7 CORONAPASPOORT DISCRIMINATIE De invoering van het coronapaspoort oogst niet alleen maar applaus. Zorgt de pas voor discriminatie? En hebben we die pas wel nodig? Het fenomeen belicht, aan de hand van drie kritische stellingen. maandag 17 mei 2021 belang zwaarder wegen dan het recht van een burger om zich overal vrij te bewegen zonder medische informatie prijs te geven. „Zolang het niet gaat om essentiële voorzieningen als gemeentehuizen of ziekenhui zen, zie ik geen reden om men sen die er niet aan mee willen doen vrij te stellen van dit soort maatregelen." 3 Het coronapaspoort is een hoop gedoe om niks. Straks blijkt dat we die pas niet nodig hebben. Stel je voor: het is half juli, een groot deel van de volwassen Europeanen is inmiddels gevaccineerd en ziekenhuizen zijn leeggestroomd. En juist op dat moment worden de maat regelen niet alleen losgelaten, maar komt er ook iets nieuws bij: het coronapaspoort. Voelt gek, toch? Epidemiolo gen die deze krant raadpleegde, kunnen zich het gevoel voorstel len. Misschien blijkt straks wel dat het allemaal zo'n vaart niet loopt. Dat het een mooie zomer wordt, dat het meevalt met de coronavarianten, en dat vaccina tie ervoor zorgt dat de volle zie kenhuizen verleden tijd zijn. Een realistisch scenario, beves tigt Frits Rosendaal, hoogleraar klinische epidemiologie in Lei den. ,,Maar zeker weten doe je het nu niet. Je gaat ervan uit dat het mooie weer ervoor zorgt dat het virus deze zomer bijna ver dwijnt, omdat het vorig jaar ook gebeurde. Maar misschien hiel den we ons vorig jaar wel beter aan de coronamaatregelen, dat sluit ik ook niet uit." Gedoe En toch, stel dat. ,,Dan zul je mis schien zeggen: het was een hoop gedoe om niks", zegt Hans Hees terbeek, hoogleraar theoretische epidemiologie aan de Universi teit Utrecht. ,,Vooral als het gaat om evenementen in Nederland zelf. Je haalt van alles van stal, en virologisch gezien is het straks misschien niet eens nodig." Maar wat, zegt Rosendaal, als het wél nodig is. Dat de corona situatie in Nederland aan het einde van de zomer helemaal niet zo gunstig is, en de maat schappij schreeuwt om feesten, concerten, congressen, enzo voorts? ,,Daarom is het corona paspoort geen slecht idee. Het belang om de maatschappij weer op te starten is ook financieel enorm. Je moet iets klaar hebben liggen, om niet weer een stap achteruit te hoeven zetten." Bezoekers van het Zuiderstrandtheater in Den Haag moesten vrijdag een negatief testresultaat laten zien. foto robin utrecht poort buitenproportioneel. Bo vendien vreest de stichting voor een gevaarlijk precedent, zegt bestuurslid Haykush Hakobyan. ,,Het gevaar is dat we dit normaal gaan vinden, en dat je straks niet binnenkomt bij de bakker als je een brood wil kopen, omdat hij moet controleren of je een be paalde infectie hebt. Dit klinkt extreem, maar het is door dit soort ontwikkelingen dichterbij dan we denken." Filosoof Marcel Verweij noemt privacy in het geval van het coro napaspoort 'niet zo'n belangrijk argument'. ,,Als je deze zomer op een festival bent, voel je je veilig, omdat je weet dat alle bezoekers een vaccin hebben of negatief zijn getest. Dat is een tijdelijke t Privacy First is bang dat paspoort nodig wordt om naar de bakker te kunnen Chris van Mersbergen Rotterdam Een coronapaspoort discrimineert. Niet- gevaccineerden mogen straks nergens meer heen. Bij veel mensen die het vaccin niet nemen, bestaat de vrees dat ze straks niet meer volledig deel kunnen nemen aan de samen leving. Discriminatie, stellen zij. Het kabinet had beloofd dat dat nooit zou gebeuren. Om die reden is ervoor geko zen om drie opties op te nemen in de nieuwe pas: een recent negatief testbewijs, een Vaccineren om naar een concert of op reis te gaan wordt niet verplicht verklaring dat iemand het coro navirus heeft doorgemaakt én een bewijs van vaccinatie. Je laten vaccineren om binnen te komen bij een popconcert of om op reis te gaan, is dus geen verplichte voorwaarde. Maar een coronatest of antistoffentest ondergaan is dat straks wel, lijkt het. Dat zou betekenen dat vaccinweigeraars niet meteen in de problemen komen, maar mensen die aan geen enkele coronahandeling mee willen doen - ook het testen niet - wel. Nederlanders die het corona virus een hoax noemen, tests niet vertrouwen en vaccins als vergif zien, kunnen dus in hun bewegingsvrijheid worden be knot. vrijheden zouden mogen krijgen dan niet-gevaccineerden. Het exclusief aan een bepaalde groep teruggeven van vrijheden mag nooit gaan over fundamentele zaken, stelt Verweij. ,,Zoals toe gang tot publieke voorzieningen als een gemeentehuis. Of dat niet-gevaccineerden niet zouden mogen stemmen. Maar bijvoor beeld toegang tot een festival is een ander verhaal. Je weet dat het om een beperkte periode gaat van misschien enkele maan den. En er is zelfs een alternatief voor mensen die niet zijn gevac cineerd: testen of aantonen dat ze besmet zijn geweest. Daarmee haal je de bezwaren weg dat er sprake is van discriminatie." 2 Met een corona paspoort lever je je privacy in. Daarvoor is Privacy First, een stichting die zich inzet voor behoud en versterking van privacy, bang. Voorzitter Vincent Böhre betoogde onlangs dat het coronapaspoort in strijd is met het privacyrecht. ,,In de toekomst word je door middel van een testbewijs gedwongen om kenbaar te maken of je wel of niet gevaccineerd bent, of je wel of niet een ziekte onder de leden hebt. Je mSg mensen nooit dwingen om hun medische gegevens kenbaar te maken." Privacy First vindt de maat regel van een apart coronapas- Weigeren ,,Zo zie je dat er indirect toch druk op mensen wordt uitgeoe fend", zegt Jan Brouwer, hoogle raar algemene rechtswetenschap in Groningen. ,,Veel mensen doen daar heel moeilijk over, maar een kinderdagverblijf kan kinderen die niet gevaccineerd zijn ook weigeren. En als je op reis gaat naar sommige landen, is vaccinatie tegen sommige ziek ten óók verplicht." Marcel Verweij, filosoof aan Wageningen University, ver diepte zich uitgebreid in de vraag of gevaccineerden meer maatregel die we democratisch geaccepteerd hebben, omdat we te maken hebben met een volks gezondheidsprobleem. Wil jij niet dat mensen van je weten dat je gevaccineerd bent of getest bent, dan moet je niet gaan. Daarmee wordt jouw pri vacy niet geschonden. Je hebt immers een keuze." Het belang van de volks gezondheid is voor Verweij dus het vertrekpunt in zijn pleidooi voor het coronapaspoort. De komende maanden vindt hij dat GO Zonder prik of test geen toegang: hoe eerlijk is dat? FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7