Akkoord Iran en VS stapje dichterbij NIEUWS 13 Asscher naar Heerlen Ingewikkelde dossiers maken snelle formatie niet kansrijk ,,Ik ben er vrij zeker van dat er een eindakkoord komt", zei EU- bemiddelaar Enrique Mora na onderhandelingen tussen Iran en Rusland, China, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duits land. Er is volgens hem 'een ge deeld begrip van wat er nog no dig is' voor de terugkeer van de VS als ondertekenaar van het ak koord, het intrekken van de sancties tegen Iran en het nale ven door Iran van de afspraken. Volgens onderhandelaar na mens Rusland, Michail Oelja- nov, denken alle onderhande laars er zo over. Hij sprak de hoop uit dat de gesprekken van volgende week het sluitstuk zul len vormen. Het VK, Duitsland en Frank rijk temperen het optimisme. Welslagen is nog niet verzekerd, menen zij. Er zijn nog enkele moeilijke kwesties op te lossen. Het overleg in Wenen moet ervoor zorgen dat Iran en de VS zich weer aan de afspraken uit 2015 houden. Iran zou zijn atoomprogramma terugschroe ven zodat het niet aan een kern wapen zou kunnen werken, in ruil voor verlichting van de eco nomische sancties. Maar Was hington zegde de overeenkomst op, waarop Teheran zich ook niet langer eraan hield. De nieuwe Amerikaanse pre sident Joe Biden wil het zielto gende atoomakkoord nieuw le ven inblazen, maar zowel Iran als de VS eiste lang dat eerst de ander over de brug komt. De lan den onderhandelen niet recht streeks met elkaar. HEERLEN Oud-PvdA voorman Lodewijk Asscher gaat aan de slag in Heerlen-Noord. In op dracht van de gemeente gaat hij het stedelijk ver nieuwingsprogramma van het stadsdeel vormgeven, dat de problemen en ach terstanden in veertien wij ken moet aanpakken. eer- len-Noord is één van de zestien stedelijke vernieu- wingsgebieden in Neder land. Dat zijn de meest kwetsbare gebieden van het land waarin de leef baarheid en veiligheid on der druk staan, en waarin het Rijk extra investeert. Een kabinet voor de zomer. Het zou mooi zijn als dat lukt, zei VVD-leider Mark Rutte. Daarmee was hij al net iets voorzichtiger dan zijn D66-kompaan Sigrid Kaag, die de ambitie eerder die dag had uitgesproken. ,,Het land wil dat we vaart maken, dat we voor de zomer een nieuw kabinet heb ben'', zei ze na haar gesprek met informateur Mariëtte Hamer. De vraag is hoe reëel dat streven is. Het is vandaag 65 dagen geleden dat de stembussen sloten. En de formatie is eigenlijk pas deze week begonnen. ,,Iedereen weet dat dit volstrekt onrealistisch is'', zegt een geïrriteerde coalitiebron, ,,Kaag wil alleen maar daadkracht uit stralen.'' Toch wil niemand aan het Binnenhof een herhaling van het trauma van de langstdurende kabinetsformatie aller tijden, 225 dagen. Zeven maanden formeren in een periode van crisis is niet uit te leggen, vinden de leiders van alle politieke partijen. Maar voor de zomer klaar? Dan zou de formatie binnen een maand moeten worden afgerond. Of als we het begin van de zomer oprekken tot de dag dat de Tweede Kamer met zomerreces gaat (op 9 juli) nog zeven weken. Ambitieus Het is ambitieus, maar het kan, geloven ze binnen D66. Het idee bij de democraten is om een re geerakkoord op hoofdlijnen te schrijven, net zoals de vorige in formateur Herman Tjeenk Willink adviseerde. Die stelde in zijn eind verslag op 30 april aan de Tweede Iedereen weet dat dit niet realistisch is. Kaag wil alleen maar daadkracht uitstralen Kamer voor om geen gedetailleerd regeerakkoord te maken tijdens de formatie maar een 'coalitieakkoord op hoofdlijnen'. Dan kan een nieuw kabinet deze zomermaan den dat coalitieakkoord uitwerken en met voorstellen komen. Het klinkt simpel. Niet alleen kan er zo na twee maanden van politieke surplace aan het Binnen hof eindelijk haast gemaakt wor den met het oplossen van allerlei problemen die wachten. Ook past het bij de door de Tweede Kamer gewenste 'nieuwe bestuurscul tuur', waarin er meer debat plaats vindt en beleid minder vooraf wordt dichtgetimmerd. Bijko mend voordeel van een snelle for matie is ook dat een nieuw kabinet dan al zijn stempel kan drukken op de begroting voor volgend jaar die deze zomer moet worden ge maakt. Maar voordat een kabinet kan aantreden dat zo'n door Tjeenk Willink voorgesteld coalitieak koord gaat uitwerken, moeten toch echt eerst partijen het eens worden over wie met elkaar wil. Kaag wil het liefst een coalitie van VVD, D66, CDA, PvdA en Groen Links. Maar daar denken anderen heel anders over. Zo is de VVD nog steeds niet happig om met zowel PvdA als GroenLinks in het bootje te stappen. En CDA-leider Wopke Hoekstra heeft weliswaar een ope ning geboden door te zeggen dat 'hij zich kan voorstellen dat zijn partij in een kabinet gaat zitten', maar onder welke voorwaarden is nog volstrekt onduidelijk. Onderlinge verschillen En zelfs al worden partijen het er over eens dat ze het met elkaar aandurven de komende vier jaar, dan nog zijn de onderlinge ver schillen te groot om daar niet eerst gedetailleerde afspraken over te maken. Over verlening van de coronasteun aan bedrijven deze crisis zijn partijen het op hoofdlij nen al eens. Maar hoe zit het bij voorbeeld met het aanpakken van de woningnood? Daarvoor moet de stikstofcrisis worden opgelost. En de oplossingen van links (het mes in de veestapel) is niet de op- lossing van VVD en CDA. Als nieuwe ministers deze zo mer plannen gaan uitwerken waar in de coalitie direct ruzie over uit breekt, zal een nieuw kabinet geen lang leven beschoren zijn. Hoe hoog iedereen nu ook opgeeft van een nieuwe bestuurscultuur. Veertig jaar geleden gebeurde dat al bij het kabinet-Van Agt II. Nog voor de regeringsverklaring was uitgesproken vlogen de coalitie partijen CDA en PvdA elkaar al in de haren over de financiering van een afgesproken banenplan. Nog geen zeven maanden hield dat ka binet het vol. Prinsjesdag Wie zijn oor bij andere partijen te luisteren legt, hoort dan ook heel wat minder optimistische ver wachtingen over de snelheid van de formatie. ,,Als alles meezit, zou het in het meest gunstige geval kunnen'', zegt een bron. ,,Maar de kans is beduidend groter dat het niet gaat lukken.'' Aan de huidige demissionaire ministers zal het in elk geval niet liggen. Die snakken naar vakantie en zij hopen dat hun opvolgers zo snel mogelijk op het bordes staan. Maar ChristenUnie-voorman Gert-Jan Segers zei al dat de de missionaire ministersploeg moet beginnen met het voorbereiden van de begroting voor 2022 om te voorkomen dat de boel te lang stil ligt. Mocht er dan onverhoopt voor Prinsjesdag een nieuw kabinet zijn, dan kan dat het altijd nog overnemen. donderdag 20 mei 2021 GO WENEN Er gloort overeen stemming over het reanimeren van het internationale atoom akkoord met Iran. ,,Een over eenkomst krijgt vorm'', zegt de EU-diplomaat die bemiddelt tussen Iran en de vijf grote mogendheden die het akkoord proberen te redden sinds de VS het opzegde. VVD-leider Mark Rutte is op weg naar informateur Mariëtte Hamer, maar staat eerst enkele omstanders te woord. foto phil nijhuis Een kabinet voor de zomer? Dan moet alles meezitten In Den Haag is het hollen of stil staan. In de verkiezingscam pagne wilden politici een flits- formatie. Na het sluiten van de stembussen was er ruzie en stil stand. En moet er nu weer gas worden gegeven zodat de for matie voor de zomer klaar is. Maar kan dat? Jan Hoedeman Hans van Soest Den Haag - bron uit de coalitie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13