OPENPfDIUM Als Martijn Hop 'Ave Maria' zingt, dan houdt geen bruid het droog II 'Slechts één reactie op vacature' 6 Schoenenketen Omoda kan bijna geen personeel meer vinden Muzikanten laten zien en horen wat ze in hun mars hebben. Vandaag richten we onze spotlight op operazanger Martijn Hop. den in het koor Collegium Musicum waar hij ook zijn toekomstige vrouw Angelique leerde kennen. Met regel maat trad hij toen al en nu nog steeds als solozanger op. Er krult een glim lach rond zijn mond als hij zegt: ,,Het lukt me altijd bij elke bruid een traan te laten rollen met het zingen van Ave Maria.'' Opera toegankelijker Om meer evenwicht te creëren tus sen werk, gezin en hobby besloot hij in 2007 zijn eigen advocatenkantoor te starten onder de naam Houblon. Dat is het Franse woord voor 'hop', bekend als smaakmaker voor bier. Binnen de advocatuur had Martijn een clubje professionele zangers le ren kennen. Samen met hen vormde hij negen jaar lang het koor Meister- singer. Met pianist Peter Beijersbergen van Henegouwen overwoog hij ver volgens de mogelijkheden om met een klein ensemble opera toeganke lijker te maken voor een breed pu bliek. Uit deze overweging is in 2009 het Houblon Ensemble ontstaan. Het brengt hoogtepunten van opera's waarbij een verteller op luch tige wijze het gehele verhaal presen- teert. De musici zingen en spelen de belangrijkste operafragmenten. De verteller plaatst de gespeelde scène in zijn context. Van Le Nozze di Figaro is een cd uit gebracht. ,,De voorstellingen zijn ge schikt om zelfs kinderen vanaf acht jaar mee naar toe te nemen'', zegt Martijn. In het Houblon Ensemble treedt hij als bas/bariton op met so praan Marike Verbeek, verteller Ho ward van Dodemont en pianist Bert Mooiman, die de inmiddels veel te jong overleden Peter Beijersbergen van Henegouwen heeft vervangen. Met de aankoop en verbouwing van het oude dorpshuis in Dreischor realiseerde Martijn de ideale plek voor zijn gezin om te wonen, zijn ei gen kantoor en een concertruimte om circa zestig bezoekers te kunnen ontvangen. Daarbuiten treedt hij als solozanger en met zijn ensemble ook op in de Adriaanskerk op Dreischor, in de Nieuwe Kerk in Zierikzee en op diverse plaatsen elders in het land. Maar in coronatijd nu dus al lange tijd niet. ,,In september heb ik in de Theetuin in Oostkapelle nog wel een concert gegeven samen met harpiste Dorine van Dijk met liede ren van Schubert, Schumann en Mo zart. Dat pakte zo verrassend goed uit dat we dit programma de afgelo pen winter op cd hebben gezet. Die zal worden uitgebracht zodra de sa menleving weer echt open gaat'', laat Martijn weten. Martijn Hop (50) uit Dreischor hoorde als puber bij klassieke zang al een stemmetje in zijn achterhoofd fluisteren: 'Dit is toch wel mooi'. De discodreun van de jaren'80 sprak hem minder aan. Hij zong met ple zier in het brugklaskoor en genoot van de liederenavonden die zijn le raar Duits organiseerde. Martijn werd geboren in Bennen- broek en volgde de middelbare school in Haarlem. Een lijntje naar Zeeland was er door zijn opa Jacob Catsman die in Brouwershaven woonde en daar ook begraven ligt. ,,Als oma zijn graf wilde bezoeken, trakteerde ze ons op een weekje ver blijf in Hotel Vliegveld in Haam stede'', memoreert Martijn. Zingen loopt als een rode draad door zijn le ven. ,,Heel even overwoog ik het con servatorium, maar dat zou een totaal ander leven betekenen. Ik koos uit eindelijk heel bewust voor een rech tenstudie in Leiden.'' Naast zijn studie en later tijdens zijn werk als advocaat volgde Martijn ook altijd zanglessen. Hij zong in Lei- Heel even overwoog ik het conservatorium, maar dat zou een totaal ander leven betekenen Omoda heeft momenteel 54 vaca tures openstaan. De laatste drie, vier maanden reageert er bijna nie mand. Operationeel directeur Jan Baan: ,,Het is een serieus probleem. Voorheen kregen we 30 tot 40 reac ties op een vacature. Nu maar een tje. Het lijkt alsof de Zeeuwse per- soneelsvijver is leeggevist. Het ver rast en verbaast ons." Voor de pan- demie wist Omoda op eigen kracht voldoende personeel te werven. Nu moet het voor het eerst een beroep doen op uitzendbureaus. ,,Maar ook die hebben te weinig aanbod voor ons." Zorg De oorzaak is de krappe Zeeuwse arbeidsmarkt én de coronacrisis, denkt Kim Houmes, personeels- manager bij Omoda. ,,Horecagele- genheden en winkels zijn maanden dicht geweest. We vermoeden dat veel mensen uit de horeca en de de tailhandel zijn overgestapt naar de zorg." Ze wijst onder meer op jongeren die de corona-teststraten bemen sen. Baan vult aan dat juist die sei- zoenskrachten in de horeca altijd een belangrijke doelgroep voor Omoda waren. ,,Maar die bron lijkt nu opgedroogd. Wat betreft win kelpersoneel is het trouwens geen uniek Zeeuws probleem. Ook voor onze winkel in Utrecht krijgen we amper mensen." Omoda heeft in totaal 600 men sen in dienst. De personeelsnood is hoog, zeker nu de stenen winkels weer open zijn en mensen weer meer gaan shoppen, onderstreept Baan. Door de coronacrisis is het aantal online bestellingen ook toe genomen, waardoor er in het logis tieke centrum in Zierikzee meer handen nodig zijn. Per dag gaan duizenden schoenen weg en wordt eenzelfde aantal geretourneerd. Baan schat dat Omoda in de logis tiek zo'n 40 medewerkers tekort- komt. Voor de winkels kan de schoenenketen er zeker nog zo'n 80 gebruiken. De Zeeuwse personeelsvijver lijkt leeggevist De schoenenketen loopt niet meteen spaak, maar Baan maakt zich wel zorgen. ,,Een kracht van Omoda is dat je als je voor 12.00 uur bestelt, je de schoenen dezelfde dag nog in huis hebt. De service vergt een enorme logistieke krachtsin spanning. Ook in de stenen winkels wil je voldoende mensen hebben om klanten optimaal te bedienen. Daar komt nu heel veel druk op." Salaris flink omhoog Om mensen, en dan met name jon geren, warm te maken voor een baan, zal Omoda vanaf 1 juni aller eerst de salarissen voor 15- tot 20-ja- rigen flink verhogen. Een 19-jarige gaat bijvoorbeeld van 6,65 naar 9 euro bruto per uur. Baan: „Daarmee zitten we een euro boven wat Al bert Heijn, één van de beter beta lende werkgevers, voor deze leef tijdscategorie betaalt." Wie wordt aangenomen, mag ook een paar nieuwe schoenen uitkiezen, onge acht het bedrag. Een werknemer krijgt daarnaast 20 procent korting op de collectie. Omoda zal ook de werving intensiveren. maandag 17 mei 2021 GO Martijn Hop is advocaat én professioneel zanger. foto marieke mandemaker Wil je Martijn Hop horen? Kijk op de site bij /video Martijn Hop basbariton Wil jij ook laten zien en horen wat je kan? Mail dan naar s.stock- man@pzc.nl Ali Pankow -Martijn Hop Wie een baan zoekt, moet eens bellen met Omoda. De Zeeuwse schoenenwinkelketen in Zierik- zee kan nauwelijks nog perso neel vinden voor de stenen win kels, het logistieke centrum en de klantenservice. Om mensen warm te maken, zal het bedrijf vanaf juni de salarissen flink verhogen. Frank Balkenende Zierikzee -Jan Baan, operationeel directeur Omoda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26