Uitkijkpunt op theater is onhaalbaar A - 1 XSi US! its A its mm Oude gemeentewapen van Breskens is na jaren terug in het straatbeeld Bewoners polder bij Biervliet tegen komst van windturbines 6 Project Icoon nu Regiodeal Op 17 mei aanstaande bestaat kapsalon 'Les Artistes' 50 jaar! Project Icoon, het idee om aan de Terneuzense kust een door Terneu- zenaren zelf ontworpen uitkijkto ren te realiseren verkeerde de laat ste tijd in zwaar weer. Het budget, dat voor een groot deel bestond uit bij voorbaat gehoopte meevallers van project Veerhaven en een spon- soring/crowdfundingsconstructie, verdampte doordat de gedroomde meevaller tegenviel en de corona crisis de hoop op sponsorgeld de grond in boorde. Met toegekend geld uit Regiodeal van het Rijk lijkt er toch nog hoop voor Icoon. Terneuzen krijgt in de deal 850.000 euro voor een aantal projecten waaronder nu ook project Icoon valt. Laszlo van de Voorde (fractie voorzitter PvdA) stelde december vorig jaar nog een alternatief uit kijkpunt voor. ,,Is het dak van het Scheldetheater niet een heel goed koop alternatief voor project Icoon? opperde hij. ,,Het dak is net zo hoog als de beoogde uitkijktoren en het gebouw staat er al". Veel eenvoudi ger dan wat Van de Voorde geld wegsmijterij noemde: Kwestie van een trap of een lift tegen de gevel aanschroeven, zou dat niet kunnen? Panoramadak Dat laatste bleek zo eenvoudig nog niet. Na een eerste onderzoek, con cludeerde het college van B en W medio april dat een trap of lift tegen de gevel van het theater wel erg kostbaar zou zijn, daarnaast is er nog niemand gevonden die het pa noramadak zou willen exploiteren, dan wel een oogje in het zeil zou willen houden. Het idee is volgens het college zo onhaalbaar dat verder onderzoek niet eens meer nodig is. Beste, lieve, geweldige klanten, Het gemeentewapen is terug in het straatbeeld van Breskens. Woensdag is het wapen - dat stof lag te happen in een loods - opgehangen aan een gevel op het Spuiplein. ,,Een stukje historie van Breskens is te ruggebracht." Rein van den Broecke van de vorig jaar geopende Gelateria Brescia tikte het wapen uit 1948 op de kop. ,,Het lag te verstoffen in een loods en dat vond ik zonde." Hij kocht het gemeentewapen en knapte het op. Het wapen is ge zandstraald en gespoten met gou- den verf. Woensdag is het met be hulp van een hoogwerker terug in het straatbeeld gebracht. Het prijkt op de gezamenlijke gevel van Brescia en makelaarskantoor Van de Broecke op het Spui- plein.,,Het hangt op een mooie plek", vindt Rein. ,,Een stukje his torie van Breskens is terugge bracht. Je ziet het gelijk hangen als je het centrum in rijdt." Dubbele adelaar Het wapen hing vroeger aan de gevel van het voormalige ge meentehuis van Breskens. In 1970 ging Breskens op in de gemeente Oostburg. Het wapen, dat bestaat uit een dubbele adelaar, kwam daardoor te vervallen. Een jaar of twintig daarvoor werd het wapen al van het gemeentehuis gehaald. Het verhuisde naar de Philips van Kleefstraat, waar nieuwe nood planhuizen gebouwd waren. Daar hing het wapen aan een gemet selde boog bij de brandgang. Hoe het wapen het daarna verging, weet Rein niet. ,,Het verhaal stopt daar. Ik wil er meer over weten. Ik heb oproepen gedaan, maar nie mand schijnt het te weten." Wat wel duidelijk is, is dat Breskens er sinds woensdag een blikvanger bij heeft. En er is meer onderweg. Rein hangt binnen kort de vergunning van het ge meentewapen erbij. Verspreid over de Paulina- en Elisa bethpolder wonen zo'n honderd mensen. Zij hebben de handen in eengeslagen, samen met het in de Paulinapolder gevestigde machine bouwbedrijf Pladdet, en een collec tief tegen windturbines opgericht. Een kopgroep voert de actie aan. Omwonende Robin van Voren, lid van de kopgroep, somt de hoofdbezwaren op: horizonvervui ling, slagschaduw en geluidsover last. De Terneuzense gemeenteraad wees de twee polders eerder aan als mogelijke locatie voor windturbi- nes. Ze voldoen aan één van de ge stelde eisen voor de opwekking van deze vorm van duurzame energie: minstens één kilometer afstand tot de dichtstbij zijnde dorpen. Van Vo ren: ,,Maar wij wonen hier ook!" Initiatiefnemer van het windpro- ject is de Zeeuwse energiecoöpera tie Zeeuwind. De eigenaar van een akkerbouwbedrijf in de Paulina- polder is bereid grond beschikbaar te stellen. De omgeving moet ook haar zegje kunnen doen, eist de ge meente Terneuzen. Dat wil Zeeuwind ook. Rogier Polderman van Zeeuwind heeft de kopgroep van omwonenden uitgenodigd voor een gesprek en verwacht dat deze maand nog te hebben, onder meer over hinderbeperkende maatregelen. Zoethoudertje Kopgroeplid Van Voren ziet even wel niets in overleg met Zeeuwind en wijst 'zoethoudertjes' af, zoals de vorming van een lokale energieco öperatie waarmee bewoners risico- loos kunnen deelnemen in het windproject. ,,Ze kunnen de porte monnee heel ver opentrekken, maar wij willen die dingen gewoon niet", stelt Van Voren. ,,Zet ze bij andere hoogbouw, bijvoorbeeld op bedrijventerrein Mosselbanken bij Dow, waar niemand er last van heeft." Een locatie bij Dow is vol gens Polderman van Zeeuwind on mogelijk. Bij chemiebedrijven moet een brede veiligheidszone in acht worden genomen. De kopgroep heeft een kritische brief geschreven aan de Terneu- zense gemeenteraad. Ook vinden gesprekken plaats met raadsfrac ties. De omwonenden staan niet al leen. Natuurbeschermingsvereni ging 't Duumpje gaf eerder aan de Paulinapolder een ongeschikte plek te vinden voor windturbines. Veel vogels trekken eroverheen tussen de Westerschelde en natuurgebied Braakman-Noord. ,,Een natuur- toets maakt deel uit van de hele procedure", reageert Polderman. ,,Wij gaan niet over één nacht ijs." vrijdag 14 mei 2021 VL Met geld uit de regiodeal heeft Terneuzen een potje gevonden om het project Icoon toch nog vlot te trekken. Guido van der Heijden Terneuzen Mr In 'oud - normale' tijden zouden we dat graag groots, met een feestelijke receptie, samen met u willen vieren. Helaas zit 'Corona' ook ons in dit geval enigszins dwars. Creatief als 'les Artistes' zijn, willen we u toch deelgenoot maken van 'ons feestje' en hebben we daarvoor het volgende bedacht: Iedere klant ontvangt in de periode van dinsdag 18 mei tot en met zaterdag 12 juni 2021 éénmalig een korting van 50% OP DE GEHELE BEHANDELING [exclusief verkoop producten). Iedere klant in de periode 18 mei tot 31 augustus maakt KANS OP EEN JAAR LANG GRATIS KNIPPEN [lx per 6 weken] en föhnen (1 x per week). En omdat we het toch 'niet helemaal droog zullen weten te houden' willen we u bij uw bezoek aan de salon gedurende de 'kortingsperiode' ook graag trakteren op een glaasje bubbels en gezamenlijk het glas heffen op ons 50-jarig bestaan en het unieke karakter van onze relatie. We willen u verzoeken uw afspraak tijdig te boeken. Telefoon: 0115-695708 Graag tot ziens in onze salon. Wim van den Berge team 'Les Artistes'. Winkelcentrum Zuidpolder, Terneuzen. Bob Maes Breskens Het plan voor de eventuele komst van windturbines in de Paulina- en Elisabethpolder ten noorden van Biervliet moet nog worden uitgewerkt, maar bewo ners willen daar niet op wach ten. Ze komen alvast in verzet. 'Zet ze ergens anders neer, niet bij ons.' Harmen van der Werf Biervliet Peter van Vugt bevestigt de adelaar op het oude gemeentewapen. foto camile schelstraete In de 'kortingsperiode' (dinsdag 18 mei tot en met zaterdag 12 juni 2021 worden de andere gebruikelijke kortingen (65+ - korting, kinderkorting, studentenkorting etc.) en afstempeling op de klantenkaart opgeschort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70