ZEELAND GEBOEKT Klompjes klepperden over klinkers 7 Een mooie, historische tuin moet je zien. In het bijzondere fotoboek 't Hof Ravestein meer dan een tuin wandelen we door het gereconstrueerde kerndeel van een buitenplaats midden op Walcheren. Een groen avontuur met gepassioneerde bewoners. Vijvers en een 'grand canal', windha- gen, boomgaarden, graslanen. De re constructie van het kerndeel van de buitenplaats Ravestein vlakbij Grijpskerke, zoals die op een kaart van om streeks 1770 staat, is vandaag de dag een oase in het boerenland. Een toevluchtsoord voor al wat loopt en vliegt in de omgeving van Grijps- kerke. In de tuin wordt geen gif gebruikt, geen kunstmest, hooguit een beetje mest voor de rozen. Vanaf Grijpskerke richting Buttinge ligt de Ravesteinweg al snel aan je rechterhand. Doodlopend. Na tuincentrum Zeelandplant eindigt de weg bij een toegangshek. Twee bronzen raven monsteren het bezoek vanaf hun bakstenen hekpalen. Willemien van Montfrans (1940) is oud-burgemeester van Veere (1982-1989). Eind 1998 werd de toenma lige boerderij aangekocht. Aanvankelijk was er slechts 7000 meter grond bij het boerenhuis, de omringende percelen aardappelen en tarwe kwamen vrijwel tot aan de voordeur. Er kon grond worden bij gekocht en sinds 2002 werd er aan reconstructie en behoud van het kern deel van de buitenplaats van voor 1800 ge werkt, alles bij elkaar 3,2 hectare. In 2008 kwa men Willemien en haar man Henk er defini tief wonen. Ter gelegenheid van hun 50-jarig huwelijk verscheen in 2014 de geschiedenis van 't Hof Ravestein in een door Tiny Polderman ge schreven uitgave: een eenvoudige boerderij in de middeleeuwen, een buitenplaats in de 18e eeuw, daarna weer boerderij. Dit jaar worden de huidige bewoners tachtig jaar, voor hen een nieuwe gelegenheid voor een boek over hun domein. Een fotoboek deze keer: 't Hof Ravestein meer dan een tuin. De Amsterdamse fotograaf Jaap de Bussy - een volle neef van de oud-burgemeester - kwam in twee jaar tijd zo'n vijftien keer naar het landgoed. Alle sei zoenen, dag en nacht, windstil en storm, la nen, bomen, hagen, bloemen, waterpartijen, omliggende landerijen. Lijnen en spiegeling, regelmaat en ruimte. Het is een bijzonder boek geworden dat - ondersteund door sum miere teksten van Willemien van Montfrans - het beeldverhaal vertelt van een natuurlijke, historische tuin in een door monocultuur ge domineerd landschap. Kikkers Op een zitje vlak bij de grote vijvers kost het moeite om de kikkers en rugstreeppadden te overstemmen. Het is lang koud geweest, ze hebben wat in te halen, legt de bewoonster uit. Ze vertelt dat een schat aan archeologisch materiaal is opgegraven, een klein deel daar van is in de schuur uitgestald. Ravestein is nu officieel in de nationale database opgenomen als terrein van hoge archeologische waarde. Reconstructie houdt in dat het na 1800 ver dwenen tuinontwerp weer zichtbaar is ge maakt, met verschillende soorten vijvers, la nen, een eiland, hoge bomen rondom het huis, boomgaarden. Strak gemaaide banen in het gras accentueren het oorspronkelijke ont werp met vaak dubbele meidoornhagen. Ruig Willemien van Montfrans: ,,We hebben ge zocht naar een tuinmodel dat je zelf kunt on derhouden. Dicht bij het woonhuis tuinier ik, daar staan plantjes die secuur behandeld moe ten worden. Verder weg laten we de natuur haar gang gaan. Op het eiland staan klimrozen die in elkaar groeien. Dat oogt ruig en geeft beschutting, ik doe er bijna niets aan. Mijn man maait elke tien dagen de graspaden. De velden met hoog gras en daartussen wilde peen en kaardebollen worden de laatste week van augustus of eerste week van september door een bedrijf gemaaid." We zien het reliëf in de tuin. Vlak bij het huis is een laagte waar het al snel zomert. De waterhuishouding van voor de aanleg van de grote gemalen op Walcheren is hersteld. Landschapsbeheer Zeeland leverde geënte bo men die twee soorten fruit leveren. Vlak bij de schuur, bij de paardeningang waar de grond hard is aangestampt, doen vijgen het goed. Tekst in het boek: ,,Er groeien zo veel mogelijk planten die hier van oorsprong voorkomen. Alles krijgt zo veel mogelijk een kans, er wordt weinig gesnoeid. Het gaat om het ecologisch evenwicht van beplanting, dieren, vogels, insecten. Dat levert een rijke natuur op, en maakt gelukkig!" Han Polman schrijft in zijn voorwoord dat de bewoners met het boek 'de pracht en kracht van hun tuin' doorgeven: ,,Daarmee in spireren ze hopelijk velen om verder vorm te geven aan de Tuin van Zeeland, ook buiten Walcheren." Zeeuwse schrijvers Toen winters nog winters waren, en zomers nog zo mers. In die tijd spelen de boeken van Dignate Robbertz, in 1909 geboren te Veere als Johanna Verstraate en in 1986 ook te Veere gestorven als Johanna Beversluis- Verstraate. Zeeuwser kunnen boe ken niet worden dan de boeken van deze dochter van een dijkwer ker. Met verve bezigt ze zelfs de Zeeuwse toale. 'Moe jie nog vee wieë?' vraagt de hoofdpersoon van Jikkemien (1941) aan haar man. Moet je nog veel wieden? 'Ie eet de ooren van m'n ood,' klaagt iemand over een gulzige boerenknecht. Mensen die geloven dat de goe den louter goede dingen doen, en de slechten louter slechte dingen, kunnen zich maar beter niet in het geval Robbertz ver diepen. Want achter haar be wonderens waardige streekromans gaat een afschuwwek kende vrouw schuil, de echtge note van de beruchte Veerse dich- ter-burgemeester Martien Bever sluis. Zelf werd ze vanwege haar gedrag in de bezettingsjaren ver oordeeld tot 3,5 jaar internering. Haar literaire loopbaan zette ze vervolgens gewoon voort, onder meer met Geertrui, de heks van Veere (1951) en Govert (1954), over een rijke Zeeuwse boer die het landje van zijn buurman tracht te bemachtigen. Haar eerste werk Merientje stond in 1938, ook al onder haar schuil naam (geloof de naslagwerken met), in het tijdschrift Opgang. Daarop volgde al snel Noordwester over een Zeeuwse garnalenvisser. Waar blijft zijn boot? 'Was daar in het zwart van de avond een mast?' De plaatsnamen zijn an ders, maar waar we zijn is duide lijk genoeg: 'Van het Noorder-ei land zwaaide het torenlicht snel en driftig over het water. Uit het Westen werd het statig, met brede zwaai beantwoord.' Boeken van weleer. 'Op de kade klepten klompen,' lezen we in Noordwester. 'De klompjes van de kinderen klepten luid over de gele klinkers,' horen we in Jikkemien. Een eeuwige constante in dit lan delijke, maar allerminst oubollige proza is de natuur. De mensen in de buurt van 'de bosschen van Zeeduin' zijn overgeleverd aan haar grillen. Een idylle met stee vast dreiging op til. Een ogen schijnlijk veilig eiland, maar 'de waereld is zo groot achter Strookerke, daer ei jie gin weet van'. Hoor ik daar heel ander gekletter dan het gekletter van klompjes? maandag 17 mei 2021 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Oase in het boerenland Jan van Damme Jaap de Bussy: 't Hof Ravestein meer dan een tuin - Uitgeverij Debussyfoto, met een voorwoord van commissaris van de koning Han Polman, 128 pagina's, 29,50 euro. On line presentatie woensdag om 19.30 uur via website en Facebookpagina van boekhan del de Drvkkery in Middelburg. De tuin kan bezocht worden tijdens de Zeeuwse tuin dagen op vrijdag 4 en zaterdag 5 juni (en tree 5 euro). Groepen kunnen op afspraak terecht. De scherpe grens tussen tuin en boerenland. fotos jaap de bussy Hazen vinden een toevluchtsoord op 't Hof Ravestein. Mario Molegraaf Willemien van Montfrans voor het 'grand canal' op de gerestaureerde buitenplaats Ra vestein bij Grijpskerke. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27