Dat beroemde distributieland met belabberd vaccinatiebeleid II 5 Wat ik zo knap vind: zij lacht echt altijd het wel koningin Maxima. Vorige week trok deze krant twee dagen op in haar spoor, kriskras door Ne derland, langs vijf werkbezoeken die ze aflegde als erevoorzitter van stichting Méér Muziek in de Klas. Overal hetzelfde beeld: vooraf stiknerveuze wethouders, provin ciebestuurders, muziekleerkrach ten, basisschooldirecteuren en toevallige passanten. Zodra Maxima gepasseerd is lachen ze al lemaal, vooral als ze even oogcon tact met de koningin gehad heb ben. Het is een moderne vorm van tovenarij, die Maxima tot in per fectie beheerst. Lach ,,Wat ik zo knap vind: zij lacht echt altijd'', vertelt Andrea Winter, be woner van de Oost-Groningse vesting Bourtange, waar Maxima haar rondreis door Nederland af trapte. ,,U heeft toch vast ook wel eens een dag dat u chagrijnig bent, dat er geen lachje af kan? Dat kan zij gewoonweg niet maken, zij wordt echt geleefd. In de weekein den staan wij hier met een vis kraam. Zelfs met klanten ben ik niet de hele dag opgewekt. Zij moet wel. Ik vind haar echt een supervrouw.'' De kasseien in de vesting liggen er al eeuwen, schots en scheef. Welke schoenen ze ook op zich voelden, nooit eerder waren het goudkleurige Giovanni Rossi's, met duizelingwekkende hakken. ,,Ik zou dit niet durven. En niet kunnen'', fluistert een vrouw voor de plaatselijke fotowinkel als ze Maxima ziet passeren, haar blik zeldzaam naar beneden gericht vanwege de balanceeract op de steentjes. In de Vestingstraat stapt een an dere mevrouw op de koningin af, met een geschenk. ,,Mag ik deze kaars aan u aanbieden? Hij is ter nagedachtenis aan mijn overleden dochter, ik heb u wel eens gespro ken als lid van de cliëntenraad van het Prinses Maxima Centrum.'' De eeuwige lach bij Maxima ver dwijnt direct. ,,Ah ja, dat is ook zo.'' Blik naar Pien Zaaijer, haar persoonlijke assistent, die haar herkenning ook laat blijken. Dan bekijkt Maxima de zwarte kaars uitvoerig en vraagt: ,,Wat was de naam van uw dochter ook al weer?'' De vrouw, zachtjes: ,,Myrthe.'' Myrthe stierf op 4-jarige leeftijd aan een hersentumor, vertelt haar moeder Liedeke van Spronsen als ze tot rust is gekomen, in de kaar senmakerij in Bourtange die ze opzette na de dood van haar doch ter: Super Myrthe's Lichtpuntjes. ,,Ik vond mijn verwerking in het maken van kaarsen. Op Moeder dag maakte ik deze kaars, pas daar net hoorde ik dat de koningin hier op bezoek zou komen. Dat kan geen toeval zijn, dat geloof ik niet.'' Van Spronsen was al eerder be toverd door Maxima, bij haar be zoeken aan het Prinses Maxima Centrum. ,,Ze is een echt mens. Als er doodzieke, kale kindertjes om haar heen lopen, zie je dat het haar zo veel doet. Op zo'n moment is ze veel meer moeder dan konin gin.'' De monarchie is gebaat bij zicht baarheid, zeker een gebutste mo narchie. Daarom frustreert de lange coronacrisis de beeldbepa- lers rond het hof ook zo. Een goed ingevoerde bron zegt: ,,Gedoe rond het koningshuis is er altijd. Maar in dit geval staat de pracht en praal er niet tegenover.'' Mede daarom werden de populaire ar tiesten die gelegenheidsband The Streamers vormen, op Koningsdag uitgenodigd voor een concert bij de Koninklijke Stallen in Den Haag. Acteur en 'bandmanager' Frank Lammers liep voor het op treden met een cameraman langs de koninklijke koetsen en paarden. Pracht Praal Populariteit. Alle reisbeperkingen rond de co ronacrisis brachten niet alleen rust in het gezinsleven van de Oranjes, zoals Willem-Alexander en Maxima vorig jaar tijdens de zo merse fotosessie aangaven, maar gaven de koningin ook de gelegen heid haar Nederlands op te halen. Niet alleen belangrijk voor het ge sprek met Van Nieuwkerk, de snelst pratende gesjeesde neerlan dicus op tv, want voor de corona crisis werd kritiek op de taalbe heersing van Maxima achter de schermen steeds duidelijker hoor baar. Josine Droogendijk vertelde in de podcast van deze krant ook dat televisieprogramma's begon nen te twijfelen of ze Maxima moesten ondertitelen. Dat is na tuurlijk ongewenst, bij de konin gin van Nederland. Maar een on verstaanbare spreker kan ook niet. Oefenen Een klein etmaal na haar bezoek aan Bourtange loopt Maxima in een cultureel centrum in Roer mond, waar ze wordt geïnfor meerd over muziekonderwijs op basisscholen in Limburg en Bra bant. ,,Hilvarenbeek, Hilvaren- beek, Hilvarenbeek'', oefent ze zachtjes, vlak voordat ze een wet houder uit die plaats treft. Per soonlijk assistent Zaaijer knikt. Zo is het goed. Nederland zal haar vanavond langer dan ooit achter elkaar ho ren, in het gesprek met Van Nieuwkerk. Hij kan trouwens vei lig naar LuckyTV vragen; de Oran jes zijn grote liefhebbers, in elk ge val Willem-Alexander. Eind 2016 vertrouwde hij deze krant in Auckland, vlak voordat hij naar huis zou vliegen na anderhalve week van staatsbezoeken aan Aus tralië en Nieuw-Zeeland, toe dat hij tijdens de vlucht alle LuckyTV - afleveringen over die reis terug zou kijken. Maxima moest lachen om het gevatte antwoord van haar man. Zonder gierende uithalen. IN QUARANTAINE DAG 429 Het ging bij ons dit weekeinde aan de keukentafel over van alles en nog wat. We aten taart, want we haalden nog een verjaardag in van mijn oudste dochter. We bespraken toekomstplannen, we bewonderden tekeningen van de klein- tj es, we hadden plezier, we keken naar de regen buiten. Maar het ging bij ons ook over serieuze zaken. Nou moet je altijd oppassen voor grote woorden. Maar bedenk even dat we wonen in het land dat de Deltawerken tot stand bracht, wonder van techniek en precisie. Dat land. Met een van de grootste havens van de wereld, die een enorm achterland bedient met een fijnmazig netwerk van rail- en vrachtvervoer. Een land met een in ternationaal opererende agrarische sector waar miljarden in omgaan en bloemenkwe- kers, die hun waar 24/7 over de hele wereld verkopen. Een land kortom, dat zich erop voorstaat magistraal in distributie te zijn. Ook het land waar mensen met hooimijtallergie eerder een inenting krijgen dan serieuze kankerpatiënten Maar tegelijkertijd is dat ook het land waar de overheid de vaccinatiestrategie zo slecht geregisseerd heeft dat mensen met hooi- mijtallergie eerder een inenting krijgen dan serieuze kankerpatiënten. Het land waar een website functioneert van opstandige huisartsen en gerespecteerde hoogleraren, die proberen wat overgebleven vaccins on der de bevolking te verspreiden. Zodat op zeker moment honderd mensen in de rij staan voor een dokterspraktijk, van wie er maar tien kunnen worden geholpen. Zelfs mijn vrouw, in die hele pandemie hier thuis een baken van rust, gaf toe dat ze af en toe op die prullenbaksite kijkt of er niet toeval lig in de buurt een vaccin over is. Er is weinig vertrouwen dat de overheid ons allemaal op tijd gevaccineerd heeft: 1 juli zoals De Jonge beloofde. ,,Jij hebt mak kelijk praten, pap. Jij hebt al een vaccinatie binnen'', zei mijn dochter. Als je begin 20 bent en je wilt na twee jaar eindelijk eens even met vakantie, maar twee PCR-testen kosten al de helft van je budget, ik begrijp wel dat je daar chagrijnig van wordt. Nou ja, dat hoef je allemaal niet per se dystopisch te noemen, want het einde van de wereld is het niet. Er gaat ook veel goed. Maar het gevoel dat we in een slechte film zitten, dat bekruipt me af en toe wel. Daarover dus hadden wij het aan mijn eettafel dit weekeinde ook. Niet dat we er veel aan konden doen. We zijn tenslotte maar gewone inwoners van dat mooie land. We wachten het af. maandag 17 mei 2021 GO t» Koningin Maxima in de tuin van Paleis Huis ten Bosch, gepor tretteerd door de koning zelf. FOTO Z.M. DE KONING -Andrea Winter, inwoner Bourtange die vaak wel, maar niet altijd opgewekt is NOS Maxima 50 Vanavond, 20.33 uur op NPO1 Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5