11 Mariëtte Hamer (62) transformeerde van spijkerhard onderhandelende partijtijger tot verbindende polderkoningin. Als informateur begint ze vandaag aan een van haar taaiste klussen. 'Als discussies te lang duren gaan de mini- loempia's in de frituur'. Laatste bezoek aan Navo-missie Indiase variant baart zorgen Actie tegen drugsbende Ongeval in synagoge IPRMFIE1 MARIËTTE HAMER BEGINT NU ECHT MET DE FORMATIE II et onderkoelde ant I woord van Piet I Hein Donner ver telt wel zo'n beetje alles over Mariëtte Hamer de onder handelaar. Als mi nister van Sociale Zaken in Balke- nende-IV komt Donner lijnrecht tegenover de PvdA-politica te staan in een discussie over het ontslagrecht, jaren later blikt de CDA'er terug. Of Mariëtte echt zo lastig is in onderhandelingen? ,,Nee, dat valt wel mee, ze zegt ge woon altijd nee.'' Op het Binnenhof is Hamers on derhandelstijl haast legendarisch, weten oud-collega's. ,,Ze stopt nooit met onderhandelen'', zegt PvdA'er Pierre Heijnen. ,,Men is bang voor haar, tot premier Rutte aan toe. Door haar vasthoudend heid kwam het plan voor een soci aal akkoord in het regeerakkoord van Rutte en Samsom in 2012. Die- derik had alles eigenlijk al rond, zij wist dat punt er alsnog in te krij gen, dat ene zinnetje, als harde voorwaarde.'' Oud-CDA-Kamer- lid Wim van de Camp: ,,Ze is in houdelijk zeer sterk, maar ook ver domd taai. Ze beheerst het vak van achteruit onderhandelen, dan denk je dat je een compromis hebt, maar dan beginnen ze het hele spel opnieuw. Maar nu is ze meer de neutrale voorzitter, zonder par tij- ofvakbondskleur." Verbinden Hamer moet inderdaad uit een an der vaatje tappen. Haar opdracht is juist om strijdende partijen met elkaar te verzoenen. Voorganger en partijgenoot Herman Tjeenk Willink slaagde er in de tempera tuur op het Binnenhof omlaag te krijgen, maar de formatie is acht weken na de verkiezingen allesbe halve op stoom. Hamer moet eerst politieke overeenstemming zoe ken over het herstelbeleid na co rona en over andere 'urgente, grote thema's' die kunnen leiden tot een 'regeerakkoord op hoofdlijnen'. Vervolgens is het haar opdracht te onderzoeken welke partijen hier over zouden willen onderhande len. Dat moet allemaal in drie we ken, al gunt ze zichzelf meer tijd. ,,Een datum is maar een datum'', zei Hamer afgelopen vrijdag. Van daag en morgen krijgt ze alle acht tien fractieleiders op bezoek in de Stadhouderskamer. De nieuwe taak lijkt geknipt voor de 'nieuwe Hamer'. De boks- handschoenen heeft ze in 2014 al uitgedaan toen ze door het kabinet werd benoemd tot voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, de champions league van de Neder landse polder. Vakbonden, werk gevers en kroonleden praten en adviseren in de SER over bijvoor- Ik moet nu dit proces leiden. Wellicht doe ik dat wel verrassend beeld arbeidsmarkt en pensioe nen. Aan de voorzitter de missie om steeds te zorgen dat niemand boos van tafel wegloopt als discus sies weer hoog oplopen. Als in 2018 de onderhandelingen over het pensioenakkoord lijken te stranden, slaagt Hamer er mede in om de kwaaie koppen toch weer aan tafel te krijgen, en met succes. D66-minister Koolmees noemde haar 'de doorzetter van de SER'. Haar 'enorme ervaring' en 'gi gantische netwerk' zijn volgens betrokkenen goud waard. Maar misschien nog wel belangrijker is haar gevoel voor persoonlijke ver houdingen. Tijdens onderhande lingen zorgt Hamer ervoor dat er versnaperingen op tafel staan. ,,Zodat jij niet chagrijnig wordt omdat je maag knort'', zegt een SER-lid. Hamer weet: wie verza digd is, stapt makkelijker over te genstellingen heen. En dus staan er altijd zoetigheden op tafel. ,,En als de vergaderingen tot laat in de avond duren, gaan de miniloem- pia's en kaasstengels in de frituur.'' Oud-Kamercollega Heijnen weet dat 'het verbindende' er al langer in zat: ,,Hamer leidde tijdens Bal- kenende-IV onze fractie. Ga er maar aan staan: gedonder in het kabinet en een fractie die ook niet makkelijk was, met mensen als Samsom en Paul Tang.'' Nog zo'n gave van Hamer: even op de rem trappen als de spanning aan tafel te groot dreigt te worden. ,,Dan ziet ze dat iemand het zwaar heeft. 'Volgens mij is het tijd voor pauze, laten we even de benen strekken', zegt ze dan. Om te zor- gen dat het lijntje niet breekt.'' Een partijgenoot zegt: ,,Ze is ook heel aards. Als iemand totaal ont ploft kan ze heel onderkoeld rea geren: 'Ooooh, zie je dat zo? Laat me daar heel even rustig over den ken'. Explosief ontmanteld, is dan vaak de conclusie. Opvallend Toch is haar benoeming ook op vallend. In een tijd dat heel poli tiek Den Haag de mond vol heeft van nieuw leiderschap en een an dere 'bestuurscultuur' (zonder achterkamers en met het parle ment in plaats van de polder op één) wordt juist 'polderkoningin' Hamer naar voren geschoven om de renovatie van de bestuurscul tuur mede vorm te geven. Al ziet ze daar zelf niet zo'n probleem in, stelde Hamer vrijdag. ,,Op enig moment wordt er een plaatje op je geplakt, ik moet nu dit proces gaan leiden. Misschien ga ik dat wel verrassend doen.'' GO MAANDAG 17 MEI 2021 KABOEL Defensieminister Ank Bijle- veld-Schouten en com mandant der strijdkrachten Onno Eichelsheim hebben een kort bezoek gebracht aan de Nederlandse mili tairen die zijn gelegerd in Mazar-e-Sharif in Afghani stan. Defensie gaat ervan uit dat dit het laatste be zoek is aan de militairen daar, omdat de Navo-mis- sie binnenkort stopt na twintig jaar. Naar verwach ting komen de Neder landse militairen in juli defi nitief terug. LONDEN De Britse regering neemt 14 juni een beslissing over verdere versoepeling van de coronamaatregelen. Dan zouden alle beperkin gen op sociale contacten in Engeland moeten ver vallen. De Indiase variant van het virus dreigt echter roet in het eten te gooien. Die kan zich volgens de re gering enorm snel ver spreiden onder ongevacci neerde mensen. Er wordt onderzocht hoe effectief de vaccins tegen de nieuwe variant zijn. MADRID De Spaanse politie heeft zestig personen aange houden voor het witwas sen van zeker 1 miljoen euro. Dat geld was ver diend met drugshandel. Bijna alle verdachten (55) werden aangehouden op vakantie-eiland Mallorca, de rest in Madrid. De poli tie legde beslag op onder meer 400.000 euro, luxe goederen en 3 kilo coca ine. Het verdiende geld werd doorgesluisd naar Cuba, de VS en de Domini caanse Republiek. GIVAT ZE'EV Meer dan honderd mensen zijn gisteren gewond ge raakt door het instorten van een tribune in een overvolle synagoge in een Joodse nederzetting op de bezette Westelijke Jor- daanoever. Twee slachtof fers zijn overleden. De po litie zei dat er op het mo ment van het incident 650 gelovigen in de synagoge waren in de nederzetting Givat Ze'ev, ten noorden van Jeruzalem. De tribune werd verbouwd en was niet berekend op het grote aantal mensen. 'Ze stopt nooit met onderhandelen' Niels Klaassen Den Haag - Mariëtte Hamer FOTO GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11