II 5 verlaten fractie van Forum voor Democratie kloof. Volgens hem heeft Baudet een 'academisch-filosofische ma nier van politiek bedrijven' die niet de zijne is. Al kan hij niet verrast zijn ge weest. Provoceren om te provoce ren - het was een middel dat Bau det verhief tot huisstijl. En hand haafde toen het twee keer eerder tot breuken met getrouwen leidde, zo als met medeoprichter Henk Otten en later in aanloop naar de verkie zingen. Nu ging het Hans Smolders, Wybren van Haga en Olaf Ephraim (toch de nummers 2, 3 en 4 in de fractie) kennelijk te ver. De breuk diende zich een dag eerder al aan. Nooit 'sorry' zeggen, was het adagium van Baudet. Maar Van Haga zei wél sorry voor het gedrag van zijn fractieleider. Baudet hield zich in de Tweede Kamer niet aan de coronaregels. Enkele bodes voel den zich daardoor onveilig. Forum 2.0 Zo wordt Baudet maanden terug geworpen in de tijd: juist met het nu vertrokken drietal was hij gaan bouwen aan een Forum 2.0, na de totale ineenstorting eind vorig jaar. De partij verviel toen in een chaos die zich in duizelingwekkend tempo verdiepte. Nadat er racisti sche en antisemitische berichten opdoken in appgroepjes van de jon gerenafdeling - en Baudet niet in greep - knalde de partij uiteen. Baudet moest een totale leegloop aanschouwen: van zijn mentor Paul Cliteur tot partijprominenten als Annabel Nanninga, Eva Vlaardin- gerbroek en Joost Eerdmans, zelfs 'boezemvriend' Theo Hiddema nam enige tijd de wijk. Baudet gaf in die dagen het leiderschap even op, maar herclaimde dat snel weer: ,,Ik ben de partij", klonk het. Alle lokale afsplitsers waren maar 'zetel rovers' die zonder hem 'nooit geko zen waren'. Het was de neergang, maar ook het startsein voor het omvormen van zijn gehavende politieke vehi kel. Baudet zette zich aan de weder opbouw met 'ware strijders', of vol gens critici: de laatste gedweeë la keien. Juist Van Haga was hem in alle ophef trouw gebleven, net als Olaf Ephraim, die als penning- Nooit 'sorry' zeggen. Nooit! Daarom ga ik steeds weer de ophefaan meester en bestuurslid de gaten probeerde te dichten die waren ge vallen na de vorige ruzie en scheu ring: die met Otten. Ook toen wist deze met een groepje ontevredenen Baudet een slag toe te brengen. Nu ook het nieuwe Forum uit eenspat, dringt de vraag zich op hoe vaak een politieke partij kan scheu ren. Baudets Forum bracht tot dus ver een recordaantal nieuwe af splitspartijen voort: JA21 (van Eerd mans), GO (van Otten) en nu dus een Tweede Kamerfractie van het gesplitste trio. Electoraal is dat ook een slag van jewelste: Van Haga haalde bij de laatste Tweede Kamerverkiezingen ruim 241.000 voorkeursstemmen, maar nipt minder dan Baudet zelf. Waar controverse Baudet bleef ach tervolgen - ook nog kort voor de laatste verkiezingen - was Van Haga voor kiezers de meer zakelijke coronacriticus van de partij. Daar moet hij al gemerkt hebben: als af- splitser - in zijn geval van de VVD - kun je een eind komen. Racistische appjes Terwijl van Baudet in maart (via El sevier ditmaal) nog racistische app jes opdoken waarin hij intelligentie koppelde aan afkomst, hield Van Haga zich buiten zulke discussies. Hij leek ervoor te worden beloond bij de verkiezingen. Baudet staat nu alsnog, voor de zoveelste keer, tussen de scherven. Want van de fractie van tien die hij op het oog had voor de Tweede Ka mer, vertrokken in totaal al maar liefst zeven politici. Op rij: Nicki Pouw-Verweij, Eerdmans, Vlaar- dingerbroek, Ephraim, Van Haga, Jan Cees Vogelaar en Smolders. Terwijl de partij zich heeft opge richt na die eerdere slag, schiet er nu dus weer een stok in het wiel. De slagkracht van Forum in de Tweede Kamer is met een klap zo ongeveer gehalveerd, uithangbord- jes als Van Haga en Smolders zijn weg, net als de organisatorische kracht van Ephraim, die ook be stuurslid was. Baudets conclusie kan niet an ders dan een sombere zijn: de kring met vertrouwelingen lijkt zo met iedere affaire uit te dunnen. Glimp van noorderlicht AzG gaat weer helpen op zee Celstraf voor bedreigers vrijdag 14 mei 2021 ALPHEN A/D RIJN GO van strijders steeds kleiner -Thierry Baudet op zijn website GRONINGEN In het noor den van het land was in de nacht van woensdag op donderdag het noorderlicht te zien. Op sociale media delen mensen foto's waarop een glimp van het licht te zien is. Hoewel het noorderlicht al lastig te zien is met het oog, is het een aantal mensen gelukt om het vast te leggen op camera, zoals bij Roo- deschool en op Ameland en Terschelling. Het noor derlicht is meestal alleen te zien in gebieden dicht bij de poolcirkel. Maar het kan ook verder 'uitzakken' naar het zuiden. AMSTERDAM Artsen zon der Grenzen hervat het reddingswerk op de Mid dellandse Zee. Met een eigen schip gaat de organi satie mensen in nood hel pen en medische noodhulp geven aan vluchtelingen die de oversteek van Libië naar Italië maken. Het schip Geo Barents zal bin nen enkele weken aanko men in de Middellandse Zee. De hulporganisatie constateert dat er dit jaar al minstens 555 mensen zijn overleden tijdens de oversteek. Het werk lag stil vanwege corona. DEN HAAG Een van de twee vrouwen die RIVM-di- recteur Jaap van Dissel op internet bedreigde, is woensdag veroordeeld tot een celstraf van acht weken waarvan de helft voorwaardelijk. De rechter achtte de 54-jarige vrouw uit Apeldoorn ook schuldig aan opruiing. Een 53-jarige vrouw uit Terneuzen werd veroordeeld tot zes weken cel waarvan vier voorwaar delijk. Beide vrouwen wer den twee weken geleden aangehouden. Ze hadden in een groepsapp van be richtendienst Telegram op geroepen tot het plegen van geweld tegen de RIVM-directeur. In die chat werd ook diens huisadres gedeeld. HENGELO ROTTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5