7 Je moet nog net zelf op het transferium in Renesse zien te komen. Maar vanaf daar kun je als een prinsesje op pad. Met een deelfiets naar het strand. En aan het eind van de dag met een gratis elektrische bus terug. In de watten leggen heet dat. Haal je deelfiets van het slimme slot met een app 'Mooi startpunt om een elektrische bus te kopen' 'Op schone manier de omgeving verkennen' Er staan tien fietsen klaar. Die zijn met een app (Go-About), waarmee je ook direct betaalt, van het slot te halen. Je auto laat je achter op de gratis (900 plekken tellende) par keerplaats. En, in geval van elek trisch, kan dat zelfs op het laad- plein. Daar kunnen 24 auto's op hetzelfde moment terecht. En dan, hop op de fiets. Waar heen je maar wilt. Als dat het strand is, kun je besluiten 'm daar achter te laten. En op de terugweg lekker lui op de beachhub te stap pen; een gratis elektrische bus waarmee busbedrijf Van Oeveren rondrijdt. Niet alleen naar stranden en campings in Renesse, maar via vier verschillende routes worden zelfs Nieuw-Haamstede en Scha- rendijke aangedaan. ,,We hebben zó ontzettend veel gasten hier en daar zijn we ontzet tend blij mee. Maar met al die au to's in dit kwetsbare gebied zijn we minder blij", zegt wethouder Ankie Smit. De gemeente Schouwen- Duiveland hecht veel waarde aan het verder ontwikkelen en steeds duurzamer maken van het transfe rium, een hot spot als het om mobi liteit in de Westhoek gaat. Op maat bediend ,,Er gaat een omslag plaatsvinden naar elektrificatie. Maar we zien in de mobiliteit ook steeds meer dat mensen op maat bediend willen worden. Hier gebeurt dat. Hier kun je makkelijk je auto kwijt, opladen en vervolgens met ander transport verder." vrijdag 14 mei 2021 SD A Op het transfe rium in Renesse komen alle betrok ken partijen bij el kaar om de nieuwe ontwikkelingen te demonstreren. Wet houder Ankie Smit, Panda van der Holst (Beachweb Sports), Igor Quik (Stichting Duurzame Mobili teit Zeeland), San dra van Leeuwen Fietsverhuur aan Zee), Hans-Jan Ver ton (busbedrijf Van Oeveren), Kevin Lansbergen (On- dernemersvereni- ging Renesse), Roel Clement (manager fuel charge CZAV) en wethou der Daniël Joppe (vlnr). foto's sandra SCHIMMELPENNINK Duurzaamheid troef op transferium Esme Soesman Renesse Panda van der Holst (l) en Sandra van Leeuwen. De twee lokale onderne mers duiken samen in de fietspilot SD by Bike, die donderdag is gestart. Al lebei brengen ze vijf fiet sen in, die alle met een slim slot (mét app) van Go About zijn uitgerust. ,,We denken dat hier toe komst in zit. Dit systeem wordt al in vrij veel steden in Nederland gebruikt. Daarnaast denken we dat het goed is dat ze hier het transferium duurzaam maken. En daar hoort de fiets natuurlijk bij. Het is wel heel mooi dat mensen die hier parkeren kunnen kiezen voor een bus of voor fietsen naar hun be stemming. Met de data die we met deze pilot op halen kunnen we kijken hoe verder. E-bikes? Mis schien in de toekomst. Eerst gaan we dit maar eens doen." Maikel van Oeveren. De eerste ritten met de gloedjenieuwe elektrische bus (een Mercedes e-Vito) van Van Oeveren zijn ge maakt. De bus is goed voor (buiten coronatijd) acht passagiers. Een tweede, groter exemplaar, is in aantocht. „Voor ons is dit een mooi startpunt om een elektrische bus te kopen. Met dit busje haal je 350 kilometer. En dan hoef je niet zuinig te doen. Gewoon radiootje aan, of airco. Met deze kunnen we straks dus ook scholieren routes gaan doen. Z'n voorganger kon maar 120 kilometer rijden. Maar deze kun je ook naar Schiphol sturen. We zijn wel echt bezig met duur zaamheid. We hebben Tesla's in Middelburg rij den en er wordt binnen kort een laadpaal op ons terrein gezet." Wethouder Daniël Joppe. Trots als een pauw is wet houder Daniël Joppe op alle verschillende partijen die samen sleutelen aan een duurzamer én aan trekkelijker transferium ,,Het is een toevoeging aan je gastvrijheid en een verdere uitbouw van het transferium. We zetten in op duurzaamheid. We hopen dat mensen met de auto hiernaartoe komen. Maar dan vervolgens de omgeving ingaan op een schone manier. Mensen hebben hier ook de keuze. Ondernemers, dorpsraad en gemeente zijn samen gaan investe ren in de buitenruimte van Renesse en je ziet dat er bedrijvigheid op gang komt. Ik ben ook hart stikke blij dat er twee lo kale ondernemers in de pilot stappen. Er komt weer energie los." ueruoer HU3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66