NIEUWS 3 Weinig leerlingen maken gebruik van mogelijkheid om examens te spreiden Vandaag beginnen de centrale schriftelijke examens in het voortgezet onderwijs. Om 13.30 uur is de aftrap. Het is aanpoten, maar minister voor Onderwijs Arie Slob komt de leerlingen flink tegemoet. ,,Ik doe havo-eindexamen in het Leonardo Royal Hotel en het Mar riott Hotel in Den Haag, en zelfs in een kerk'', vertelt Soll Ndongosi (16). Hij zit op De Populier in de Hof stad, maar daar kan het examen niet plaatsvinden. De school wordt dan te druk doordat andere klassen ge woon les krijgen. ,,Het is allemaal anders dan normaal, maar de voor bereiding blijft hetzelfde. Ik heb er niet zo veel moeite mee, dit jaar hebben we bijna volledig fysiek les gehad.'' Vorig jaar was dat anders. Er was überhaupt geen centraal examen, maar in 2021 behalen leerlingen - net als in elk gewoon jaar - het di ploma op basis van het centraal examen én het schoolexamen. Wel is er een aantal maatregelen geno men ten aanzien van het examen. Zo wordt dit jaar de mogelijkheid geboden om het eindcijfer van één vak niet te betrekken bij de uitslag bepaling. Dat mag echter geen kernvak zijn. Het tweede tijdvak, dat op 14 juni start, wordt uitgebreid van vier naar tien dagen. Daarmee kunnen leer lingen die in het eerste tijdvak - vanaf vandaag tot en met 1 juni - ziek zijn of in quarantaine zitten het volledige centraal examen of een deel ervan in het tweede tijd vak afleggen. Ook krijgen leerlin gen die meer tijd nodig hebben voor de voorbereiding op het centraal examen de optie om het examen te spreiden. Individueel rooster Op 6 juli begint het derde tijdvak van vier dagen waarin leerlingen examens kunnen herkansen. Eind examenleerlingen die opgaan voor het diploma krijgen een extra herkansingsmogelijkheid (twee in plaats van een). Alle groepsroosters worden door deze flexibele regels feitelijk individuele roosters. Er is daarom extra aandacht voor het deelnamerecht en de deelname plicht van de leerling, constateert de VO-raad op de website. ,,Het gaat allemaal net even an ders'', legt een woordvoerder van de VO-raad uit. ,,Leerlingen konden vooraf hun examenrooster aanpas sen, dat was hun recht, maar moe ten nu wel aan de examens deelne men in de tijdvakken waarvoor ze hebben gekozen, dat is hun plicht.'' Alsnog gaat het grootste deel van de scholieren op in het eerste tijd- vak, aldus voorzitter Nienke Luijckx van scholierenorganisatie Laks. ,,We merken wel dat ze vaak goed hebben gekeken naar hun op ties. Toch willen maar enkele leer lingen spreiden over de tijdvakken. Veruit de meerderheid heeft beslo ten zich voor een beperkte periode volledig te focussen op het examen, vervolgens op 10 juni de uitslag te horen en daarna snel op vakantie te gaan.'' Pietjan Blommaart, examen secretaris op het Jan Arentsz in Alkmaar, bevestigt dat het gros van de leerlingen heeft gekozen om al in de eerste periode examen te doen. ,,Ze willen het gewoon afron den, aan iets nieuws beginnen. De versoepelingen in de regeling geven heel veel leerlingen op de havo en het vwo rust, merkt hij. ,,Van ou- ders krijgen we nauwelijks vragen, leerlingen zoeken vaak nog even bevestiging. Een opvallende vraag: 'Behaal je een gymnasiumdiploma als je het vak Grieks afdekt?' Dat is volgens de regels dit jaar mogelijk. Ik moest het ook even navragen, maar het antwoord is ja. Je dekt alleen het cijfer af voor je eind beoordeling, niet het vak.'' Goed communiceren Zo gaat alles dit jaar net even anders. En dat hebben de scholen duidelijk moeten maken aan leer lingen, ouders en medewerkers. ,,Het is ontzettend belangrijk om hier goed over te communiceren'', stelt Blommaart. ,,De school wilde niet meegaan in de paniek van 'help, alles is dit jaar anders', maar erop wijzen dat ook nog veel het- zelfde is en de veranderingen die er zijn dus helder en bondig uitleg gen. En het is ons gelukt om tijdig te beginnen met communiceren.'' Het Laks had dit coronajaar het liefst alleen examens in de kernvak ken gezien. Voorzitter Luijckx: ,,We maken ons zorgen over de mentale gesteldheid van examenkandida ten. Daarom is het goed dat er com pensatiemaatregelen zijn gekomen. De vraag is alleen of het voldoende is. We zien dat er altijd veel stress is onder examenleerlingen, maar dit jaar is er nog iets meer. Zij weten ook dat ze twee jaar geen volwaar dig onderwijs hebben gehad, maar ze moeten wél een volwaardig exa men maken.'' Ondanks de mogelijkheid de exa mens te spreiden wil Soll Ndongosi alle vakken in de eerste periode doen. ,,Ik wil weten dat ik het ook in deze tijd kan zonder extra's.'' De havist wil hierna doorstromen naar het vwo. Het uiteindelijke doel is een studie aan de Universiteit Lei den. ,,Ik vind het te ver gaan om te roepen dat mijn generatie verloren is door coronatijd, maar moeilijker is het allemaal wel. Ikzelf kom er wel overheen, maar voor sommige anderen is het echt veel lastiger.'' Sm&vicn êm&wcn maandag 17 mei 2021 GO Jeangu Macrooy straalde gisteren bij de officiële ope ningsceremonie van het Eurovisie Song festival dat morgen begint met de eerste halve finale. Neder land komt als organi serend land pas in actie tijdens de finale op zaterdag. De Duitse inzending (kleine foto) is Jen- drik Sigwart. In de vi deoclip van zijn lied loopt een vrouw rond in een 'middelvinger- pak'. Ze heeft er een vinger bijgekregen, zodat ze nu het vredesteken maakt. Enkele landen ont braken gisteren bij de officiële aftrap: na Polen is er ook in de IJslandse delegatie iemand positief ge test op corona. Roe menië en Malta ver blijven in hetzelfde hotel en bleven ook op de kamer. foto's BRUNOPRESS, ROBIN UTRECHT Wél centraal examen, maar met veel steuntjes in de rug Soll Ndongosi doet eindexamen in Den Haag. De havist wil doorstromen naar het vwo. foto daniella van bergen Edwin van der Aa Den Haag Leerlingen kunnen gedurende de examenperiode hun zorgen over het centrale examen kwijt op de Laks Klachtenlijn, elke dag tussen 12.00 en 19.00 uur. Het telefoonnummer is 030 7900900. Ook de website exa- menklacht.nl is beschikbaar. NOS BooWn Booking. Buik&rolrtctj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3