Wasschappels tripel met een vleugje duindoornbes 'We willen ongelukken voorkomen' HAP verhuist op 1 juni naar Middelburg 4 Uitweg uit impasse gezocht Bram Weststrate, met rode jas, en de andere Westkapelse hobbybrouwers genieten van de Was- schappels tripel. foto lex de meester Het voorstel komt niet van het col lege van B en W zelf, maar van land schapsarchitecten Bosch Slabbers en adviesbureau Twigt-om, die de op dracht hebben gekregen opnieuw met alle betrokkenen te gaan praten over het vervolg van het hoofdpijn dossier. Het college heeft hun aan pak wel geaccepteerd. Ons vertrouwen in de gemeente is al broos. Dit helpt dus niet Na jaren van plannen maken en pra ten ligt er volgens Bosch Slabbers en Twigt-om een compromis waar alle betrokkenen - ondernemers, inwo ners en gemeente - slechter van worden. Namelijk een plan dat 'niet leidt tot een optimaal bedrijventer rein en niet leidt tot een optimaal re sultaat voor het dorp Nieuw- en Sint Joosland en de omgeving'. Deze impasse willen zij doorbre ken door eigenlijk opnieuw te be ginnen. 'Wij denken bijvoorbeeld aan het maken van een duidelijke keuze om het hele gebied van het bedrijventerrein Trekdijk te ont wikkelen als bedrijventerrein en bij voorbeeld geen boomgaard en zon- nepark aan te leggen maar zonnepa nelen op daken te stimuleren.' Dorpsbewoners en de Werkgroep Trekdijk proberen juist al jaren zo'n groot bedrijventerrein tegen te hou den. Zij eisen meer groen en meer sociale voorzieningen in het gebied, waar het dorp ook wat aan heeft. Bosch Slabbers en Twigt-om wil len de leefbaarheid op een andere manier compenseren. 'Hoe mooi zou een nieuw dorpsbos, echt op de rand van het dorp, niet kunnen zijn.' Dat kan ook subsidie opleveren, die voor andere dingen gebruikt kan worden, stellen zij voor. Dan 'ont wikkelen we energie voor iets in plaats van tegen iets, zoals nu'. Dorpsvisie Bovendien levert een groot bedrij venterrein de gemeente meer geld op. Een groot deel daarvan moet dan ten goede komen aan Nieuw- en Sint Joosland, vinden Bosch Slab bers enTwigt-om. Daarom moet er ook een dorpsvisie komen. De Werkgroep Trekdijk is deson danks verbaasd dat het college dit voorstel heeft omarmd. ,,Ons ver trouwen in de gemeente is al broos", zegt John de Rijke. ,,Dit helpt dus niet." Verder wil de Werkgroep nog niet reageren, omdat de raadscom missie ruimte er vanavond over gaat praten. Dat gebeurt op verzoek van D66 en SP, die verbaasd zijn over het voorstel. Zij zijn niet de enige. GroenLinks vindt de huidige aanpak volgens Leny van den Heuvel 'onac ceptabel'. PvdA is 'stomverbaasd' omdat hiermee ook alle inspannin gen van de Werkgroep Trekdijk te niet worden gedaan, zegt Mehmet Kavsitli. ,,Dan zijn we terug bij het begin." Brouwerij 't Meuleneind uit Hoe ven schreef onder de hobbybrou wers van Westkapelle een wed strijd uit om een lekkere tripel te brouwen. Dat leverde een flink aantal bieren op die vervolgens werden beoordeeld door de plaat selijke horeca-ondernemers. Zij kozen voor het bier van Weststrate waarna de brouwers er ook nog een typisch Westka- pels smaakje aan gaven door aan het recept wat duindoornbes toe te voegen. ,,Daardoor hebben we een unieke tripel gekregen, die met geen ander is te vergelijken", aldus brouwer en oud-Westkap- pelaar Jan Dommisse. Volgens hem is het een redelijk droog bier geworden. ,,Dus niet zoet maar met een stevige smaak. Dankzij de duindoornbes is de tripel ook wat bitter." Ik wil geen complexe smaken. Ik werk met mout, hop, water, suiker en wat koriander Weststrate zelf is blij dat zijn bier uitgekozen is. Hij brouwt al vanaf 2009 en hij houdt van sim pele bieren. ,,Ik wil geen com plexe smaken. Ik werk met mout, hop, water, suiker en wat korian der, meer niet. Er zijn brouwers die van alles toevoegen zoals si naasappelschillen, houtsnippers, meerdere kruiden en noem maar op. Maar dan proef je door de complexiteit niet meer de ver schillende smaken." Zelf vindt hij zijn tripel zonder duindoornbes nog lekkerder dan met. Maar het idee dat er iets aan recept is toege voegd om het echt Westkappels te maken, dat vindt hij ook wel mooi. ,,En ook met die bes is het een lekker bier." Corné de Voogd is er niet gerust op. Het SGP-raadslid vreest dat de ge meente te veel risico neemt door onderhoud aan de kademuren uit te stellen tot het allerlaatste mo ment. „Volgens de wethouder han teert Middelburg het piepsysteem: pas als het fout dreigt te gaan, grij- pen we in. Ik denk dat dat niet ver standig is." Al jaren bekend Eerder en vaker inspecteren hoe de kademuren eraan toe zijn is volgens De Voogd nodig om problemen tij dig te onderkennen. ,,Het is al jaren bekend dat een groot deel van de kademuren in slechte toestand ver keert. Maar we doen er pas wat aan als er klachten komen. We willen zeker weten dat er geen ernstige ongelukken kunnen gebeuren." Het piepsysteem wordt mede ge hanteerd uit geldgebrek; Middel burg kan niet zomaar miljoenen ophoesten om kademuren te her stellen. ,,Maar als kademuren in storten, zoals in september in Utrecht gebeurde, zijn de proble- men nog groter. En de kosten nog hoger", waarschuwt De Voogd. Niet het onmogelijke ,,Ik vraag ook niet naar het onmo gelijke. Laten we eerst meer en vroeger inspecties doen. Bovendien worden er voortdurend nieuwe en betere technieken ontwikkeld. Ik ken ze niet, maar die moeten we wel in beeld brengen", vindt De Voogd. ,,En uiteindelijk is het ook zo: als het nodig is, komt het geld er ook wel. Want als een kademuur op instorten staat, moet het geld er toch ook komen." De Voogd heeft schriftelijke vra gen gesteld aan het college van bur gemeester en wethouders over in specties en onderhoud van kade muren. MIDDELBURG De Huisartsen post Walcheren verhuist op 1 juni van Vlissingen naar Middelburg. De HAP vestigt zich in het nieuwe gezondheidscentrum Walchers Zorgknooppunt aan de Kroon- eveldweg. ,,Daar zitten we centraler en zijn we beter bereikbaar", aldus Nicole le Duc van de Zeeuwse Huisartsen Coöperatie. De HAP zit nu nog bij het Vlis- singse ziekenhuis maar gaat daar weg omdat de ruimte daar beperkt is. Daar komt ook bij dat Vlissingen niet centraal gelegen is. Zeker niet sinds alle Walcherse huisartsen zijn aangesloten bij de HAP. ,,Eerst waren de Veerse huisart- sen nog niet aangesloten. Toen ze dat wel deden is afgesproken dat we op termijn centraler zouden gaan zitten", aldus Le Duc. Die kans deed zich voor toen er enkele jaren geleden bouwgrond aan de Kroon- eveldweg beschikbaar kwam. ,,Op korte afstand van en de N57 en de A58 zodat we beter bereikbaar zijn." Het lukte ook andere partners te vinden zoals huisartsenpraktijken, een apotheek, fysiotherapie, verlos kundigen en thuiszorgorganisaties. De Walcherse dienstapotheek, nu nog gevestigd in Paauwenburg in Vlissingen, verhuist ook naar het gezondheidscentrum aan de Krooneveldweg. maandag 17 mei 2021 Verbazing over nieuw plan Trekdijk Het toch al broze vertrouwen van de Nieuwlanders in het ge meentebestuur van Middelburg heeft een nieuwe deuk opgelo pen. Aanleiding is een nieuw voorstel om toch weer te gaan praten over een groot bedrijven terrein naast het dorp. Reden is dat alle eerdere compromissen over bedrijvigheid en leefbaar heid nog niet tot een uitweg uit de impasse hebben geleid. Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland - John de Rijke Een lekker bier. Zo oordeelt Jan Hengst uit Westkapelle over de 'Wasschappels tripel' die zater dag in Westkapelle bij café/res taurant Kasteel van Batavia voor het eerst werd geschon ken. Het speciaal bier is ge brouwen naar het recept van zijn collega-amateurbrouwer Bram Weststrate en nu op meerdere plaatsen te koop in het dorp. Emile Calon Westkapelle - Bram Weststrate Wasschappels tripel. Instortingsgevaar van de kade muur aan de Turfkaai in Middel burg is tijdig ontdekt. Maar moet Middelburg met andere kademu ren ook wachten tot die begin nen te piepen en te kraken? Nee, vindt de SGP. ,,We moeten niet wachten tot er gewonden vallen." Maurits Sep Middelburg 'XkfpiU Jufl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24