Meer mensen kunnen beroep doen op coronasteun voor hypotheek Leerlingen montessorischool in Goes ruimen zwerfafval op 7 PARK WATER VILLAGE BUITEN ZITTEN ZONDER OVERLAST VAN HINDERLIJKE BEESTJES Ze hebben nogal een taak, de vierhonderd vissen die zijn uitgezet op vakantiepark Water Village in Kamperland. Ze moeten er voor zorgen dat de gasten deze zomer rustig buiten kunnen zitten zonder overlast van muggen. I en stationwagen vol dozen staat klaar naast de beek van vakantie park Water Village. In 1 de dozen zwemmen visjes in plastic zakken vol water. Rietvoorn, driedoornige stekel baarsjes, zilverwindes en goud windes. Nog even, en deze vissen zwemmen hun vrijheid tegemoet in de lange, kronkelende beek die door het hele park loopt. Een beek met riet en waterplanten en ver schillende watervogels. Een idyl lisch plaatje, maar toch is er een probleem want in de afgelopen zo mer was er sprake van flinke mug- genoverlast. ,,Dat hebben we ver nomen van de gasten", vertelt Jimmy van Goudswaard van Roompot. ,,We willen die muggen bestrijden, maar wel zo ecologisch mogelijk." De oorzaak van de overlast is simpel: de beek op het park is wel iswaar heel groot, maar het is stil staand water. En dat zijn ideale omstandigheden voor muggen om eitjes te leggen die weer uit groeien tot muggen. En zeker op mooie zomeravonden, als je op de steiger aan het water zit, kunnen al die zoemende en prikkende beest jes zeer hinderlijk zijn. De oplos sing is gevonden door vis uit te zetten. ,,Vissen zijn de natuurlijke vijand van muggen", vertelt Do- rien de Vrieze van Traas Nature Care uit 's-Gravenpolder. ,,Deze vissen eten de muggeneitjes en daardoor krijg je minder muggen." ,,Het is mooi dat het zo kan want we willen liever geen gif in de om geving waar onze gasten zitten", zegt Van Goudswaard. Flinke plons Op een steiger staan inmiddels grote metselkuipen vol vis klaar om uitgezet te worden. Met een flinke plons verdwijnen al die kleine goudkleurige, zilverkleu- We willen liever geen gif in de omgeving waar onze gasten zitten rige en zwarte visjes de diepte in, de vrijheid tegemoet. Ze zijn al heel snel niet meer te zien. Slechts af en toe schiet er iets zwarts door het water en half verscholen onder een paar waterplanten zijn nog twee oranje lijfjes te zien. De mis sie van deze vissen is begonnen. ,,Het gaat voldoende helpen", vertelt De Vrieze. ,,We hebben ge keken naar het wateroppervlak en welke vissen goed bij elkaar kun nen." Ze vertelt dat er inmiddels ook de nodige ervaring is opge daan met deze manier van het be strijden van muggenoverlast. ,,Dit hebben we eerder gedaan bij een vakantiepark in Nieuwvliet en de resultaten waren goed. En het voordeel is ook dat je hierdoor minder spinnen hebt in de huis- jes." Want ook spinnen eten mug gen. De vissen zullen niet hele maal kunnen voorkomen dat er af en toe een mug vliegt in de zomer. De vis is tenslotte maar één van de vele natuurlijke vijanden van het vliegende beestje. Om de vissen een goede kans te geven hun werk te doen en uit te groeien tot volwassen exemplaren krijgen de gasten van Roompot wel het zeer dringende verzoek om de vishengels in de foudraals te laten zitten. Een hengeltje uit gooien in deze beek is namelijk niet de bedoeling. Joeri Wisse Goes De belangrijkste wijziging is dat ge zinnen met meer dan 12.590 euro spaargeld (inclusief kinderrekenin gen) nu ook in aanmerking komen voor de TONK-regeling. Pas als je meer dan 62.680 euro op de bank hebt staan, val je buiten de boot. De hoogte van je inkomen en je vaste woonlasten bepalen verder of je recht hebt op het geld. Nieuw is ook dat je behalve de hypotheekrente ook de maandelijkse aflossing op de hypotheek mag meetellen. Geld op de plank De TONK is bedacht door de rege ring om mensen die de dupe zijn van de coronacrisis maar buiten al lerlei regelingen vallen een steuntje in de rug te geven. Gemeenten mochten bepalen wie precies in aanmerking komt. Demissionair minister Wouter Koolmees kwam er al snel achter dat veel gemeenten te streng waren en er onnodig veel geld op de plank bleef liggen. Dat is ook het geval op de Bevelan- den. Van de 40 aanvragen zijn er 29 goedgekeurd. Daarmee is nog slechts 9 procent van het totale bud get uitgegeven. Vanwege de her haalde oproep van de overheid om ruimhartig te zijn, hebben de Beve- landse gemeenten in navolging van de Walcherse gemeenten besloten de regeling te verruimen. Door het overleg tussen de vijf gemeenten, duurde dit langer. Dat heeft geen ge volgen voor de aanvragers. De ver soepeling geldt met terugwerkende kracht. Alle eerdere aanvragen wor den opnieuw beoordeeld. Leerlingen van montessori school De Basis in Goes gin gen woensdag de straat op om zwerfafval op te ruimen. Wet houder Cees Pille hielp een handje mee. Blikvangers De gemeente bindt het ko mende jaar de strijd aan met zwerfafval. Daar is eenmalig een ton voor uitgetrokken. Van dat geld worden onder meer extra blikvangers geplaatst bij de fastfoodboulevard en langs doorgaande routes. Ook gaan medewerkers van re-integra- tiebedrijf De Betho vaker op ruimen op plekken waar veel afval ligt. Gastles Scholen krijgen van de ge meente een gastles aangebo den. Woensdag was De Basis aan de beurt. Nadat een gast docent van het Milieu Educa tie Centrum De Bevelanden had verteld over zwerfafval trokken de leerlingen samen met de wethouder de straat op om hun zakken te vullen met troep. vrijdag 14 mei 2021 BE Vis helpt zomergast van muggen af Melita Lanting Kamperland Dorien de Vrieze en Jimmy van Goudswaard geven de vissen hun vrijheid in de beek van het vakantiepark. foto katja van noort -Jimmy van Goudswaard Het einde van de coronacrisis is in zicht, maar dat betekent niet dat iedereen uit de financiële pe narie is. Veel mensen hebben moeite om de huur, de hypo theek of de nutsrekening te be talen. Om meer mensen in zo'n situatie te helpen, hebben de Be- velandse gemeenten de regels om eenmalig maximaal 3000 euro te krijgen versoepeld. Rob Paardekam Goes Kijk op de site bij /video Vissen maken een einde aan muggenoverlast

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69