B I Duncan laurence m N 8 NIEUWS SONGFESTIVAL ABC Ahoy is er klaar voor, de artiesten staan op scherp; nu u thuis nog. Volgende week gaat het gebeuren in Rotterdam: het Eurovisie Songfestival. Om het geheugen op te frissen én in de stemming te komen: het ABC van het songfestival. vrijdag 14 mei 2021 Alexander van Eenennaam BBA Heeft het Zweedse kwartet alles te danken aan het songfestival, of is dat liedjesfestijn juist schatplichtig aan ABBA? Voor Agnetha, Björn, Benny en Anni-Frid was de editie van 1974 als een lan- ceerinstallatie. Waterloo sloeg in als een bom en bleek ach teraf de voorbode van een reeks iconische hits die we tot op de dag van vandaag met zijn allen moeiteloos meezingen. IRTH OF A NEW AGE Zo heet het lied waarmee Jeangu Macrooy volgende week zaterdag als 23ste begint aan de finale. Zijn tweeling broer Xillan is een van de ach tergrondzangers en verschijnt ook op het podium in Ahoy. Het nummer is in een dag of zeven geschreven, opgenomen en gemixt met Macrooys vaste producer Perquisite. CELINE DION Samen met ABBA de grootste ster die ooit heeft meegedaan aan het evenement. In 1988 was de 20- jarige Canadese nog vrij onbe kend, maar toen Europa in Du blin net was bijgekomen van Gerard Jolings Shangri-la zong Dion zich met Ne partez pas sans moi de onsterfelijkheid in. Zonder hem hadden we hier nu geen songfestival ge had. 'Duncan wie?' dacht heel Nederland toen hij werd aan gekondigd als onze songfesti- valact. De scepsis was snel ver dwenen nadat hij zijn Arcade had gepresenteerd bij De We reld Draait Door. Dat zou best eens iets kunnen worden, dachten de experts. Als 25-ja- rige zong hij Europa plat, met een klein beetje dank aan een prachtige lichtbol bij zijn vleu gel. Emma wortelboer Hysterisch was ze in 2019. Omdat ze de punten mocht uitdelen namens Nederland, maar ook omdat Duncan Lau rence in Tel Aviv de winnaar werd. Wie herinnert zich niet die opengesperde mond en trillende handen bij die roze suikerspinoutfit? Duncan Lau rence deelt dit jaar de punten uit, ga daar maar eens over heen, Duncan! FANS Covid-19 is een virus, maar Eurovisie ook. Er zijn hele community's die in het teken staan van het songfesti val en dan niet alleen in april en mei. Songfestivalwappies roeren zich het hele jaar, alleen is het vrij onschuldig. Van oudsher is het net zo goed een feestje voor de roze gemeen schap als voor hele gezinnen, thuis op de bank. Krijgt u geen genoeg van het festival? De fansites informeren u over elk land tot achter de komma. ASTLAND Het is een eer, maar wel een peperdure. Tientallen miljoen ben je als land kwijt om het songfestival te organiseren. De gemeente Rotterdam investeerde ook vele miljoenen in het evene ment en verdient dat deels te rug door het toerisme. Laat dat nou deze editie volledig op zijn gat liggen. Het is voor Rotter dam te hopen dat de tv-kijkers in het buitenland niet te kort van memorie zijn en die ste dentrip in het najaar of in 2022 alsnog gaan maken. ANS PANNECOUCKE De Belgische regisseur is sinds 2014 de vaste regisseur van Nederland. Alleen O'G3NE koos in 2017 voor een andere. De mediaschuwe Pannecoucke kwam binnen met een knal; The Common Linnets speel den geen rol van betekenis tot dat de spannende podiumpre sentatie van Calm after the storm te zien was. Het lied knalde naar boven bij de book makers en eindigde achter Conchita Wurst als tweede. NDIANENTOOI Het draaior gel van Sieneke en de india nentooi van Joan Franka staan symbool voor de magere jaren. Acht jaar op een rij kwalifi ceerden 'we' ons niet voor de finale. De vals zingende Joan Franka was in 2012 de laatste in deze treurrij voordat Anouk met Birds voor Nederland een nieuwe standaard neerzette. er al jaren af. Een terugkeer van de orkesten zit er niet in; te genwoordig is livemuziek op het podium zelfs verboden. OHNNY LOGAN Mister Songfestival. De Ier won als zanger en componist drie keer. Hij mist de orkesten van wel eer, vindt dat het liedjesfestijn tegenwoordig te veel lijkt op the Voice of the X-Factor. Los van die kritiek is Logan trots op zijn eretitel, hij duikt nog elk jaar zingend op bij Eurovi sie-feestjes. Hij mag dan net 67 zijn geworden en pensioenge rechtigd zijn, maar ach. What's another year? Kijkcijfers De ebu, de organisatie van het Song festival, schermt graag met 200 miljoen kijkers. Dat is niet heel erg overdreven. In 2019, toen Duncan Laurence won met Ar cade, waren er 180 miljoen die minstens een minuut van de uitzending zagen. Daarbij kwamen nog eens 40 miljoen YouTube-gebruikers die online iets van het evenement in Tel Aviv terugzagen. Het Songfes tival bestaat bij de gratie van de televisie. LUXEMBURG Poupée de cire, poupée de son, wie kan het lied van France Gall niet mee- blèren? Vijf keer maar liefst won het kleine land het Song festival, maar waar zijn ze ge bleven? Sinds 1993 doet Luxemburg - toch een van de oprichters - niet meer mee, het werd voor de nationale omroep te duur. ETROPOLE ORKEST Those were the days. Tot eind vorige eeuw was het ge bruikelijk dat een orkest de ar tiesten begeleidde. Voor de Ne derlandse act was dat het Me- tropole Orkest. Dirigent en songfestivalveteraan Dick Bak ker heeft er nog slapeloze nachten van, voor hem is de lol ICOLE Hoe een Duits meisje van 17 met een witte gitaar een heel continent vertederde. Ein bisschen Frieden leverde een evergreen op die zangeres Nicole in één keer on sterfelijk maakte. Het was in 1982 een lied van verbroede ring, zeker omdat Nicole het aan het eind van de avond nog een keer zong met delen in het Frans, Engels én Nederlands. Oostblok Na het uit eenvallen van de Sovjet unie kwamen er plots heel veel landen bij; te veel voor één fi nale. Het aanvankelijke degra datiesysteem voldeed niet, waarna in 2004 de halve finales werden ingevoerd. Vooral Ne derland moest daaraan wen nen; opeens deden 'we' nau welijks meer mee. UNTENTELLING Wat is een songfestival zonder die heerlijke apotheose vol ergernis over buurlanden die elkaar blind (of liever: doof) punten toebedelen? Het is spanning alom. Lopen de liveverbindin gen met alle landen vlekkeloos? En struikelt er misschien nog een presentator over de uit spraak van douze points? Quarantaine Zo erg is het voor de deelnemers aan het songfestival nog net niet, maar het komt wel in de buurt. Hun bewegingsvrijheid is deze editie zeer beperkt. Als ze geen verplichtingen hebben in Ahoy, moeten de artiesten in hun hotel blijven. Hun enige toeristische uitstapjes zijn bus ritjes door de regio. GO Van indianentooi tot puntencircus 3 woo™ mawu 3*$ 31 ±=3 «BtfCI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8