Ziek is ziek, ook bij thuiswerken Groene belegger wil klimaatambities weten 15 AAN HET WERK Thijs Launspach Als je brakend boven de wc hangt, dan is het duidelijk: je bent ziek en kunt dus niet aan het werk. Met flinke hoofdpijn wordt de inschatting al moeilij ker. Even doorbijten? Een pijnstiller erin, en toch gaan? Wanneer ben je ziek genoeg om je ook ziek te melden? Het is een vraag die altijd lastig is. In tijden van thuiswerken is hij echter nóg ingewikkelder geworden, zo er- vaarde onlangs een vriendin met een baan aan de universiteit. De vriendin - plichtsge trouw type met groot verantwoordelijk heidsgevoel - voelde zich niet lekker, had een kleine verhoging en hoofdpijn (,,Geen corona, hoor!''). Als ze naar kantoor had ge moeten, had ze zich zeker ziek gemeld. Maar ja, nu werkte ze toch al thuis. Ze kon toch best met een beetje koorts de belangrijkste mailtjes wegwerken? Op de bank zat ze im mers toch al. Je ziek melden kan een flinke mentale drempel zijn - zeker als je daardoor belang rijke afspraken moet afzeggen, een deadline moet verschuiven of collega's opzadelt met extra werk. José Kager, de woordvoerder van de FNV die ik bel met het dilemma, herkent dit: ,,Het is natuurlijk heel sympathiek dat je zo graag door wilt werken'', zegt ze, ,,Toch is ziek door werken ook thuis niet verstandig. Je riskeert er ook nog eens mee dat het langer duurt om be ter te worden.'' Er zit nog een an der nadeel aan door werken terwijl je ei genlijk ziek bent. Zeggen dat je 'het iets rustiger aan doet' en toch met klachten aan het werk gaan is ook nog eens erg onduidelijk. ,,Stel dat je in de groepsapp aangeeft dat jij je niet lekker voelt maar als het nodig is nog wel een paar mail- tjes kunt beantwoorden, dan laat je mensen met meer vragen dan antwoorden achter'', zegt de FNV-woordvoerder. ,,Ben je nou wel aanspreekbaar, of niet? Waar kunnen ze op rekenen?'' Laat het dus niet in het midden en hak de knoop door. Dat is het beste voor jou, maar ook voor die collega's die weten waar ze aan toe zijn. Als het écht moet, neem dan aan het begin van de dag een kort moment om taken te delegeren en afspraken af te zeggen. ,,Kruip daarna onder de wol, en je kunt daarna weer sneller gezond aan het werk'', zegt Kager. De vriendin koos ervoor om zich met haar klachten inder daad ziek te melden, haar ver plichtingen ten spijt en tegen haar instinct in. Beter hele maal ziek dan half-werkend de dag verprutsen, vond ze. Ziek is ziek, en dat geldt ook in tijden van thuiswerken. Het rustiger aan doen, maar wel werken, is onduidelijk Onderzoek debacles 'Jeans niet duurder' De aandeelhouders van Shell spreken zich morgen uit over de klimaatambities van de oliereus. ,,De beloftes van Shell worden met de week groener, de daden niet.'' Voor de zesde keer dient groene belegger Follow This morgen haar resolutie in om Shell te dwingen snel ler de CO2-uitstoot te beperken. Die zal niet worden aangenomen denkt Follow This-voorman Mark van Baal, maar dat betekent vol gens hem niet dat de resolutie zin loos is. ,,Dat is wat Shell de aandeelhou ders wil doen geloven. De beloftes van Shell gaan allemaal over de verre toekomst. Het is een mooi verhaal over 2050, maar het wordt niet ondersteund door concrete doelen voor de korte of middel lange termijn. En dat is wat wij vragen, kom met concrete stap pen.'' ,,Shell geeft helemaal geen duide lijkheid. Ze hebben het steeds over het terugdringen van de relatieve uitstoot. Maar dat betekent dat de absolute uitstoot nog kan toene men. Om de opwarming van de aarde onder de 1,5 graden Celsius te houden moet de uitstoot van CO2 de komende tien jaar met 45 procent worden verminderd. Als die reductie niet wordt gehaald, lukt het al niet meer om de opwar ming onder die 1,5 graad te hou den. Daarom zijn concrete stappen nodig.'' Shell Nederland kwam afgelopen week met nieuwe doelen om de klimaatdoelstellingen te halen. Zo wil het bedrijf in 2040 in Neder land alleen nog CO2-neutrale brandstof voor wegvervoer leve ren. Topman Ben van Beurden be nadrukte dezelfde week nog maar eens dat Shell voorop wil lopen bij het aanpakken van de opwarming van de aarde, maar dat het niet rea listisch is te denken dat olie en gas snel overbodig kunnen zijn. ,,De beloftes worden steeds groe ner, de daden niet. Zonder con crete stappen gaat Shell met het beleid dat ze voorstaan niet vol doen aan de doelstellingen van het Klimaatakkoord van Parijs. Om In de VS is onze resolutie tot onze eigen verrassing aangenomen die te halen moet de uitstoot van CO2 direct omlaag.'' Shell zegt dat zijn beleid wel in lijn is met het Klimaatakkoord. Aan deelhouders mogen er ook over stemmen. Maakt dat jullie resolu tie niet bij voorbaat kansloos? ,,Ik verwacht dat het klimaatbeleid van Shell door de meerderheid van de aandeelhouders wordt ge steund. Onze resolutie is nog nooit aangenomen. Dat hoeft ook niet om invloed te hebben. Sinds wij de resolutie in 2016 voor de eerste keer indienden is Shell wel begonnen werk te maken van mi lieubeleid.'' ,,Ik hoop dat de steun voor onze resolutie groeit. Dat is een duide lijk signaal. We hebben de steun van zes grote Nederlandse institu tionele beleggers. Ik hoop dat er deze keer meer grote beleggers voor onze resolutie stemmen. Be leggers willen dat de opwarming van de aarde tot maximaal 1,5 graad beperkt wordt.'' ,,In de VS is onze resolutie vorige week tot onze eigen verrassing aangenomen bij twee oliemaat schappijen, ConocoPhillips en Phillips 66. Bij BP zien we de steun elk jaar groeien. Inmiddels is 21 procent van de aandeelhouders voor onze resolutie. En BP heeft onder druk van de aandeelhouders ook haar milieubeleid aange scherpt.'' GO MAANDAG 17 MEI 2021 Psycholoog Thijs Launspach verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: ziek melden. Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018). CREDIT SUISSE Het Zwitserse parlement gaat hoorzittingen houden over de miljardenblun ders bij Credit Suisse. De bank leed miljarden- verliezen na problemen bij investeerder Archegos en fi- nancierings- maatschappij Greensill Capi tal. IMPORTTAKS De VS en de EU zijn dichtbij een akkoord dat een verdubbeling van importhef fingen op Ame rikaanse spij kerbroeken, motoren en whisky voor komt. De ver dubbeling was nog Trump- beleid, maar de regering Biden ziet ervan af. 0) o O O 'Beloftes Shell gaan over verre toekomst' Peet Vogels Shell zegt zich aan het Klimaatak koord van Parijs te houden, dan is jullie doel toch bereikt? Waarom vertrouwen jullie de be loften van Shell niet? Shell kondigde vorige week een aanscherping van het milieube leid aan. Is dat niet voldoende? - Mark van Baal, Follow This Als de aandeelhouders de plan nen van Shell steunen is dat toch een nederlaag voor jullie? Shell is niet de enige oliemaat schappij waar jullie je pijlen op richten. Hoe gaat het bij de an dere bedrijven? Voorman Mark van Baal van groene belegger Follow This. foto dingena mol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15