllus treerde publicatie vol interviews, verhalen en oefeningen. Het is een pleidooi om meer speel ruimte te creëren in organisaties. ,,Niet om als bedrijf betere resultaten te halen'', benadrukt Vos. ,,Want bij spel weet je vooraf niet precies welk effect dat heeft. Je gaat in de onder zoekende modus, net zoals kinderen dat doen. Dan kan er dus opeens een mooi bouwwerk of idee ontstaan. In mijn praktijk zie ik dat spelen mensen verbindt en vooral het werk fijner maakt.'' In hun boek focussen ze op advi seurs. ,,We komen zelf uit de advies wereld en daarom richten we ons op die groep'', zegt Ben Kuiken. ,,Maar voor andere beroepsgroepen is spe len net zo interessant.'' Want wan neer mensen hun werk te serieus nemen, kan het volgens Kuiken goed misgaan. ,,Dat zag je bij de toeslagen affaire. Eerst was er de maatschappe lijke verontwaardiging over fraude. Daar reageerde de Tweede Kamer op met een harde aanpak. Vervolgens gingen ambtenaren van de Belasting dienst daarmee aan de slag. Op een zeker moment vergaten ze echter dat er mensen achter die dossiers zitten. De ellende die hierdoor is ont staan, heeft volgens mij echt te ma ken met die werkwijze. Als je het stempel fraudeur gebruikt, kun je vergeten dat het uiteindelijk om mensen draait. Je kunt iedereen die een fout maakt, bestempelen als fraudeur. Je kunt ook zeggen: het ma ken van een fout is menselijk. Spelen geeft ruimte om die perspectieven te zien.'' Computerspel Hoe interessant het inzetten van spel kan zijn, laat de al jaren groeiende aandacht voor gamificatie zien. Dit is het gebruik van spelelementen en gametechnieken om gedragsveran deringen te stimuleren. Jan Dirk Fijnheer (45) doet er vanuit de Uni versiteit Utrecht en Hogeschool Inholland onderzoek naar. Daarvoor ontwikkelde hij de Po- wersaver Game. ,,Dit computerspel daagt de gebruiker uit om in drie weken 15 procent energie te besparen en is gekoppeld aan de slimme ener giemeter'', legt hij uit. Een testgroep Wat vind je zo leuk aan dit werk? Omdat het lente is, trakteren wij al onze lezers op een gratis e-book naar keuze. Je kunt kiezen uit 3 verschillende e-books. DONDERDAG 20 MEI 2021 PC Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Waarom we op het werk meer moeten spelen RIANNE VAN DER MOLEN c Een alternatief voor het kennis makingsrondje. Vraag vooraf aan de aanwezigen om na te denken over een moment waar ze trots op waren. Laat ze dat vertellen, in plaats van het rie deltje waar iedereen normaal mee komt. c Overleg met een flip-over. Zet tijdens een ver gadering eens vier flip-overs neer. Zet op elke flip-over één vraag. Maak kleine groepjes en laat die reageren op de vraag. Na twee minuten draait de groep door. Zo ver zamel je op speelse wijze veel ideeën. Dit kan ook online via Mural of Miro. c Maak een kran tenpagina. Wil je een visie uit rollen voor de toe komst? Maak met het team de voor pagina van een krant. Zet bovenaan de titel van wat je wilt bereiken. Verzin daar nieuwsartikelen bij over hoe dit zo genaamd bereikt is. BRENDA BUIJS (24) is jobcoach bij stichting Studeren Werken Op Maat. Ze begeleidt hoger opgeleide jongeren met een arbeids- beperking. ,,De diversiteit aan mensen is interessant. Elk gesprek is anders en daardoor leerzaam.'' Wilde je dit werk vroeger al doen? ,,Nee, ik wilde vroeger cliniclown worden.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18