Baudet op manifestatie: 'Gaf Van Haga gisteren nog een knuffel' 10 NIEUWS 'Alle puzzelstukjes moeten op hun plek vallen.' Turkije wil het toerismeseizoen redden, en heeft daarom een opendeurbeleid voor vakantiegangers. De strenge lockdown die Turken binnen moet houden, geldt niet voor buitenlandse toeristen. Zij kunnen doen wat ze willen. Op een stadsstrand in de bad plaats Kusadasi staan gekleurde parasols netjes op een rij. Het zand is schoon en bijna onbetre den. Celil Badikanli staat erbij en kijkt naar een Duitse toerist die een duik neemt in 'zijn' zee. ,,Ons hele leven zijn we al jaloers op Europeanen'', zucht hij. ,,Het is hier nu beter om toerist te zijn dan inwoner van dit land.'' Turkije zit in de strengste lock- down sinds het begin van de pan- demie. De besmettingscijfers lie pen in april zo hoog op, dat een straatverbod van drie weken werd ingevoerd. Maar heb je een bui tenlands paspoort en kun je aan tonen dat je op vakantie bent, dan gaan alle deuren open. Een nood greep om de Turkse toerismesec tor tenminste nog een beetje te la ten draaien. Weer een seizoen verliezen zou desastreus zijn. Het levert absurde taferelen en gemengde reacties op. Ophef was er over een filmpje van een Turkse man die door de politie uit zee wordt gesommeerd en een boete krijgt voor het overtreden van de lockdown. Hij wijst op anderen die ook zwemmen. ,,Dat zijn Oekraïners'', zegt de agent. ,,U bent een Turk.'' Op het strand bij een all-inclusive resort zit Aleks uit Kiev een boek te lezen. ,,Het lijkt wel Tsjernobyl, waar is iedereen?'' lacht hij. ,,Maar ik hou er wel van, ik lees graag, ik kom hier toch voor mijn rust.'' In Kusadasi zijn drie van de negen grote resorts open. De be zetting in het Korumar Hotel is 20 procent. Beter dan niets, zegt eigenaar Tacettin Ozden. „We hebben Bulgaren en Oekraïners. Voor sommige landen is het geen probleem om te reizen. Er komen ook Duitsers en Nederlanders die het niet erg vinden om bij terug komst in quarantaine te gaan.'' Zijn Nederlandse echtgenote Marieke van der Valk-Ozden hoopt dat ook Nederland het reis advies voor Turkije binnenkort aanpast. ,,Als je je aan de maat regelen houdt, kan het gewoon'', zegt ze. ,,Turkije controleert streng op schoonmaakregels waar de hotels aan moeten voldoen. Gasten hebben totaal geen angst, ze zijn heel blij dat ze hier gewoon rustig kunnen zitten.'' Binnen de muren van het all-in clusive resort is het alsof er geen lockdown is. De bar is open, er zijn yogalessen en er is animatie voor kinderen. Voor toeristen wordt zo veel mogelijk opengehouden. Ze kunnen naar musea, naar Ephesus en er zijn boottochtjes te boeken. Wie buiten de muren van het resort het echte leven instapt, komt in een parallelle wereld te recht. Het centrum van Kusadasi lijkt op een aangeharkte spookstad met ontelbare dichte rolluiken en opgestapelde terrasstoelen. ,,Uit verveling ben ik de winkel maar aan het schoonmaken'', zegt Firat, eigenaar van een kleding- winkeltje dat al drie weken dicht is. ,,Als de grote groepen toeristen niet komen, als de cruiseschepen wegblijven, dan is het voorbij. We hebben vorige zomer al veel schul den gemaakt. We kunnen de reke ningen niet betalen.'' De lock- down betekende voor sommigen de genadeklap, zegt Firat. ,,Ik ken winkeliers die failliet zijn gegaan. Ik vrees dat er weinig overblijft van de zaakjes hier in de straat.'' Veilig toerisme Veel financiële steun van de rege ring krijgen deze kleine onderne mers niet. Turkije trekt wel alles uit de kast om het komende sei zoen te redden. Een campagne moet toeristen ervan overtuigen dat het veilig is. In toeristische gebieden rijden mobiele PCR- testteams rond. En er is gestart met het vaccineren van al het toe- rismepersoneel. De lockdown heeft de besmettingscijfers flink omlaag gebracht, volgens de offi ciële statistieken van de regering. Maar voorlopig is het Turkse opendeurbeleid alleen nog een succes voor de toeristen die genie ten van de lege stranden en rustige hotels. ,,Het is sneu voor de Tur ken, maar het is ook wel fijn om al dit moois voor onszelf te hebben'', zegt de Duitse Marissa Heidel- mann terwijl ze met haar 3-jarige zoontje langs de branding slentert. ,,Dit duurt al meer dan een jaar, het was tijd voor een vakantie. Covid of niet.'' Vanaf vandaag versoepelt de Turkse regering de maatregelen. Zo is reizen tussen verschillende plaatsen buiten de avondklok weer toegestaan en mogen bij restaurants maaltijden worden afgehaald. Wel gelden voor de Turken nog uitgaansbeperkingen tot zeker i juni. Op de Haagse terrassen en in win kelstraten was het gistermiddag drukker, maar er kwamen toch honderden Forum-sympathisan ten samen op het Malieveld voor de 'Vrijheidskaravaan', de cam pagnetrailer die in aanloop naar de verkiezingen volle pleinen trok. En na een publicitaire rampweek - coronaboegbeeld Wybren van Haga en twee andere Kamerleden stapten op - zagen ze een leider die het podium op kwam alsof hij net de verkiezingen had gewonnen. Daarbij zijn de verhoudingen met Van Haga prima, beweerde Baudet: ,,Ik heb mijn kompaan Wybren van Haga gisteren op een verjaardag nog een knuffel gege ven, als vrienden. We gaan geen ruzie maken, elkaar niet voor de voeten lopen, we gaan samenwer ken. Ik hoop dat ze (de vertrekkers, red.) nu wat minder druk ervaren in hun persoonlijke leven'', zei hij, suggererend dat de breuk niet zo zeer is ingegeven door de politici zelf, maar door hun intimi. ,,Wij moeten door met onze missie. We worden een beweging! We komen met een eigen crypto- munt. Met eigen scholen. En daar worden kinderen niet getest!'' Aanhangers betreuren Van Ha- ga's vertrek, maar zeggen dat Baudet die coronakritische rol overneemt: ,,Thierry is onze man'', zegt een Forumkiezer. ,,Hij gaat er met gestrekt been in hè, ook met zo'n vrijheidsposter, maar dat moet ook. En straks hebben ze sa men dubbel zo veel spreektijd te gen de coronaregels.'' maandag 17 mei 2021 Turkije zit in een lockdown, maar toeristen krijgen er alle vrijheid Mitra Nazar Kusadasi Voor toeristen is het bijna ouderwets vakantie vieren. Onder, vlnr: winkeleigenaar Firat, hoteleigenaar Tacettin Ozden, zijn vrouw Marieke en hun dochter Esma, en Celil Badikanli. fotos afp, mitra nazar Dr. A.R. Ghandi Radioloog Prescan Meer inzicht in je gezondheid? Doe onze bodyscan. Eén dag, direct de uitslag. Nieuwsgierig? Kijk op prescan.nl of bel G74 255 9 255. De afsplitsing van drie Tweede Kamerleden leek gisteren al weer oud nieuws op de eerste Forum-manifestatie na de scheuring. De boodschap van Thierry Baudet: de strijd tegen het coronabeleid gaat door. Niels Klaassen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10