II China deelt eerste foto's rode planeet van Marsverkenner NIEUWS 15 NPO-baas stuurt scherpe brief naar BNNVara over actie voor behoud 'Kassa' NPO-voorzitter Shula Rijxman is er klaar mee dat omroepen via hun eigen programma's actievoeren om pogingen tot vernieuwing in de programmering tegen te gaan. In een brief vraagt ze omroepen daarmee te stoppen. „We hebben er begrip voor dat pro grammaleiding en makers zich uit spreken over bepaalde keuzes", schrijft NPO-voorzitter Shula Rijx man in een brief. „Maar dat daar voor zendtijd van de publieke om roep wordt ingezet om een interne discussie over de hoofden van ons publiek met publieke privileges (geld, zendtijd en distributie) uit te vechten overschrijdt naar onze overtuiging de grens van het beta melijke. Zo kunnen en moeten wij niet met elkaar samenwerken." Rijxman zegt dat ze BNNVara heeft aangesproken op het gebruik van zendtijd bij Kassa 'om de kijker in deze discussie te betrekken'. BNNVara en AvroTros zijn furieus over het voornemen van de NPO om de programma's Kassa en Ra dar zowel in te korten als te ver plaatsen: van de zaterdagavond naar de maandag. In de nieuwe plannen van de publieke omroep voor 2022 zouden de consumentenprogram ma's afwisselend op één avond worden uitgezonden: de maandag. Als reactie op de plannen opende Kassa zaterdag de uitzending met het nieuws. Ongebruikelijk, 'maar bovendien viel er inhoudelijk het nodige op aan te merken', meent Rijxman. „Gesteld wordt dat 'journalistieke programma's zoals Kassa en Radar wel eens door de NPO vervangen kunnen worden door amusement'. Dit is pertinent onjuist en kwalijk. Wij zullen geen consumenten- of journalistieke programma's ver vangen door amusement en dat is ook nooit gezegd in de gesprekken met de omroepen." De NPO-voor- vrouw stelt vervolgens voor om meningsverschillen 'met elkaar in tern te bespreken en niet via het scherm uit te vechten'. Controlerend BNNVara-directeur Content, Gert- Jan Hox, staat achter de actie van Kassa. „Wanneer een programma als Kassa, een instituut dat al dertig jaar bestaat en essentieel is als con trolerende tegenmacht in de sa menleving, gehalveerd dreigt te worden, vinden we het niet meer dan logisch dat programmamakers in verzet komen en begrijpen we het ook dat zij op de zaterdag direct hun trouwe schare kijkers inlich ten. Indien deze plannen daadwer kelijk worden doorgezet, zijn niet alleen deze 1 tot 1,5 miljoen kijkers daar de dupe van, maar vooral alle burgers die nu dankzij een pro gramma als Kassa, met een uur zendtijd in de week, een vuist kun nen maken tegen onrecht dat hun wordt aangedaan door overheidsin stanties en bedrijven." Een petitie die door een kijker is gestart tegen inperking van de zendtijd van Kassa en Radar kan in middels rekenen op bijna 90.000 handtekeningen. Ook werd begin deze maand een handtekeningen actie gestart om het geschiedenis programma Andere Tijden - 21 jaar op de buis - van de NTR te behou den. Inmiddels is bekend dat Andere Tijden vanafvolgend jaar verdergaat met tien afleveringen. Deze nieuwe formule vervangt de achttien regu- liere uitzendingen en vijf specials van het geschiedenisprogramma. Of Andere tijden sport terugkeert, is nog onduidelijk. Wij vervangen geen journalistieke programma's door amusement Ook de toekomst van Het Familie diner van de EO is nog ongewis. Ar jan Lock, EO-directeur en voorzit ter van het College van Omroepen, onthoudt zich van commentaar over welk programma dan ook. ,,De EO heeft er de afgelopen weken be wust voor gekozen om de discussie rond de programmering niet via de media te bespreken, maar aan tafel met de NPO." Op een van de foto's is de voorkant van het karretje te zien en zijn nieuwe werkplek, de hoogvlakte Utopia Planitia. Een andere afbeel ding laat de zonnepanelen aan de achterkant van de verkenner zien. De Zhurong landde zaterdag op Mars. China is het derde land dat erin slaagt een 'rover' gecontroleerd te laten landen op de rode planeet. Dat lukte eerder alleen de Sovjet Unie en de Verenigde Staten. Eu- Utopia Planitia is miljarden jaren geleden ontstaan door de inslag van een ruimterots. Mogelijk heeft zich daar ooit een oceaan bevonden. Diep onder de grond is er nu mis schien ijs te vinden. Vuurgod De Chinese verkenner is vernoemd naar een mythische vuurgod. Het rijdende laboratorium zit vol we tenschappelijke instrumenten. Daarmee wil China sporen van leven vinden en het oppervlak en de bodem van Mars in kaart bren gen. Daarnaast wil Peking zijn grote ambities in de ruimte laten zien. Het land wil in de komende jaren onder meer zijn eigen ruim testation bouwen. Dat heet Tian- gong (Hemels Paleis). ropa wil in 2023 toetreden tot dat gezelschap. De honderden miljoenen kilo meters lange oversteek naar Mars is al lastig, maar de laatste minuten voor de landing zijn nog veel moei lijker. Vaartuigen schieten op hoge snelheid de dampkring van Mars binnen, waarna ze in korte tijd moeten afremmen om uiteindelijk voorzichtig neer te komen op de grond. donderdag 20 mei 2021 'Stop publieke ruzies om zendtijd' Hanneke van Houwelingen Hilversum M Shula Rijx man wil niet dat zendtijd wordt gebruikt om de kijker in de discussie te betrekken. FOTO ANP Ml Een petitie van een kijker tegen inperking van de zend tijd van Kassa en Radar heeft bijna 90.000 handte keningen opgeleverd. -Shula Rijxman China heeft gisteren de eerste foto's verspreid die de onbe mande verkenner Zhurong na zijn landing op Mars heeft ge maakt. David van der Heeden Rotterdam M Op deze fo to's van Mars verkenner Zhurong is een deel van de planeet te zien. foto's ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15