Wensenlijstje uit Zeeland ligt in Den Haag Danny Vera tweede bij alternatief songfestival Zeeland heeft meer laadpalen nodig 2 MARLEEN BLOMMAERT GROTE DROOGTE VOOREIJ Column Ik rij naar Snowbase in Terneu- zen. De locatie waar ik geprikt ga worden, samen met mijn jaargenoten en enige mensen die normaal een griepprik krijgen. Tenminste, ik hoop voor hen dat ze griepprikklanten zijn, anders is de tijd wel erg hard voor sommigen geweest. 1962: het jaar waarin de Beatles auditie deden én werden afgewezen, de eerste Amerikaan in een baan om de aarde kwam, Alge rije zich losmaakte van Frankrijk en de mensen die nu in de rij in Terneuzen staan, geboren werden. wij na de prik gehersenspoeld weer naar buiten om de vrijheids lievende mensen te vermoorden. Ik besluit echter dat ik het Malie veld te ver en te druk vind. Geher senspoeld was ik hiervoor al vol gens sommigen. Zij kunnen zich geen wereld voorstellen waarin vaccinatie en maatregelen verre verkiesbaar zijn boven het alterna tief. Dat de hel losbreekt als je niets doet, kunnen ze evenmin geloven, ondanks de beelden uit China, Ita lië, Brazilië en India. Misschien vind ik dat nog het meest verba zende in deze tijd. Dat je ziet dat in een vloek en een zucht de rationa liteit verdampt en er allerlei stam men opstaan. Ik had keurig mijn gele vaccina tieboekje bij zodat ik tijdens een eventuele trip in het buitenland mijn vaccinatie zou kunnen aanto nen. Handtekening, sticker, datum, stempel: dat was het idee. Maar dat was gerekend buiten het doortas tende pandemiebeleid van de hui dige demissionaire regering. Vanaf die dag was het de mensen van de GGD namelijk verboden om die boekjes nog in te vullen. ,,U kunt het bewijs erin nieten, mevrouw!" Bewijs is een groot woord voor een A4'tje in het Nederlands. Boven dien was de gele inktcartridge op zodat het er ook nog eens uitzag als een foute kopie. Wie ooit verder dan de pier van Walsoorden of Zaamslagveer kwam, in het voor malig Oostblok bijvoorbeeld, weet dat een flOKyMeHT pas een docu ment is als er een stempel opstaat. ,,Maar er komt ook nog een app!" Voorlopig is die er echter nog niet. Waarom dan niet een beproefd re cept dat ook mensen die geen smartphone bezitten, kan bedie nen? Helaas heb ik een vod als be wijs, maar inmiddels wel een echte prik. Dat dan weer wel. Het is de GGD verboden die gele boekjes in te vullen DE STELLING Vandaag: Ik kijk uit naar het songfestival Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters ill Jiiiiidliiid l li niet... Auto in brand: automobilist raakt gewond Metershoge vlam boven terrein Dow KAMPERLAND Drie vijftigers vast voor diefstal van kinderfietsen Dat is de strategie die Zeeland al langer hanteert. Niet bedelen om geld voor Zeeuwse projecten maar Den Haag erop wijzen hoe Zeeland kan helpen landelijke problemen op te lossen. 'We moeten herstellen van de coronapandemie, het kli maat verandert, er is vergrijzing en tegelijkertijd zoeken onze jongeren naar huizen', schrijft commissaris van de koning Han Polman aan Ha mer. 'Voor onder andere deze opga ven biedt Zeeland oplossingen. De Zeeuwse overheden bieden graag hun bijdrage om samen uit de crisis te komen'. Daarna volgt wel dege- lijk een verlanglijstje. Door een overgang naar duurzame landbouw en visserij wil Zeeland droogte en verzilting aanpakken. Polman dringt daarom aan op een klimaat wetgeving die maatwerk in de regio mogelijk maakt. Ook breekt hij nog eens een lans voor de plannen om door de inzet van waterstof de in dustrie in Zeeuws-Vlaanderen te vergroenen. Tolvrije tunnel Europa kan verder ontsloten wor den door de aanleg van een railver binding tussen Gent en Terneuzen, stelt Polman. En de Westerschelde- tunnel moet zo snel mogelijk tolvrij worden. Over die kwestie schrijft Zeeland nog een aparte brief aan Hamer. En er wordt ook wel degelijk ge vraagd om extra geld, voor het Zeeuwse onderwijs, de cultuur, de zorg en de bereikbaarheid. Polman wijst er nog eens op, in lijn met eer dere brieven aan het huidige kabi net, dat Zeeland hard getroffen wordt door de huidige financie ringssystematiek. Met zijn hit Roller Coaster heeft Danny Vera zaterdagavond de tweede plaats bemachtigd in de Free European Song Contest 2021 van de Duitse televisiezender Pro- Sieben. Het alternatieve songfestival werd gewonnen door de Ier Rea Garvey met het liedje The One. Vera hield wereldsterren Milow uit België en Amy Macdonald uit Schotland achter zich. Zij eindig den op een gedeelde derde plaats. Vorig jaar werd de wedstrijd voor het eerst gehouden, toen het Euro- visie Songfestival niet doorging. De opzet lijkt er sterk op, met deelne mers uit zestien verschillende lan den en een vergelijkbare punten telling. Publiek kan alleen niet in elk land stemmen. Een van de pre sentatoren was Conchita Wurst, die in 2014 de Common Linnets met Ilse DeLange versloeg bij het echte songfestival. Vorig jaar werd Ilse de Lange ook tweede bij de FESC. Winnaar Garvey woont en werkt al jaren in Duitsland. Hij scoorde er verschillende hits en was zesmaal coach bij het programma The Voice of Germany. Elektrische auto's hebben in de meivakantie 50 procent meer stroom getankt bij Zeeuwse laad- palen dan in de drukste weken van de vorige zomer. Dat meldt Agri- Snellaad, de beheerder van een net werk van 250 laadpalen in zuid west-Nederland. Steeds meer toeristen komen met een elektrische auto naar de provincie. Dat verklaart de piek in de meivakantie. De verwachting is dat de stijging alleen maar toe neemt en dat de vraag naar stroom voor auto's een paar keer per jaar enorm gaat pieken. In 2030 rijden er in Nederland waarschijnlijk twee miljoen elektrische auto's. Zeeland moet daarop voorbereid zijn, zegt manager Roel Clement van AgriSnellaad. ,,Je wilt natuur lijk niet dat toeristen wegblijven omdat ze hun elektrische auto niet kunnen opladen." Het bedrijf hoopt zijn aantal laadlocaties dit jaar te verdubbelen. Dat gebeurt in samenwerking met bedrijven en gemeenten. Die stel len de grond beschikbaar en Agri- Snellaad betaalt en exploiteert de laadpalen. Ze komen niet alleen op drukke plekken te staan, maar ook in kleine, afgelegen dorpen. maandag 17 mei 2021 Vod als bewi s In apocalyptische films komen Reageer op pzc.nl Weekend: Ik ga alleen op vakantie naar een land waar code groen heerst 1770 stemmen JE VERWACHT T SCHOONDIJKE Een automobilist is gis termiddag gewond ge raakt toen hij met zijn auto tegen een boom be landde en de wagen in brand vloog op de Rijks weg (N676). Toen de brandweer arriveerde, was het slachtoffer al uit de auto geklommen. Volgens de politie was de bestuurder van de ge crashte Mini mogelijk onwel geworden. De ge wonde is per ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Vanwege het on geluk was de Rijksweg vanuit Breskens richting Schoondijke ruim een uur versperd. Het verkeer moest over de parallel weg rijden. TERNEUZEN Een metershoge vlam en zwarte rook tekenden zich gisteren aan het begin van de middag af boven het terrein van chemiebedrijf Dow aan de Westerschelde bij Ter- neuzen. Oorzaak: een procesverstoring in één van de drie krakers om streeks 12.00 uur. Om de kraker veilig uit te schakelen moeten de grondstoffen eruit, wat gebeurt door die af te fakkelen. Tot in de verre omtrek was dit te volgen. De fakkelinstallatie is na de procesverstoring au tomatisch geactiveerd. Drie vijftigers uit Hel mond hebben in de nacht van zaterdag op zondag geprobeerd drie kinderfietsen te stelen van een camping in Kamperland. De fietsen stonden met een ketting op slot en waren be stemd voor de verhuur, maar de drie hadden de ketting vernield. Doordat de mannen op de camping verbleven, kon een getuige precies vertellen waar zij waren. Rond 0.45 uur werden de mannen (51, 52 en 58 jaar) door de politie aan gehouden. De fietsen zijn teruggegeven aan de eigenaar. Die heeft aangifte gedaan. Als informateur Mariëtte Hamer vandaag begint met de gesprek ken die moeten leiden tot een nieuw kabinet treft ze tussen een ongetwijfeld torenhoge sta pel brieven op haar bureau ook een schrijven uit Zeeland. Het is een verlanglijstje vermomd als een aanbod om het nieuwe kabi net te helpen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ernst Jan Rozendaal Keulen Ernst Jan Rozendaal Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2