Tot zo hoog komt het water bij een overstroming 4 'Als je niet tegen drukte kunt, moet je niet in Renesse komen wonen' 0 Ellen van den Berg „Het eerste dat bij me I opkomt is: waarom? Het is hier vergeven van de foute toeristenat tracties. Genoeg is genoeg. Waarom meer terrassen? Zorg voor kwaliteit. En de kwaliteit van Zee land is juist dat er hier een kust is en natuur. Ik zeg: doe het niet en houd het hier mooi. Houd de natuur de natuur, want dat draai je nooit meer terug", zegt Ellen van den Berg. Ze woont nu twaalf jaar naar haar zin aan de Lange Reke, maar heeft het dorp volgens haar niet in zijn voordeel zien veranderen. ,,Bouw toch niet alles dicht met terrassen en horeca. Ik snap het wel hoor, dat er geld verdiend moet worden, maar het kan ook anders." Daarentegen is Van den Berg wel positief over het plan om van april tot no vember het centrum, zoals een deel van de Lange Reke, af te sluiten voor gemotoriseerd ver keer. Ze ziet het liever nog een stap verder gaan. „Is het wel no dig dat hier verkeer komt? Ik vind van niet. Dus ik zeg wel nee tegen meer terrassen, maar ja tegen het afsluiten van het centrum voor ver keer." •s ms Fons Boelens en Hanneke Schreuder Hanneke Schreuder en Fons Boe lens wonen sinds augustus aan de Kromme Reke in Renesse. Ze heb ben een compleet nieuwe woning laten bouwen op de plek waar eerst het aannemingsbe drijf van buurvrouw Pe tra Lemsom stond. ,,Omdat hier een bedrijf zat, is er ook een oprit naar ons huis en kunnen we nu nog de auto voor de V deur parkeren. Dat is straks niet meer mogelijk", zegt Boe lens. ,,Maar dat vind ik niet heel erg hoor, dat wisten we. Bovendien hebben we ook parkeerplek achter ons huis. Wat ik wel minder leuk vind, is dat het voetpad dat nu ver- der weg is, dichter op ons huis komt. Verder heb ik totaal geen pro blemen met de plannen die ze met het centrum hebben, hoewel ik lie ver had gehad dat het zo bleef als dat het nu is." Schreuder en Boelens zijn vanuit Bilthoven naar het kustdorp verhuisd. „We komen hier al 40 jaar en zeiden tegen elkaar: 'Zo dra de laatste de deur uit is, vertrekken wij ook'", zegt Schreuder. Boelens: „Het tempo van het leven is hier veel aangenamer." Petra Lemsom ,,Als je niet tegen drukte kunt, moet je niet in Renesse komen wonen. Dat hoort gewoon bij het dorp", A vindt Petra Lemsom. De bewoon ster van de Kromme Reke, buur vrouw van Hanneke Schreuder en Fons Boelens, woont sinds 37 jaar op het dorp. ,,Toen we hier eerst een paar huizen verderop kwamen wonen, liepen de mensen nog vlak voor de gevels van de huizen langs. Dan liepen de Duitsers door de ramen naar binnen te gluren, dus voor ons is dit een voor uitgang. Overigens zwaaide ik altijd gewoon als ze keken hoor." En over het masterplan: ,,Kijk, om dat het plan er toch al door is, kun je er niets meer van zeggen. Ik vind het prima. Ik vind het ook altijd leuk als het kermis is. Als ik in de tuin zit, zie ik die gillende meiden door de vlucht vliegen. Joh, dat hoort erbij en ik kan ervan genie- Het plan is er toch al door, dus je kunt er niets meer van zeggen, maar ik vind het prima -Petra Lemsom, inwoonster Renesse ten." Ook vindt ze het mooi dat er meer groen op de kerkring komt. In het plan zijn namelijk meer bomen en overige beplanting opgenomen. Dertig grote billboards worden maandag langs de weg achter Het Vijfde Caisson, de museumbrasse rie, geplaatst. Ze zijn voorzien van megagrote foto's uit de collectie van het Watersnoodmuseum, maar ook uit het Fotomuseum in Rotterdam. ,,De eerste 22 foto's gaan over de Watersnoodmuseum laten buiten zien wat er binnen is nu het gesloten is De billboards worden geplaatst met een bijdrage uit het Kickstart Cul tuurfonds. ,,Het is de tweede bij drage. De eerste hebben we ge bruikt om onze ruimte voor oral history coronaproof om te bouwen. Mensen kunnen met hun voeten een filmpje starten. Die ruimte was eind december gereed, maar nog niemand heeft die kunnen zien." Louwerse vindt het jammer dat het geduld van de mensen van muse ums lang op de proefwordt gesteld. ,,We kunnen mensen coronaproof ontvangen. Met deze buitenten toonstelling laten we alvast zien wat er in het museum is. Mensen kunnen er gratis langs lopen of fiet sen." Na drie maanden worden de foto's vervangen door die van kun stenaar Rem van den Bosch uit El- lewoutsdijk genaamd #Water. Daarmee wil hij bewustwording rondom water vergroten. Door heel Nederland heeft hij foto's gemaakt om aan te geven hoe hoog het water daar komt te staan als de dijken doorbreken. maandag 17 mei 2021 SD Nieuwe jas dorp past bewoners Geen auto's of motoren meer over het noordelijk deel van de Lange Reke aan de kerkring in Renesse. Meer ruimte voor ter rassen en twee- in plaats van eenrichtingsverkeer over de Kromme Reke. In oktober wil de gemeente Schouwen-Duiveland die plannen uit het Masterplan Renesse gaan verwezenlijken. De gemeente beweert dat een groot deel van de omwonenden positief is over de plannen. We nemen de proef op de som en spreken drie bewoners van de zogeheten kerkring. Valeska Nastaly Renesse Het noordelijke deel van de kerkring, ofwel de Lange Reke in Renesse wordt in de toekomst volledig autovrij om plaats te maken voor terrassen en recreanten. foto's sandra schimmelpennink Als de mensen niet in het mu seum kunnen komen, dan halen we toch het museum naar bui ten? Dat is de gedachte achter de twee buitententoonstellingen die het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk organiseert. De eer ste is vanaf dinsdag te zien en gaat over communicatie tijdens en na de ramp van 1953. Valeska Nastaly Ouwerkerk communicatie tijdens de Ramp, de laatste acht gaan over de communi catie tijdens hedendaagse rampen, zoals Irma op Sint Maarten en ook Katrina", zegt museumdirecteur Siemco Louwerse. Werk van Rem van den Bosch voor zijn tentoonstelling #Water waarmee hij het bewustzijn van mensen voor een watersnoodramp wil vergroten. De dame op de foto geeft aan hoe hoog het water komt in de boomgaard bij een dijkdoorbraak. foto rem van den bosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45