s? Verlanglijstje is rituele dans Festival Zeeland Jazz gaat dit jaar online I ÏP Optimisme 2 Ze kennen alle trucjes en ezelsbruggetjes. Ze weten precies hoe je moet leren om voor dat examen te slagen. Ze worden nooit boos of ongeduldig. En ze zijn er helemaal voor jou. Maar waarom doen ze het eigenlijk? We vroegen het aan vier bijlesleraren. 'Ik wil iets zinnigs doen' BIJLESDOCENTEN ZIJ WETEN PRECIES Commentaar Ia een valse start die Mark Rutte bijna een vierde termijn als premier kostte en een langdurige reparatie die hem weer perspectief biedt op het Torentje, beginnen van daag, precies twee maanden na de verkiezingen, de inhoude lijke gesprekken die moeten leiden tot een nieuw kabinet. Informateur Mariëtte Hamer ontvangt de onderhandelaars van achttien verschillende partijen. Op advies van Herman Tjeenk Willink, die de afgelopen weken de plooien in Den Haag enigszins heeft gladgestreken, begint ze niet met de vraag wie met wie wil, maar zoekt ze naar meerderheden voor oplossin gen van de belangrijkste problemen van het land: zoals de we deropbouw na de coronacrisis, klimaatmaatregelen en het wo ningtekort. Als vanzelf moeten dan de contouren van een nieuw kabinet tevoorschijn komen. Bij een formatie horen ook de rituele brieven van de regio's aan de informateur. Je kunt ze niet overslaan, maar de kwes ties die daarin worden aangeroerd komen heus niet bovenaan de onderhandelingsagenda te staan, uitgezonderd misschien de aardbevingsproblematiek in Groningen. Het trucje van Zee land om het eigen verlanglijstje te verkopen als een bijdrage om landelijke problemen op te lossen, is doorzichtig. Zeker met een regeerakkoord op hoofdlijnen wordt het straks zoeken naar Zeeuwse onderwerpen. De financiering van gemeenten (in het algemeen), kernenergie en heel misschien de tol in de Westerscheldetunnel. Daar zal het waarschijnlijk bij blijven. Met een regeerakkoord op hoofdlijnen wordt het straks zoeken naar Zeeuwse onderwerpen Zeeland Jazz is voortgekomen uit organisaties die voorheen festivals organiseerden in Middelburg en Terneuzen. Na een noodgedwon gen kleine editie wilde het festival vorig jaar een comeback maken, maar de coronapandemie gooide roet in het eten. Dit jaar gaat het festival wel door, maar in een on line versie. Zaterdag zijn de eerste namen bekendgemaakt. Soulzanger Stef- ALMANAK Om haar heen in het verzor gingshuis zijn dit jaar heel wat mensen weggevallen als gevolg van een coronabesmetting. Ze waren op leeftijd, maar toch. Het coronavirus kreeg haar ook te pakken. Ze overleefde won der boven wonder. De nieuwe beproeving heeft haar levens- fen Morrison, bekend van het tele visieprogramma The Voice of Hol land en drie jaar geleden al eens te gast bij Zeeland Jazz in de tuin van de Kloveniersdoelen, keert terug De eerste namen zijn bekend. Steffen Morrison en The Preacher Men komen naar Middelburg naar Middelburg. Het jazztrio The Preacher Men, dat in 2019 de Edi son Publieksprijs voor beste jazz/world album won, is ook ge boekt. De komende weken komt de organisatie met meer nieuws over Zeeland Jazz On Air. houding niet veranderd, inte gendeel. Ze lijkt wel optimisti scher, al vertoont het lichaam steeds meer mankementen. De huisarts kwam op bezoek. Hij somde op wat ze allemaal heeft moeten doorstaan, inclusief co rona. ,,Ja'', reageerde ze direct, ,,ik doe nog aan alles mee!" Man op de vuist met bewoner Gewonde bij botsing tussen twee auto's Hulpdiensten zijn zater dagmiddag uitgerukt voor een verkeersonge luk in Kortgene, waarbij één persoon gewond raakte. Op het kruispunt van de Oudedijk en de Veerhavenweg in Kort gene kwamen rond 12.20 uur twee auto's in botsing met elkaar. Een ambulance rukte uit en de inzittenden werden onderzocht. Eén persoon bleek gewond te zijn. Eén van de rijbanen was voor korte tijd gestremd en het verkeer werd om geleid door de politie. IJZENDIJKE Camper in brand gevlogen op N61 HENK DRAYER Henk Drayer (71) uit Wemel- dinge, voormalig hoofd van de lerarenopleiding Pabo aan de HZ, had in 2016 op zijn lauweren kunnen gaan rusten. Maar nee, direct na zijn pensioen werd hij bijlesleraar. ,,Ik dacht: nou kan ik over de Oosterschelde gaan uit kijken of iets zinnigs doen." maandag 17 mei 2021 Het festival Zeeland Jazz heeft de eerste namen bekendge maakt. Op 19 juni treden Steffen Morrison en The Preacher Men op in de Stadsschouwburg in Middelburg. Nog niet voor pu bliek. Mensen kunnen vanuit huis meekijken. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De politie moest zater dagavond twee vech tende mannen uit elkaar halen in de Gerbrandy- straat in Vlissingen. Ge tuigen zagen het op stootje ontstaan. Zij ver klaarden tegenover de politie dat een man een ruit stuk had gegooid en dat hij daarna de woning binnen was gedrongen. De bewoner vluchtte naar buiten, met de 38- jarige indringer achter zich aan. Buiten raakten zij slaags. Omstanders probeerden de twee mannen uit elkaar te halen. De indringer werd geboeid overgebracht naar een zorginstelling, omdat er niet met hem te praten viel. KORTGENE De N61 tussen Schoon- dijke en IJzendijke is gisteren begin van de middag een paar uur dicht geweest vanwege een camper die langs de weg in vlammen opging. Niemand raakte ge wond. De camper vloog tijdens het rijden spontaan in brand. De brandweer rukte met twee tankau tospuiten en een water wagen uit, maar de kam peerwagen viel niet te redden. De weg richting Terneuzen was bijna drie uur dicht omdat het asfalt schoongemaakt moest worden. Het ver keer werd via de paral lelweg omgeleid. Ik houd Ondine van der Vleuten Bijles dus, in zijn 'oude' vakken wiskunde, bedrijfsrekenen, di dactiek en informatica. Het is bevredigender dan gewoon les geven, vindt Drayer. ,,Je werkt in principe één op één. In de vijf jaar dat ik dit nu doe, zijn al mijn klantjes - op eentje na - voor hun examen geslaagd. Ouders krijgen van mij na afloop van een les een kleine samenvatting van wat ik gedaan heb. Zo blijven ze op de hoogte. Tenslotte is bijles toch wel een kostbare geschie denis. Ik realiseer me heel goed dat niet iedereen zich bijlessen kan veroorloven. Het zou goed zijn als een school waar heel veel leerlingen bijles wiskunde nodig hebben, zich eens de vraag stelt: hoe komt dat? Van wege corona heb ik bijspijker cursussen gegeven op CSW, Nehalennia en Pieter Zeeman. In groepjes, soms maar met één leerling, soms met veertien. De cursussen werden door de Sinds corona geeft Henk Drayer nagenoeg alle bijles sen online. ,,Dat bevalt me uit stekend. Ik ben veel flexibe ler." FOTO WENDY BOONMAN scholen betaald. Door corona zijn er veel minder lessen ge weest. Er was geen ruimte voor herhaling, het beklijfde niet, de stof is minder goed verwerkt. Bij een vak als wiskunde is dat goed merkbaar, want daar bouw je steeds op het voorafgaande voort. Als de basis dan niet goed is, krijg je problemen." Er zijn wel weken dat hij 26 uur bijles geeft. Toch: ,,Je kunt er niet van leven, daarvoor is het een te onzekere inkomstenbron. In de vakantie valt die nagenoeg droog. Voor het geld moet je het niet doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22