Foodmarkt wellicht naar de Marconi Militairen aan de bak in Goes: 'Er ligt 'n gewonde in de kelder!' Tot zo hoog komt het water bij een overstroming 4 Belangrijke trekker gebied Nu zit in het Marconigebied (de woonboulevard) nog een kleine vestiging van de Jumbo. De grote Jumbo Foodmarkt zit aan de andere kant van het spoor, in het voorma lige pand van de Agrimarkt. Bij een verhuizing zou de Foodmarkt een belangrijke trekker kunnen worden voor het Marconigebied. Het pand dat Jumbo daar nu heeft, zou in dat geval wel een stuk groter moeten worden. Rottige kruising Het is de bedoeling dat het Marco- nigebied flink op de schop gaat. De gemeenteraad neemt waarschijn lijk nog vóór de zomer een besluit over een plan dat daarvoor is opge steld. Een belangrijk onderdeel eruit is het afronden van de Ring baan-West, zodat de Marconistraat geen doorgaande route is. Dat biedt mogelijkheden om de woonboule vard aantrekkelijker te maken voor fietsers en voetgangers en in te richten met groen en bankjes. Het beruchte slingerfietspad verdwijnt dan. Als de ringbaan daadwerkelijk wordt afgerond (door een nieuwe weg aan te leggen pal langs het spoor, ter hoogte van de woonbou levard) kan de rottige kruising pal voor het stadskantoor verdwijnen. Eenzijdig winkelaanbod Volgens de Stec Groep, dat onder- zoek heeft gedaan naar het gebied, is het huidige winkelaanbod op de woonboulevard wat eenzijdig. ,,Het is wenselijk om wat nieuwe func ties toe te voegen'', zegt Hub Ploem. ,,Je kunt daarbij denken aan een bouwmarkt of tuincentrum.'' Uit een enquête is gebleken dat Goese- naren met name een volwaardig tuincentrum erg missen. Een bouwmarkt (Gamma) is overigens nog niet zo lang geleden juist uit het gebied vertrokken. ,,Ik denk dat dit juist kwam door de slechte uit straling, bereikbaarheid en par- keermogelijkheden van het ge bied'', zegt Ploem. ,,Daarom is het zo belangrijk deze aspecten te ver beteren.'' Horeca in melkfabriek Een ander belangrijk punt is het vestigen van een horeca in het ge bied. Dat zou mensen langer op de woonboulevard kunnen houden. De voormalige melkfabriek is daar voor in beeld. Die raakte onlangs beschadigd bij een brand, maar zou nog te redden zijn. Op het terrein van de aangrenzende voormalige garage, die bij de brand ook zwaar beschadigd raakte, is in het plan van de gemeente een parkeerter rein ingetekend. Daarbij kan het wel een probleem zijn dat de nieuwe eigenaren van dat per ceel er juist woningen willen bou wen. Het zou kunnen dat de woon boulevard in de toekomst een stukje wordt uitgebreid. Het ge biedje waar nu onder meer de Steenblokschool staat, is daarvoor in beeld. Een nieuwe publiekstrek ker zou daar wellicht kunnen ko men. Maar concreet is dat nog hele maal niet. Hemelsbreed zo'n vierhonderd meter verderop werd aan de Albert Plesmanweg iemand tegen de grond gewerkt. Dat klinkt allemaal heel heftig, maar het viel nogal mee. Reservisten van het '30 Na- tresbataljon' hielden een trai ningsdag in Goes. Ze werden ge confronteerd met allerlei fictieve onheilssituaties. Tegen de grond gewerkt ,,Dit soort oefendagen doen we wel zeven of acht keer per jaar'', vertelde de plaatsvervangend commandant van het bataljon. ,,Vaak doen we dat in het buiten gebied bij Ritthem, maar we zoe- ken ook weleens stedelijk gebied op, zoals hier, zodat de militairen ook met burgers in contact ko men.'' Dat gebeurde zaterdag dan ook veelvuldig, want midden op straat aan de Albert Plesmanweg werd Dit soort oefendagen doen we wel zeven of acht keer per jaar een zogeheten verkeerssluis aan gelegd door de mannen en vrou wen van het bataljon. Mensen die nietsvermoedend met de auto kwamen aanrijden, werden door de reservisten gemaand een an dere route te zoeken. De man die later tegen de grond werd gewerkt was uiteraard iemand die bij de oe fening hoorde.Ook in de voorma lige school aan de Lijnbaan moes- ten de vrijwillige militairen aan de bak. Er was een fictieve situatie ge creëerd waarbij coronademon stranten in Zeeland ongeregeldhe den hadden veroorzaakt, waarbij hulpverleners gewond waren ge raakt. In het gebouw zouden wa pens en misschien wel mensen aanwezig kunnen zijn. Het pand werd minutieus uitgekamd. Een verdacht persoon werd overmees terd, terwijl in de kleine donkere kelder een gewonde moest wor den geholpen. Drie bataljons De kerntaak van het Korps Natio nale Reserve (Natres) is het bewa ken en beveiligen van het Neder lands grondgebied. De Natres be staat uit ongeveer 3000 reservis ten, vrijwillige militairen. Zij doen dit naast een gewone baan of stu die. Natres bestaat uit drie batal jons. Het '30 Natresbataljon' dat trainde in Goes valt onder com mando van '13 Lichte Brigade' in Oirschot en wordt vooral ingezet in Noord-Brabant, Zeeland en Limburg. Dertig grote billboards worden vandaag langs de weg achter Het Vijfde Caisson, de museumbrasse rie, geplaatst. Ze zijn voorzien van megagrote foto's uit de collectie van het Watersnoodmuseum, maar ook uit het Fotomuseum in Rotterdam. ,,De eerste 22 foto's gaan over de communicatie tijdens de Ramp, de laatste acht gaan over de communi catie tijdens hedendaagse rampen, zoals Irma op Sint Maarten en ook Katrina", zegt museumdirecteur Siemco Louwerse. Watersnoodmuseum laat buiten zien wat er binnen is nu het gesloten is De billboards worden geplaatst met een bijdrage uit het Kickstart Cul tuurfonds. ,,Het is de tweede bij drage. De eerste hebben we ge bruikt om onze ruimte voor oral history coronaproof om te bouwen. Mensen kunnen met hun voeten een filmpje starten. Die ruimte was eind december gereed, maar nog niemand heeft die kunnen zien." Louwerse vindt het jammer dat het geduld van de mensen van muse ums lang op de proefwordt gesteld. ,,We kunnen mensen coronaproof ontvangen. Met deze buitenten toonstelling laten we alvast zien wat er in het museum is. Mensen kunnen er gratis langs lopen of fiet sen." Na drie maanden worden de foto's vervangen door die van kun stenaar Rem van den Bosch uit El- lewoutsdijk genaamd #Water. Daarmee wil hij bewustwording rondom water vergroten. Door heel Nederland heeft hij foto's gemaakt om aan te geven hoe hoog het water daar komt te staan als de dijken doorbreken. maandag 17 mei 2021 BE De vrijwillige militairen van de Nationale Reserve kammen de oude school in Goes uit. FOTOJOHAN VAN DER HEIJDEN Verhuist de Jumbo Foodmarkt in Goes in de toekomst naar het Marconigebied? Het zou zomaar kunnen. Volgens de gemeente wordt onderzocht of zo'n ver plaatsing mogelijk is. Rob Paardekam Goes 'Er ligt een gewonde in de kel der!' Militairen van de nationale reserve moesten zaterdagmid dag aan de bak in de oude Wil- helminaschool aan de Lijnbaan in Goes. In het gebouw werd ook een 'verdacht persoon' aangehouden. Rob Paardekam Goes - Plaatsvervangend commandant van het bataljon Als de mensen niet in het mu seum kunnen komen, dan halen we toch het museum naar bui ten? Dat is de gedachte achter de twee buitententoonstellingen die het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk organiseert. De eer ste is vanaf morgen te zien en gaat over communicatie tijdens en na de Ramp van 1953. Valeska Nastaly Ouwerkerk Werk van Rem van den Bosch voor zijn tentoonstelling #Water waarmee hij het bewustzijn van mensen voor een watersnoodramp wil vergroten. De dame op de foto geeft aan hoe hoog het water komt in de boomgaard bij een dijkdoorbraak. foto rem van den bosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47