BNNVara woedend Kassa minder vaak én op de maandag 16 MEDIA CULTUUR Kassa vecht tegen grote organisaties waar burgers zich klein voelen Dj Sander Lantinga debuteert deze week in het commentaarhokje van het Eurovisie Songfestival, naast Cornald Maas. Het zal te merken zijn aan het aantal grappen. „Gedoseerd, hoor. Ik ben niet groter dan het songfestival.'' SONGFESTIVAL COMMEN TATO REN BNNVara en AvroTros zijn furieus over het voornemen van de NPO om het programma Kassa zowel minder vaak uit te zenden als weg te halen van de zaterdagavond. In de nieuwe plannen van de pu blieke omroep voor 2022 zouden de consumentenprogramma's Kassa en Radar afwisselend op één avond worden uitgezonden: de maandag. Dat houdt in dat Radar vier afle veringen inlevert, maar dat vooral Kassa flink krimpt: van 37 naar 20 afleveringen. Het totale aanbod aan consumentenjournalistiek op NPO 1 per week zou dan worden gehalveerd: van 1,5 uur naar 45 mi nuten. ,,Dit is een onbegrijpelijke keuze van de NPO", zegt Gert-Jan Hox, directeur content bij BNNVara. ,,Programma's als Kassa en Radar kunnen uitsluitend bij de publieke omroep gemaakt worden en zijn van groot belang als tegen macht in een goed functionerende democratie. Premier Rutte pleitte onlangs voor 'een club die uitzoekt waar het misgaat tussen de over heid en burger'. Dat is precies wat Kassa al dertig jaar doet." Het kortwieken van Kassa komt in een periode dat diverse pro gramma's te horen kregen dat er afleveringen geschrapt moeten worden, zoals Radar, Opsporing Verzocht en Andere Tijden. Van het laatstgenoemde programma zou den de reguliere televisie-uitzen dingen verdwijnen, maar dat besluit werd vorige week terugge draaid. In plaats van de achttien reguliere afleveringen (per jaar) op de late woensdagavond (22.20 uur) worden nu tien langere shows uit gezonden (50 minuten in plaats van 25) om 20.25 uur. De NPO noemt het samentrek ken van Kassa en Radar 'een bun deling van de krachten'. ,,We zit ten nu middenin de planning voor 2022, waarbij we onder meer wer ken aan vernieuwing en het toe- komstbestendig maken van onze programmering", aldus een woordvoerder. ,,Consumentenpro- gramma's blijven uiteraard onder deel van ons aanbod, want deze vervullen een belangrijke maat schappelijke functie. We zijn in gesprek met AvroTros en BNNVara om te kijken of we met Radar en Kassa voordeel kunnen halen uit een bundeling van krachten. Daar bij liggen nog alle opties open." Onrechtvaardigheid Gert-Jan Hox van BNNVara: ,,Bij Kassa vindt de burger een stem in de strijd tegen onrechtvaardigheid, daar waar niemand anders luistert. Kassa vecht tegen grote organisa ties waar burgers zich klein voelen, niet gezien worden. Banken, verze keraars en overheid. En daarbij be reiken we iedere uitzending meer dan een miljoen kijkers. Kassa ver nieuwt continu en dus juichen we verandering van harte toe, maar aan het volume van dit soort pro gramma's moet je niet willen mor relen." Ook AvroTros is tegen, stelt Antoinette Hertsenberg, presenta tor van Radar. ,,De NPO is de enige die dit een goed idee vindt", stelt ze. ,,De redacties vinden van niet, de omroepen niet en de kijkers denk ik ook niet. Het komt alle maal voort uit de dringende be hoefte van de NPO om te verjon gen en te vernieuwen." Hox stelt dat je automatisch 'minder zaken kunt behandelen' als je Kassa en Radar halveert. ,,Dus wordt de burger de dupe. Dat is de reden dat we de komende tijd stevig in discussie gaan met de NPO om op dit besluit terug te komen." Dragqueens gaan door Film naar show Freek e zitten deze zon dag, zes dagen voor de grote finale, met een kop koffie ach ter de laptop in Hotel New York in Rotterdam. In het zelfde hotel logeert Jeangu Macrooy, de Nederlandse deelnemer aan het songfestival. Cornald Maas (58) en Sander Lantinga (44), beiden lid van de selectiecommissie die een stem heeft in de keuze van het Ne derlandse lied, behoren tot de offici ële delegatie van AvroTros. Nu Jan Smit het festival mede presenteert, neemt Lantinga zijn plaats in. Samen met Maas is hij morgen en donder dag te horen als commentator tijdens de halve finales en zaterdag bij de fi nale. Lantinga: ,,Als wij ook lid waren van de Nederlandse vakjury zou dat mis schien schuren, maar op het moment dat het lied is gekozen, is het out of our hands." Maas: ,,Als commentatoren zitten we hier met een heel andere pet op. Als Jeangu een fout maakt, benoe men we dat echt wel. Wij zijn mede verantwoordelijk voor de keuze van het lied, maar hebben dat niet zelf geschreven.'' Maas: ,,Nou, Sander en ik kennen elkaar privé al sinds 2003 en ik denk dat jouw songfestivalhart groter is.'' Lantinga: ,,Coens hartstocht is wel minder groot, hij is vooral door mij aangestoken. Ik ben altijd groot fan geweest. In de jaren 80 mocht ik opblijven voor Willem Ruis en voor het songfestival. In de jaren 90 ging ik studeren en heb ik van alles ge daan, maar ik bleef kijken. Zelfs toen Mrs. Einstein meedeed (1997, red.).'' a^^nCQpald maandag 17 mei 2021 GO Na Radaren Opsporing Verzocht wil de NPO nu consumenten programma Kassa kortwieken: van de zaterdag naar de maan dag én samen met Radar. Dennis Jansen Gert-Jan Hox, BNNVara TELEVISIE Make up your mind gaat vol gend jaar door op RTL 4. Za terdag zagen ruim 1,2 miljoen kijkers hoe zeven bekende mannen, onder wie Tygo Ger- nandt, Wolter Kroes en Peter R. de Vries, wer den omgetoverd tot dragqueens. ANIMATIE Cabaretiers Sil vester Zwane- veld en Freek de Jonge maken een 3D-animatiefilm naar een ver haal uit een re cente show van De Jonge. De twee troffen el kaar bij de pod- cast Zo maak je een cabaretpro gramma. 3 *D O Ciana Mayam (links) en Amber Kortzorg van Kassa komen minder op tv, als het aan de NPO ligt. foto rogier veldman/bnnvara Alexander van Eenennaam Dat voelt toch als Frank Snoeks die met Frank de Boer de EK-se- lectie samenstelt en vervolgens commentaar gaat geven? Coen Swijnenberg, met wie San der op Radio 538 de Coen en San der Show maakt, zit ook in de selectiecommissie. Had het com mentaarduo voor het songfestival net zo goed Coen en Cornald kun nen zijn? (links) krijgt als commentator bij het songfestival Sander Lantinga naast zich. FOTO BRUNOPRESS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16