II John Langerak aan de slag bij andere Afghanistan-club Kerktoren in Groede grapt met groen licht om groene kliko buiten te zetten 7 OLDTIMERFESTIVAL AXEL In plaats van een treffen van honderden oldtimers in het centrum van Axel, werd de editie 2021 van het Oldtimer Festival Axel een rondrit door Zeeuws- Vlaanderen. Een culinaire rit. Hapje en drankje ophalen en weer doorrijden. Als je niet handig bent en alles moet laten doen, is het een dure hobby, want het is altijd wel wat nen en na het pensioen is er meer tijd om te sleutelen. Den Doelder onderscheidt drie soorten bij de deelnemers. ,,Je hebt de sleute laars, de poetsers en de mensen die een oldtimer kant en klaar ko pen. En ja, in het laatste geval kan het een dure hobby zijn." Anton Weemaes uit Graauw is een sleutelaar. Hij rijdt op Hemel vaartsdag in wat een auto lijkt die al generaties in de familie Wee maes is. 'P. Weemaes Sanitair Huishoudelijke art.' gevolgd door telefoonnummers die uit drie cij fers bestaan, staat er op de flanken van zijn Renault Juvaquatre, een bestelauto uit 1956. ,,Deze heb ik 27 jaar geleden gekocht in Frankrijk en ik vond dat er iets op zo'n auto hoort te staan, vandaar. Duur? Ja, als je niet handig bent en alles moet laten doen, is het een dure hobby, want het is al-tijd wel wat. Als je niks kunt, moet je er niet aan beginnen." De Volvo Amazon van Peter Snoodijk is de eerste die zwaar ron kend arriveert bij Walsbay in Walsoor den, waar ze tussen de klassieke auto's en boten de tweede stop maken. ,,Het is er een uit 1963 en nee, ik heb niet expres hard gere den om als eerste aan te komen", verzekert de Axelaar. Snoodijk rijdt bepaald niet voor het eerst mee, hij was 25 jaar lang voorzitter van het Axelse Oldtimerfestival. De huidige voorzitter komt als tweede aan. Wout den Doelder stapt uit zijn babyblauwe MGB uit 1974. Hij wijst bijna trots naar de ontbrekende autoradio. ,,Heb ik eruit gehaald. Ik wil naar de gelui den van het rijden luisteren, niet naar de radio." Hoewel de 35ste editie van het oldtimerfestival een volkomen andere opzet heeft, is hij blij weer onder soortgenoten te zijn. Geen stuurbekrachtiging, geen rembekrachtiging, geen airco. Wie de eigenaars naar toeters en bellen vraagt, krijgt een vragende, bijna beledigde blik. ,,Het gaat om het rijden", doceert Dirk van Broeck uit De Klinge. ,,Stuurbekrachti- gingDit is een auto waar je spier ballen van krijgt." Van Broeck nam vandaag zijn Ford Consul Capri uit 1963 mee. ,,Thuis heb ik nog meer klassiekers. Met deze rijd ik niet heel veel. Boodschappen doen we met onze BMW's." Oldtimerrijders zijn gemiddeld wat ouder. ,,Het ligt vaak aan de gezins- of werksituatie waardoor mensen toch geen oldtimer ko pen", legt Den Doelder uit. Met de kinderen het huis uit, hoeft er niet per se een fiets in de auto te kun- ZUIDDORPE Met hart en ziel heeft hij jarenlang gewerkt aan de inrichting van technische scholen in Afghanistan, maar het is mooi geweest, vindt John Langerak (68) uit Zuid- dorpe. Stichting Schoolsup- port4Afghanistan, waarvoor de oud-techniekdocent aan mbo-school Scalda in Terneu- zen zijn vrijwilligerswerk deed, is opgeheven. Hij wil zich via een andere organisatie wel blijven inzetten voor tech nisch onderwijs in het land. De stichting richtte met hulp van onder meer Scalda en par ticuliere giften, zeven Af- ghaanse technische scholen in. De laatste was in Bamiyan. Het transport van alle materialen verliep zo moeizaam, vooral door corruptie, dat Langerak zich afvroeg of dit nog voor herhaling vatbaar was. In 2019 ging hij voor PEM, een Duitse organisatie, twee keer naar Afghanistan en zag hoe goed dat geregeld was. ,,Beter dan via onze stichting zou kunnen." Onlangs viel het besluit de stichting op te heffen. Lange- rak: „Dankzij vele donateurs hebben we dit werk kunnen doen. In de gemeente Sluis geldt sinds dit jaar een nieuw afvalregime. Ook is de agenda op de schop ge gaan. Groede moet er maar aan wennen, getuige een verhaal in het dorpskrantje. Onder de kop Blauw, zwart, groen, wat ist noe ei genlijk? wordt geschreven: 'En dan dat plastic, ik had het idee dat ik dat onderdeel wel redelijk onder controle had in mijn leven. Stee vast om de twee weken op maan dag aan de weg zettenMaar wat denk je, zit ik een paar weken terug op zaterdagmorgen mijn krantje te lezen, zie ik plots de buurvrouw met haar plastic zak naar buiten komen en die aan de weg zetten; totale paniek!'. Groen licht Dat is nog niet alles. De containers worden vroeger dan eerst geleegd, waardoor ze de avond van tevoren al aan de straat moeten staan. De schrijver kwam zelf met een lu dieke oplossing: de kerktoren, die kun je toch in de juiste kleur ver lichten? En warempel, deze week lichtte de toren groen op, het teken dat de gft-bak de volgende dag ge leegd zou worden. Grapje ,,Ik had het artikel ook gelezen", zegt Thijs Soeting. Het sommetje was voor de voorzitter van de Grote Kerk snel gemaakt. ,,We hadden net gekleurde lampen ge kocht. Je moet elkaar een beetje te gemoetkomen. Het was een grapje, we gaan dit niet structu reel doen." Soeting ziet de stunt als gratis reclame. ,,De kerk is al een tijdje leeg. Met zo'n grapje houden we de moed erin." vrijdag 14 mei 2021 Dirk van Broeck met zijn Ford Consul Capri, een auto waar je spierballen van krijgt. foto's camille schelstraete -Anton Weemaes, deelnemer Kijk op de site bij /video 'Van deze auto krijg je spierballen' Guido van der Heijden Axel Anton Weemaes krijgt in zijn bestelauto uit 1956 een zakje drop voor onderweg aangereikt. Maandag, dinsdag of toch woensdag? Wanneer moet je nu welke container aan de straat zetten? De nieuwe afvalkalen- der zorgt in Groede voor hoofd brekens. De Grote Kerk vond er deze week iets op: de kerktoren werd de avond voor de ophaal dag verlicht in de juiste kleur. Bob Maes Groede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71