Sensationele Miller wint ook in de regen Bouwman ruikt aan de zege, dubbelslag Bernal in de Giro II Hassan wint direct buiten zijn eerste overwinning 9 motorcoureur uit het fabrieks- team van Ducati zegevierde voor de tweede keer op rij. Hij won na de Grote Prijs van Spanje giste ren ook de Grand Prix van Frankrijk. Zelfs twee kleine tijdstraffen konden Miller in de regenrace op het circuit van Le Mans niet stuiten. De Fransman Johann Zarco reed in zijn thuisrace naar de tweede plaats op zijn Ducati. Zijn landgenoot Fabio Quarta- raro, die van poleposition startte, eindigde op de fabrieksmotor van Yamaha als derde. Hij nam de leiding in het wereldkampi oenschap over van de Italiaan Francesco Bagnaia (Ducati), die als vierde over de streep kwam. Marc MSrquez, zesvoudig we reldkampioen in de MotoGP, haalde het einde van de race niet. De onfortuinlijke Spanjaard ging twee keer hard onderuit op zijn Honda. Na zijn tweede uitglijder staakte hij gedesillusioneerd de strijd. MSrquez miste het vorige seizoen in zijn geheel vanwege een gecompliceerde armbreuk. De race in Le Mans zat vol val partijen en verrassende wendin gen. Dat kwam mede door de re gen, waardoor de coureurs al na vijf ronden de pits indoken. Quartararo ging daar in de fout, hij stopte bij het verkeerde wis selvak. Voor straf moest de Fransman een extra ronde door de pitstraat. Miller profiteerde daarvan. De Australiër, die al vanaf de start de juiste snelheid te pakken had, nam de koppositie over en stond die in het restant van de race niet meer af. Miller was zelf ook even de fout ingegaan door op te hoge snelheid door de pitstraat te rij den. De Ducati-rijder moest voor straf twee keer de long lap ma ken, een extra lus die speciaal op het circuit is aangelegd. Hij ver loor amper tijd; op de regenban den was Miller superieur. Chicane MSrquez was overigens de beste wisselaar. Hij stapte zo snel over van de ene op de andere ma chine, dat hij als leider in de race uit de pitstraat kwam. Hij reed zijn eerste rondjes sinds zijn suc cesvolle seizoen in 2019 aan kop. Niet voor lang, want de Span jaard nam te veel risico bij een chicane en vloog over de kop. Wonderwel kon hij ongehavend de race vervolgen. Maar toen hij even later weer onderuit ging, gaf hij er de brui aan. Met nog 1,6 kilometer te rijden, even na het verlaten van een don kere tunnel, maakte het asfalt zoals aangekondigd plaats voor zand en grind. Op die onverharde en vrij steil omhooglopende weg naar Campo Felice haalde Koen Bouw man medevluchter Geoffrey Bou chard bij. Hoewel door beulswerk van Ineos de groep der favorieten met rasse schreden naderde, droomde de zwoegende Bouw man. Het was de kans van zijn le ven, in zijn vierde Giro-deelname op rij. Op 400 meter van de streep keek de 27-jarige Jumbo-Visma-renner opzij en spatte zijn droom uiteen. Egan Bernal, de kopman van Ineos, stoof werkelijk voorbij. Hij had zijn aanval in de slotkilometer ge plaatst nadat ploegmaat Gianni Moscon het tempo al fors de hoogte in had gejaagd. In korte tijd reed hij Giulio Ciccone en Aleks- andr Vlasov op zeven seconden en Remco Evenepoel en Dan Martin op 10 seconden. Bernal nam door zijn machts greep op Campo Felice de roze trui over van de Hongaar Atilla Valter en heeft nu een voorsprong van vijftien seconden op Evenepoel. Het blijft dus secondenwerk, maar in dat gesprokkel valt tot nu toe wel de kracht van Bernal op. In de negende etappe was zijn ver snelling opnieuw imposant. Met de ploeg van de Tourwinnaar van 2019 zit het ook wel snor. Het was aan zijn teamgenoten te danken dat de vroege vluchters werden bijgehaald en hij dus voor de rit- zege en kostbare bonificatiesecon den op de streep kon gaan. Daar zal Bouwman nog wel even van balen. Hij was vroeg in de 158 kilometer tellende bergrit al in de aanval gegaan, met onder anderen ook zijn ploeggenoot George Ben nett en landgenoot Bauke Mol- lema. Na een enerverend koersver loop kon Mollema de sprong naar de ontsnapte Bouchard niet meer maken. Bouwman slaagde daar wel in. Maar uiteindelijk was het verdict duidelijk. Niet de ritzege uit zijn dromen, maar hoofd schuddend van teleurstelling als vijftiende over de streep, een kleine halve minuut achter een ontketende Colombiaan. race van Bahrein een horrorcrash be leefde, al eenvou dig ingehaald. Vanaf de kop kwam het met nog bijna een halve race te gaan aan op benzine sparen en fouten vermijden. Ge routineerd koerste de piloot van Ed Car penter Racing zijn Chevrolet naar de finish. derlander die zich IndyCar-win- naar mag noemen, na Arie Luy- endyk en Robert Doornbos, die in 2007 de laatste was. Luyen- dyk is zijn mentor, of racevader, zoals hij hem zelf ook wel noemt. Die vergaarde eeuwige 1 roem door in 1990 en 1997 de mythische Indy 500 te winnen. Over twee weken krijgt Vee- Kay ook weer die kans. Vorig jaar verspeelde de Hoofddor per, gestart vanaf plek vier, bij zijn debuut een kansrijke posi tie door bij een pitstop de muur en een paar monteurs aan te rij den. Hij werd uiteindelijk twintig ste. Met een gemiddelde snelheid van 371,2 kilometer per uur in de kwalificatie werd hij wel de 'snel ste tiener in de geschiedenis van de Indy 500'. Vinger IndyCar is een ervaringsklasse, en VeeKay leert snel. Bij een stevige crash vlak voor de start van het seizoen brak hij zijn vinger, maar in de vijf races tot dusver presteert hij constant. Veel volgers wisten zaterdagavond dan ook zeker: dit is niet de laatste keer dat de Neder lander een race wint. Eerder is dit het volgende tastbare bewijs dat een mooie autosportcarrière in het verschiet ligt. Hij staat nu zesde in het kampioenschap, met genoeg perspectief op meer. VeeKay kreeg na zijn goede de buutjaar al aanbiedingen van gro tere teams. Maar hij bleef Ed Car penter Racing trouw. ,,Je moet niet naar één jaar kijken, meer naar het grotere plaatje. Ik kan nog veel le ren", legde hij in november uit in deze krant. ,,Loyaliteit moet je niet in de weg zitten, maar ik wil ge woon graag een race winnen voor die groep om me heen. Het is lang geleden (2016, red.) voor ze." Als VeeKay zijn doelen in dit tempo blijft afvinken, staat hem nog wat te wachten de komende jaren. Uit de cockpit geklommen spoot de euforie uit zijn lijf. ,,Een droom komt uit. Ik heb nog nooit gehuild na een overwinning, vandaag wel", zei VeeKay. Daarna met zelf spot: ,,Het is als met de Oscar in je handen, niemand zit te wachten op het dankwoord", waarna hij zijn team, sponsors, familie en fans bedankte voor alle steun de afgelopen jaren. Aan de pitmuur hadden zijn ouders elkaar al innig omhelsd. Van Kalmthout is de derde Ne- Een droom komt uit. Ik heb nog nooit gehuild na een overwinning, vandaag wel maandag 17 mei 2021 LOS ANGELES Atlete Sifan Hassan is haar outdoorsei- zoen begonnen met een overtuigende zege op de 5000 meter. De wereldkampioene op 1500 en 10.000 meter liep in Los Angeles zo'n beetje solo naar een uitstekende tijd van 14.35,34 minuten. De Ameri kaanse Josette Norris liep op ruime achterstand naar de tweede plaats in 14.51,42. De 28-jarige Hassan bleef wel boven haar Europees record van 14.22,12, maar ze moest ook in haar eentje het tempo maken. Halverwege de wed strijd had ze al een voor sprong van dertien seconden genomen op de rest van het veld. In het tweede deel van de race liet ze het tempo iets vieren. Hassan verblijft alweer enige tijd op haar vertrouwde woon- en trainingsadres in Portland in de Verenigde Staten. Ze kon vanwege de coronapan- demie lange tijd niet terug naar Amerika. Pas in maart ontving ze een visum. Hassan wil deze zomer dub bel succes op de Spelen in Tokio. Ze mikt op medailles op de 5000 en 10.000 meter. GO LE MANS De Australiër Jack Miller is dit seizoen tot nog toe de sensatie van de MotoGP. De Koen Bouwman mocht even dromen van de mooiste zege uit zijn carrière. Uiteindelijk ging de ritzege naar Egan Ber nal, die ook de nieuwe rozetrui- drager in de Giro is. Pim Bijl Campo Felice Egan Bernal wint de negende etappe van de Giro. foto ap - Rinus van Kalmthout (20)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41