II 4 KONINGIN 50 POPULARITEIT^ De timing is pikant: het interview met de populairste Oranje (koningin Maxima) door de populairste televisiepresentator van het land (Matthijs van Nieuwkerk), op haar 50ste verjaardag. Het chagrijn over de Griekenlandreis is niet weg bij de Nederlanders, totdat ze Maxima zien. Dan kan zij ze weer betoveren. Maxima moet voorkomen dat ze heel jetsetterig overkomt al hij het aandur ven, Matthijs van Nieuwkerk? Een paar vragen aan koningin Maxima over LuckyTV, ja renlang de satiri sche afsluiter van 'zijn' DWDD? Waarin koning Willem-Alexan- der wordt neer gezet als de plat Haags pratende Willy en Maxima zelf gekenmerkt wordt door - excusez le mot - haar hinnikende lach, met gierende uithalen? Zou best kunnen. Bij Van Nieuwkerk heb je geen idee welke kant een interview op gaat en dat maakt zijn gesprek met de jarige Maxima - vandaag 50 geworden - tot een gewaagde exercitie van het hof. Toch is de keuze voor Van Nieuwkerk goed te begrijpen, na het koninklijke annus horribilis 2020, met de herfstvakantie onder de Griekse zon als dieptepunt. De waarderings- en vertrou- wenscijfers van de Oranjes zijn gekelderd, zelfs die van Maxima - sinds haar komst naar Nederland het populairste lid van het ko ningshuis. En juist de, normaal gesproken, hardcore Oranjefans lijken nog niet zo verliefd op de koninklijke familie als voorheen. Domino-effect Dat vertelt ook Josine Droogendijk - journaliste die dagelijks blogt over de mode van Maxima en co lumns over koninklijke kleding schrijft op de site van deze krant - in de royalty-podcast op die site. Droogendijk woont in Overijssel, net boven Kampen, typisch zo'n streek waar het oranjebittertje normaal gesproken altijd meer Op bezoek dan halfvol is. ,,De mensen hier in Radio Koot- hebben inderdaad moeite om ze wijk voor mu- deze misstap te vergeven. Het was ziekonderwijs. ook een domino-effect: de aan- Interview schaf van de speedboot, de foto met Matthijs met de Griekse ober die geen af- van Nieuwkerk stand hield, ophef rond de kunst- in Den Haag. collectie van de Oranjes: die optel- FOTOS brunopress, som zorgde ervoor dat de bom anp barstte. Ik denk dat Maxima moet voorkomen dat ze heel erg jetset- terig overkomt, want dat is wel een verwijt dat ik vaak hoor.'' Het gesprek van nog altijd het populairste lid van het konings huis met de populairste televisie presentator van het afgelopen de cennium, in de werkkamer van de koningin in paleis Huis ten Bosch, moet de blos weer op de wangen van de Oranjes toveren. De Rijks voorlichtingsdienst wil de keuze voor Van Nieuwkerk niet toelich ten, de presentator zelf evenmin. ,,Noch vooraf, noch achteraf zal ik iets over het interview zeggen'', meldt hij desgevraagd. Dat deed Van Nieuwkerks vriend (en mede-presentator van het programma Holland Sport Wilfried de Jong ook amper na diens interview met Willem- Alexander, vlak voor de 50ste ver jaardag van de koning. Eén keer liet hij zich verleiden tot een te rugblik, toen hij in juli 2019 te gast was in de Vlaamse variant van De Avondetappe, Vive le Vélo. Hij ver klaarde daar dat het interview niet gescript was, dat Willem-Alexan- der alleen 'grosso modo' de ge spreksonderwerpen wist en dat de vorst zelf 'ook niet van toneelstuk jes houdt'. De twee mannen voer den een uitgebreid voorgesprek van bijna drie uur om elkaar beter te leren kennen voor het inter view. ,,De koning heeft mijn nie ren toen geproefd. Het was een di ner, met alleen een lakei erbij. Die bracht aan het einde een schaaltje met overheerlijke pralines. Ik weet dat ik de ene na de andere nam. Toen was het schaaltje leeg en had de koning er niet eentje gehad'', vertelde De Jong bij Vive le Vélo. Over Maxima ging het daadwer kelijke interview nauwelijks: ,,Ik weet nog dat ik aan het einde dacht: goh, ik heb het eigenlijk nauwelijks over Maxima gehad. En dat ik nog een heel slechte vraag stelde. Zoiets van: kunt u nog iets zeggen over Maxima? Dat is echt de slechtste vraag die je kunt stel len als interviewer. Soms kom je er even niet uit.'' De Jong twijfelde of hij het in terview met de koning moest doen. ,,Ik zei: ik wil het wel doen, maar dan op een wat lossere ma nier. Ik vond dat het de afgelopen decennia allemaal wat stijf in el kaar zat. Ik snap dat mensen het eervol en netjes willen doen, maar god, de journalistiek verandert ook.'' Zijn maat Van Nieuwkerk is niet alleen een meesterinterviewer, maar ook een meesterlijke bewon deraar en dat maakt de keuze voor hem alleen nog maar logischer. Als er één vrouw in Nederland een voudig te bewonderen is, dan is maandag 17 mei 2021 GO Kan Maxima ook vanavond Nederland betoveren? Jeroen Schmale Den Haag -Josine Droogendijk, modejournalist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4