II EUWS 11 Experts waarschuwen voor gevaar vanuit coronasceptische hoek De Belgische topviroloog Marc Van Ranst zit ondergedoken na bedreigingen van een Belgische scherpschutter. Ook Nederland moet opletten voor onvoorspelbare eenlingen. Hoger beroep om Bas van Wijk gingen dan ook altijd serieus ne men, goed in kaart brengen en sterk duiden, zonder daarmee meteen op de paniekknop te drukken.'' Conings, die in 1992 bij het leger ging en op missie ging in Irak en Af ghanistan, heeft volgens collega's op de kazerne een 'bloedhekel' aan virologen, in het bijzonder aan Van Ranst. Die adviseert de Belgische regering over het coronabeleid en is het afgelopen jaar door honderden televisieoptredens een van de ge zichten van de coronacrisis gewor den. De Vlaamse Van Dissel wordt al geruime tijd bedreigd en daarom beveiligd. Willem Engel De viroloog haalde gisteren keihard uit naar coronascepticus Willem Engel, die op Twitter meldde dat Van Ranst zelf verantwoordelijk is voor de doodsbedreigingen. 'Laten we een kat een kat noemen, Wil lem: je bent een mafkees', twittert de viroloog. 'Je kan al je kennis van virologie, immunologie en epide miologie op de achterkant van een postzegeltje schrijven en zelfs nog plaats over hebben. Maar op de wappiekermis sta je wel met een heel grote en opzichtige kraam. Ik geef geen flying fuck om wat jij uitkraamt, en Nederland zou dat best ook niet doen.' De NCTV bevestigt in een ana lyse dat het eventuele gevaar van geweld vooral lijkt te komen van 'onvoorspelbare gevaarlijke eenlin gen'. Die kunnen door de verhitte (online)discussies over corona en de overheid verder radicaliseren, een goedkeuring vinden voor hun ideeën en 'in combinatie met an dere grieven en persoonlijke pro blemen tot actie overgaan'. 'Deze minderheid handelt doorgaans niet vanuit politiek-ideologische mo tieven, maar vanwege gevoelens van onrechtvaardigheid, groot on behagen of een andere werkelijk heidsbeleving.' De aanhoudende coronaprotesten in Nederland hebben nog tot 'rela tief weinig extremisme geleid', maar kunnen wel gaan leiden tot gebruik van geweld, waarschuwde de Nationaal Coördinator Terroris mebestrijding en Veiligheid (NCTV) vorige maand in een ana lyse. Ook universitair docent veilig heidsvraagstukken Jelle van Buu- ren van de universiteit in Leiden is bezorgd. ,,Hoewel er geen harde aanwijzingen zijn, is er geen enkele reden om te denken dat zoiets niet in Nederland kan gebeuren.'' In België en in Nederland, wordt nog steeds met man en macht ge zocht naar de voortvluchtige, zwaarbewapende Belgische mili tair Jurgen Conings. Hij bedreigde viroloog Marc Van Ranst diverse malen en zou een raketwerper bij zich hebben. De 46-jarige schietin- structeur dreigde in een afscheids brief met een aanslag tegen 'het re gime' en tegen virologen. Het dreigement past in een trend, zegt Van Buuren. Hij doet samen ken. ,,Het is lastig om per casus te zeggen om welke specifieke reden deze personen getriggerd worden, maar in zijn algemeenheid kun je wel zeggen dat uitspraken als 'het is tijd voor actie' of 'landverraders' of 'hoelang pikken we dit nog' een be paalde sfeer creëren waarin iemand kan denken: het is nu of nooit, ik ga nu over tot actie.'' Wanneer je lang genoeg op me dia als Telegram en Twitter rond zwerft, kun je volgens Van Buuren de indruk krijgen dat Nederland binnenkort overspoeld wordt met zwaar geweld. „Godzijdank is het op platformen als Telegram voorna melijk vooral stoerdoenerij en blij ven grote incidenten uit'', zegt de expert. ,,Wel kan het flirten met ge weld en het uitslaan van harde taal die eenling net dat laatste zetje ge ven om daadwerkelijk tot actie over te gaan. Je moet dergelijke bedrei- met collega's onderzoek naar groe peringen die meedoen aan corona protesten. ,,Je ziet in België, maar ook in Nederland dat een diffuus gezelschap van mensen is ontstaan die ongelooflijk boos zijn op de overheid. Daar zit van alles tussen, van hooligans die een graantje mee willen pikken van een demonstra tie tot boze werknemers die er ex treemrechtse sympathieën op na houden. Het gaat hier niet om een harde georganiseerde beweging, maar om een verzameling van indi viduen en kleine clubjes.'' Landverraders Op basis van de beschikbare infor matie lijkt Conings, die al langer op de Belgische terroristenlijst staat, helemaal alleen te opereren. In zijn onderzoek naar radicalisering op sociale media ziet Van Buuren va ker zogenoemde lone wolfs opdui- Ik geef geen flying fuck om wat jij uitkraamt, en Nederland zou dat best ook niet doen Het Openbaar Ministerie in Am sterdam heeft hoger beroep inge steld tegen de uitspraak van de rechtbank gisteren tegen de man die in augustus vorig jaar Bas van Wijk (24) doodschoot. Schutter Samir el Y. kreeg negen jaar cel en tbs met dwangverpleging, maar dat had meer kunnen zijn als jus titie niet had geblunderd met de tenlastelegging. Het Openbaar Ministerie had vorige maand achttien jaar cel en tbs geëist, maar vergat datum en plaats in te vullen bij de aanklacht 'gekwali ficeerde doodslag'. Door die fout kon de rechtbank die beschuldiging niet in behan deling nemen en moest worden uitgeweken naar het juridisch minder zware 'doodslag'. De ma ximumstraf bij gekwalificeerde doodslag is net zo zwaar als bij moord, bij doodslag is dat niet zo. Twee doden naschoten Jaar cel dreigt voor Sarkozy Bliksem treft basisschool Russen meten stralingsschade donderdag 20 mei 2021 Verharding coronadebat kan uitmonden in geweld Sebastiaan Quekel De Belgische politie zoekt nog steeds naar militair Jurgen Conings (inzet), die het op de Vlaamse vi roloog Marc Van Ranst zou hebben voorzien. fotos belga Leiden - Marc Van Ranst (onder) over Willem Engel AMSTERDAM Samir el Y. ILLUSTRATIE ALOYS OOSTERWIJK/ANP KIEL In een huis in de Duit se stad Kiel zijn na een schietpartij twee dode mensen aange troffen. Een flinke po litiemacht is op zoek naar de schutter. Be woners van de wijk en in de omgeving wer den gewaarschuwd thuis te blijven. Het gebied waar de scho ten vielen, is afgezet. Ook in een ander deel van Kiel zou zijn ge schoten. Hier zou een man met een jachtge weer zijn gezien. PARIJS In Parijs begint mor gen een nieuw proces tegen de Franse ex- president Sarkozy. Hij zou in 2012 20 miljoen euro teveel aan zijn verkiezingscampagne hebben besteed en riskeert een jaar cel. PURMEREND Een basisschool in Purmerend is gister middag ontruimd, na dat brand ontstond door een bliksemin slag. Volgens de vei ligheidsregio raakte niemand gewond. Alle leerlingen en leraren zijn geëvacueerd. De brand in basisschool De Delta was snel onder controle. Een deel van de kinderen werd opgevangen in een sporthal, andere kinderen konden met hun ouders naar huis. ARCHANGELSK Rusland heeft een team wetenschappers naar de Noorse Zee gestuurd om te onder zoeken wat de lekken de straling van een in 1989 gezonken kern onderzeeër voor ef fect heeft op de om geving. Er worden monsters genomen van water, bodem en lucht. De onderzeeër Komsomolets had een nucleaire reactor en twee kernbommen aan boord en ligt een kilometer diep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11